Jamajská škola se hroutí. Skandálu s dopingem unikl jen Bolt

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
15. 7. 2013 11:45
Gigant sprinterských tratí Jamajka přichází o své ikony. I pověst nejlepší sprinterské školy na světě.
Usain Bolt a Yohan Blake. První je stále ještě za hrdinu, druhý po prokázaném dopingu o gloriolu přišel
Usain Bolt a Yohan Blake. První je stále ještě za hrdinu, druhý po prokázaném dopingu o gloriolu přišel | Foto: Reuters

Praha - Velký příběh o jamajském Davidovi, který na sprinterské trati poráží amerického Goliáše, se začíná měnit na sportovní tragédii režírovanou strašákem jménem doping.

Yohan Blake, Veronica Campbellová-Brownová, Shelly-Anne Fraserová či Merlene Otteyová a nejnověji i Asafa Powell a Sherone Simpsonová.

Všechna tahle velká jména, které povzbuzována celým světem vyhrávala na olympiádách či mistrovstvích světa medaile, si měla pomáhat dopingem.

Kompletní zkáze "jamajské školy" už zabraňuje vlastně jediná postava: Usain Bolt. Bude tomu tak i v budoucnu?

Stokrát menší, ale přesto lepší

Ten příběh si zamiloval celý svět. Malý ostrovní národ, co do počtu hlav stokrát menší než Spojené státy, dokáže na sprinterských tratích na hlavu porážet i ty nejlepší běžce "americké školy", kteří si ještě navíc pomáhají dopingem. Kdo by tyhle úspěchy Jamajce nepřál?

Jenže jak se ukazuje, ne všechno bylo v dobrých genech a systému školství, který výchovu ďábelsky rychlých sprinterů na Jamajce podporuje.

Ve výčtu hříšníků, kteří si pomáhali zakázanými substancemi, totiž už krom Bolta uvízla většina jamajských elitních sprinterů.

Pravda, někteří sice jen za minoritní prohřešky (případ stříbrného medailisty z Londýna Yohana Blakea), ale jiní za zcela jasný doping.

Kouč Francis má doživotní zákaz

V tomto ohledu obzvláště vystupuje z řady jméno Stephena Francise, dnes již bývalého kouče tréninkové skupiny MVP ("Maximum velocity and power", tedy volně přeloženo "maximální rychlost a síla).

Právě on trénoval Shelly-Ann Fraserovou či Asafu Powella a Sherone Simpsonovou (a také druhého muže letošních tabulek Nestu Cartera, u nějž se ovšem podezření na doping nepotvrdilo).

První přitom vyhrála sprint na posledních dvou olympiádách, druhý měl dvě medaile z mistrovství světa a třetí má dokonce v šuplíku tři olympijské medaile.

V roce 2010 Francisovi ovšem bylo prokázáno, že záměrně dopoval své svěřence nepovolenými látkami, a dostal doživotní zákaz trénovat. Byl to právě on, který stojí za pádem Powella či Fraserové?

Jisté zatím je jen to, že italská policie zatkla jednoho z členů týmu MVP, Christophera Xuereba, u nějž měla najít zakázané látky.

Také Boltův klub má problémy

Také úhlavní rival MVP, tedy Racers Track Club, ve kterém trénuje světový rekordman Usain Bolt, se ale ocitl v potížích.

Někteří svěřenci kouče Glena Millse, jenž má Bolta na starosti, totiž byli pozitivně testováni na metylhexamin, za což dostali trest na tři měsíce.

I když šlo patrně spíše o nešťastnou náhodu, ve světle dalších případů to vrhá na jamajskou sprinterskou školu další nepříjemný stín.

Jiným problematickým trenérem je pak Lance Brauman, pod kterým běhal před dopingovým skandálem další elitní jamajský sprinter, Steve Mullings.

Ten samý kouč přitom v minulosti vedl i Američana Tysona Gaye, který se v neděli rovněž přiznal k dopingu.

Testy, testy, testy

Faktem tedy zůstává, že vlastně posledním velkým jménem, které ve světových tabulkách s jamajskou vlaječkou zůstává bez poskvrnky, je právě Usain Bolt (a také Nesta Carter, byť u něj se o dopingu také hodně mluvilo).

Testován je přitom s železnou pravidelností - i proto, že vyhrává, co může. Pokud by tedy používal některou z dosud známých podpůrných (či krycích) substancí, není pravděpodobné, že by to dokázal dlouho zatajit.

Světová dopingová agentura si navíc vzorky nechává ve svých mrazácích i léta po jejich odebrání a s novými technologiemi je zpětně testuje, takže zdaleka není jisté, že v budoucnu nebude schopna negativní výsledky Boltových testů přehodnotit.

Pokud by padla i jeho ikona, byl by to každopádně skandál armstrongovských rozměrů. A také poslední hřebíček do rakve jménem "jamajská sprinterská škola".

 

Právě se děje

před 8 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy