Jaroš se vrátil z Hnízda kondorů. Není tu sníh, divil se na vrcholku Aconcaguy

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
23. 1. 2019 18:05
Po výstupech na nejvyšší vrcholky v šesti kontinentech našel horolezec Radek Jaroš se svým parťákem Jiřím Tůmou 6. ledna cestu i na nejvyšší horu Jižní Ameriky Aconcaguu, vysokou 6959 metrů. "Samozřejmě jsem rád, že se nám to v předpokládané době podařilo, ale musím přiznat, že mám za sebou dlouhou řadu náročnějších výstupů,“ řekl skromně v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Radek Jaroš pod vrcholem Aconcaguy
Radek Jaroš pod vrcholem Aconcaguy | Foto: FB stránky Radka Jaroše

Co vás vedlo po získání Koruny Himaláje k pokusu stejně tak uspět i v Koruně světa?

Slyšel jsem názory, že až na výjimky to bude obyčejná procházka a pro mě až nedůstojná. Avšak zatímco například tenisté a mnozí jiní sportovci znají třeba jen města, stadiony a hotely, tak horolezci jsou nadšeni nádhernou přírodou, bohatou historií v málo známých zemích, seznámí se s jejich obyvateli, krásnými památkami a čeká je spousta dalších zajímavostí. Proto jsem se před třemi lety rozhodl, že se vydám i po této dráze.

Jaké byly vaše první dny na přelomu loňského a letošního roku v Jižní Americe?

Příjemné i méně radostné. Nejdřív to byl nedostatek peněz, protože v Argentině chtěli za všechno platit v hotovosti. Během přesunu do Mendozy mně někdo na nádraží ukradl mobil, v němž jsem měl kromě důležitých kontaktů spoustu různých zajímavých fotografií. A potom jsem vlastní vinou na cestě do tábora ztratil kameru, v níž byly záběry z několika mých předchozích výstupů.

A co bylo naopak příjemné?

Ze základního tábora ve výšce něco přes tři tisíce metrů, kam jsme dorazili na Boží hod, jsme si na Silvestra do Hnízda kondorů ve výšce 5600 metrů vynesli všechny nutné věci pro výstup. Cesta zpátky nám trvala jen necelou hodinu, takže jsme šampaňským a skopovým oslavili příchod nového roku. Kvůli velkému větru a potřebné aklimatizaci jsme výstup posunuli na šestého ledna. Vynechali jsme však dva výškové tábory a mířili přímo bez přestávky na vrchol.

Bylo něco na této vaší cestě výjimečné?

Vyšli jsme ve čtyři hodiny ráno a přibližně po pěti hodinách ve výšce asi 6400 metrů nás přibrzdila vichřice, která nás trápila několik set metrů. Je to prý úsek, kde se vyskytuje i za velice pěkného počasí. Na vrcholu jsem byl přesně pět minut před dvanáctou, Jirka o něco později. Po zkušenostech z dlouhé řady výstupů na jiné velehory si nepamatuji, že by někde ve výšce sedmi tisíc metrů nebyl sníh. Až tady! Jinak výstup na nejvyšší jihoamerickou horu v písku a kamení byl bez problémů.

Co už v Koruně světa máte za sebou a co vás, případně kdy, ještě čeká?

V Asii jsem vystoupil na Mount Everest, v Severní Americe na Denali, v Evropě na Elbrus, v Austrálii na Mount Kosciuszko, v Antarktidě na Mount Vinson a teď na už zmíněnou jihoamerickou Aconcaguu. Zbývají mně poslední dvě hory. V prosinci se chci vydat do Afriky na Kilimandžáro a někdy na podzim příštího roku na Puncak Jayu do Oceánie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy