Janda skončil 12., Schlierenzauer odmítl skočit

24. 11. 2013 17:37
Jakub Janda obsadil v úvodním dílu Světového poháru skokanů na lyžích v Klingenthalu 12. místo.
Jakub Janda začal olympijskou sezónu dvanáctým místem.
Jakub Janda začal olympijskou sezónu dvanáctým místem. | Foto: Reuters

Klingenthal - Jakub Janda obsadil v úvodním dílu Světového poháru skokanů na lyžích v Klingenthalu 12. místo. Často přerušovaný a na jedno kolo zkrácený závod, jehož start byl kvůli větru odložen o dvě hodiny, nečekaně vyhrál devatenáctiletý Polák Krzysztof Biegun.

Ze závodu byla opět větrná loterie

Ze závodu se kvůli větru, jenž trápil skokany už v sobotním závodu družstev, stala loterie. Jedním z mála, kdo měl relativně příznivé podmínky, byl Janda. Bývalý vítěz Světového poháru dopadl na hranici 137 metrů, což byl druhý nejdelší skok prvního kola. Odečet bodů za protivítr ho však odsunul z první desítky.

Loni nejlepší Čech v seriálu Jan Matura byl dvaatřicátý za výkon 122,5 metru a nebodoval. Stejně jako dvaačtyřicátý Čestmír Kožíšek, který předvedl skok dlouhý 112 metrů.

Bardal i Schlierenzauer odmítli skočit

O pozdvižení se postarali nejlepší dva skokané minulého ročníku Nor Anders Bardal a obhájce celkového vítězství v SP Gregor Schlierenzauer z Rakouska. Oba zbyli v prvním kole na můstku jako poslední a po dlouhém čekání na příznivé podmínky se rozhodli nenastoupit.

Biegun se s číslem pět dočkal překvapivého vítězství už při druhém startu v individuálním pohárovém závodu, poté co předvedl skok 142,5 metru. Letos v únoru byl při letech v Oberstdorfu třicátý, v sobotu v Klingenthalu pomohl Polákům ke čtvrtému místu v závodu družstev. Svůj talent ukázal už v letní Grand Prix, když vyhrál závod v Hakubě.

Na druhém místě skončil domácí Němec Andreas Wellinger, třetí byl Slovinec Jurij Tepeš. Světový pohár pokračuje příští týden v Kuusamu.