Basketbalisté zůstávají ve hře o postup, Japonci Shilba s Bohačíkem neubránili

3. 9. 2019 12:17
Čeští basketbalisté na mistrovství světa v Šanghaji porazili Japonsko 89:76 a po úvodní porážce s favorizovanými Američany si připsali první výhru. Ve čtvrtek čeká výběr trenéra Ronena Ginzburga přímý souboj s Tureckem o postup mezi nejlepší šestnáctku. Poté co Turci v dramatické bitvě podlehli USA 92:93 po prodloužení, bude k tomu Čechům stačit jakákoliv výhra.

První poločas byl především díky podařené druhé čtvrtině v režii českého týmu. Po úvodním dějství bylo skóre 18:18, ale ve druhém si národní tým zásluhou přesné tříbodové střelby vypracoval až desetibodové vedení. V poločasové pauze tak vedl 45:40.

Čtyři trojky v první půli dal Blake Schilb, Jaromír Bohačík přidal tři. Oba nakonec byli s 22 body nejlepšími střelci zápasu, Schilb navíc proměnil šest ze sedmi tříbodových pokusů. Patnáct bodů přidal Tomáš Satoranský, japonským lídrem byl s 21 body Rui Hačimura.

Český tým, který na úvod MS podlehl 67:88 pětinásobným americkým šampionům, kontroloval zápas bez problémů až do konce a připsal si první vítězství na mistrovství světa v samostatné historii. Naposledy se Češi představili na šampionátu ještě jako Československo před 37 lety.