Jaroš se vrátil z Hnízda kondorů. Není tu sníh, divil se na vrcholku Aconcaguy

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
23. 1. 2019 18:05
Po výstupech na nejvyšší vrcholky v šesti kontinentech našel horolezec Radek Jaroš se svým parťákem Jiřím Tůmou 6. ledna cestu i na nejvyšší horu Jižní Ameriky Aconcaguu, vysokou 6959 metrů. "Samozřejmě jsem rád, že se nám to v předpokládané době podařilo, ale musím přiznat, že mám za sebou dlouhou řadu náročnějších výstupů,“ řekl skromně v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Radek Jaroš pod vrcholem Aconcaguy
Radek Jaroš pod vrcholem Aconcaguy | Foto: FB stránky Radka Jaroše

Co vás vedlo po získání Koruny Himaláje k pokusu stejně tak uspět i v Koruně světa?

Slyšel jsem názory, že až na výjimky to bude obyčejná procházka a pro mě až nedůstojná. Avšak zatímco například tenisté a mnozí jiní sportovci znají třeba jen města, stadiony a hotely, tak horolezci jsou nadšeni nádhernou přírodou, bohatou historií v málo známých zemích, seznámí se s jejich obyvateli, krásnými památkami a čeká je spousta dalších zajímavostí. Proto jsem se před třemi lety rozhodl, že se vydám i po této dráze.

Jaké byly vaše první dny na přelomu loňského a letošního roku v Jižní Americe?

Příjemné i méně radostné. Nejdřív to byl nedostatek peněz, protože v Argentině chtěli za všechno platit v hotovosti. Během přesunu do Mendozy mně někdo na nádraží ukradl mobil, v němž jsem měl kromě důležitých kontaktů spoustu různých zajímavých fotografií. A potom jsem vlastní vinou na cestě do tábora ztratil kameru, v níž byly záběry z několika mých předchozích výstupů.

A co bylo naopak příjemné?

Ze základního tábora ve výšce něco přes tři tisíce metrů, kam jsme dorazili na Boží hod, jsme si na Silvestra do Hnízda kondorů ve výšce 5600 metrů vynesli všechny nutné věci pro výstup. Cesta zpátky nám trvala jen necelou hodinu, takže jsme šampaňským a skopovým oslavili příchod nového roku. Kvůli velkému větru a potřebné aklimatizaci jsme výstup posunuli na šestého ledna. Vynechali jsme však dva výškové tábory a mířili přímo bez přestávky na vrchol.

Bylo něco na této vaší cestě výjimečné?

Vyšli jsme ve čtyři hodiny ráno a přibližně po pěti hodinách ve výšce asi 6400 metrů nás přibrzdila vichřice, která nás trápila několik set metrů. Je to prý úsek, kde se vyskytuje i za velice pěkného počasí. Na vrcholu jsem byl přesně pět minut před dvanáctou, Jirka o něco později. Po zkušenostech z dlouhé řady výstupů na jiné velehory si nepamatuji, že by někde ve výšce sedmi tisíc metrů nebyl sníh. Až tady! Jinak výstup na nejvyšší jihoamerickou horu v písku a kamení byl bez problémů.

Co už v Koruně světa máte za sebou a co vás, případně kdy, ještě čeká?

V Asii jsem vystoupil na Mount Everest, v Severní Americe na Denali, v Evropě na Elbrus, v Austrálii na Mount Kosciuszko, v Antarktidě na Mount Vinson a teď na už zmíněnou jihoamerickou Aconcaguu. Zbývají mně poslední dvě hory. V prosinci se chci vydat do Afriky na Kilimandžáro a někdy na podzim příštího roku na Puncak Jayu do Oceánie.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

Další zprávy