Holuša s Maslákem běželi chytře, tleská Kratochvílová. Výkon Staňka je zklamáním

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
21. 3. 2016 15:44
Legendární česká čtvrtkařka Jarmila Kratochvílová hodnotí skončené halové mistrovství světa v atletice, z nějž si Češi přivezli dvě medaile.
Pavel Maslák triumfuje na MS v Portlandu
Pavel Maslák triumfuje na MS v Portlandu | Foto: Reuters

Portland - Z halového mistrovství světa v atletice v americkém Portlandu si česká desetičlenná výprava přiveze dvě medaile a další čtyři umístění v elitní osmičce.

"Větší země, než je Česká republika, zůstaly v hodnocení národů na nižších příčkách, takže vystoupení svěřenců Tomáše Dvořáka považuji za vydařené a v každém případě úspěšné,“ zdůraznila v úvodu hodnocení jednotlivých atletů legendární česká běžkyně Jarmila Kratochvílová.

Maslák má šanci i v Riu

V běhu na 400 metrů se Pavlu Maslákovi podařilo obhájit titul mistra světa. Už čtyři roky je "pod střechou“ na vrcholné akci neporazitelný a tuto pozici potvrdil i v zámořském šampionátu.

"I při své menší postavě vyspěl ve světového závodníka. V hlavě má své halové běhy perfektně přečtené, všechny tři závody běžel velice chytře. Věřím, že když nebude mít zdravotní problémy, tak se prosadí i v létě, především pak na olympijských hrách,“ věří dodnes držitelka světového rekordu na 800 metrů z roku 1983.

Holušovo stříbro má cenu zlata

Ve finále na 1500 metrů si Jakub Holuša doběhl pro stříbrnou medaili, když za vítězným Američanem Centrowitzem zůstal jen osm setin vteřiny.

"Také Jakub běžel velice chytře, i když se mi v jednu chvíli zdálo, že jeho ztráta je už dost velká. Jeho závěr však lze nazvat úprkem a být trať ještě o dva tři metry delší, tak by asi vyhrál. I tak má jeho stříbro cenu zlata. Dost často se mluví o tom, že běžce česká atletika nemá. Avšak jak Maslák, tak i Holuša teď v Americe potvrdili pravý opak,“ zdůrazňuje atletická legenda.

Tyčkaři ani vícebojaři nezklamali

Ze dvou tyčkařů se více dařilo čtvrtému Jan Kudličkovi, ale ani osmá příčka Michala Balnera není žádným zklamáním.

"Kudlička je zkušený závodník a byl velice blízko k obhajobě bronzu z posledního šampionátu v Sopotech. O jeho bramborové medaili ve vzácně vyrovnané soutěži za suveréním Francouzem Lavilleniem rozhodl jen větší počet oprav. Navíc ho určitě limitovalo i zranění nohy. Od Balnera se asi čekalo víc, než deváté místo. Myslím si však, že potřeboval aspoň několik pokusů v kvalifikaci, ale ta odpadla a skákalo se rovnou finále. Propadák jeho vystoupení v žádném případě nebylo. V soutěži žen se od osmé Romany Malářové asi víc nečekalo,“ zamýšlí se Kratochvílová.

Na pátém místě skončil v sedmiboji Adam Helcelet a osmá v pětiboji Kateřina Cachová. "Helcelet procházel celou náročnou soutěží dobře, stále se zlepšoval a ještě po tyčce měl reálnou šanci na medaili. Horší běh ho sice trochu srazil, ale potvrdil, že také pro letní období je nemalou nadějí na pěkné umístění i na olympijských hrách. Cachová odjela na šampionát na pozvání pořadatelů, zlepšila se ve vrhu koulí a celkově je jistě spokojená.,“ říká zkušená atletka.

Zklamáním je výkon Staňka

V dálce Radek Juška obsadil desátou příčku, v kouli Tomáš Staněk šestnáctou a v běhu na 1500 metrů byla Kristýna Mäki vyřazena v rozběhu.

"Juška začal výborně, zařadil se na pátou příčku, ale následné dva přešlapy mu šanci na lepší umístění vzaly. Na mistrovství Evropy a potom na olympijských hrách se jistě prosadí. Staněk se určitě vrátí domů zklamaný. Jeho nedávný výkon přes 21 metrů byl pro šampionát velice nadějný a nemyslím si, že by mu v Americe odešla forma. Třeba mu nesedla atmosféra, prostě závod mu nevyšel, ale má na to, aby si v létě všechno vynahradil," myslí si Kratochvílová. 

"A pro Mäki by postup do finále byl velkým úspěchem, svět je totiž v této disciplíně dál,“ dodává česká atletická legenda s tím, že účast české atletiky z Portlandu je příjemným vkladem do olympijské sezony.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy