Zavřel sice vyhrál mistrovství Evropy, Dostála ale na MS prohánět nebude. Kvůli přísným regulím

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
18. 7. 2017 11:59
Na víkendovém mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice olympijského medailistu z Ria Josefa Dostála zastoupil v závodě na 500 metrů teprve jednadvacetiletý Jakub Zavřel. A ten si ve svém prvním velkém seniorském závodě dojel pro zlatou medaili. Mezi kajakáři se tak postaral o senzaci. „Stále prožívám nepopsatelné pocity,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Jakub Zavřel (vzadu) na archivní fotografii z léta 2015
Jakub Zavřel (vzadu) na archivní fotografii z léta 2015 | Foto: ČTK

Kterých dosavadních úspěchů si nejvíc ceníte?

Jsou to především dvě medaile z předloňských šampionátu v kategorii do 23 let. S Filipem Skládalem jsme si ve dvojskifu na mistrovství Evropy dojeli pro zlato a z mistrovství světa jsme si přivezli stříbro. Letos jsem byl spokojen i s třetím místem v závodě na 500 metrů na tomto "mládežnickém" mistrovství Evropy.

O víkendu vás čekal první velký závod mezi seniory. S jakými pocity a záměry jste do Plovdivu odjížděl?

Při neúčasti Pepy Dostála, který dal přednost přípravě na mistrovství světa, jsem chtěl tohoto závodu využít částečně jako užitečného tréninku s vynikajícími evropskými kajakáři. Nebyl pro mě letošním vrcholem, tím bude za dva týdny mistrovství světa do 23 let, na které chci být stoprocentně připravený.

Co vám napověděla vydařená rozjížďka?

Chtěl jsem postoupit do finále, ale nečekal jsem, že bych našel cestu v nejlepším čase. Začal jsem být částečným optimistou s přáním skončit do pátého místa a ve skrytu duše jsem měl tak trochu chuť i na medaili. V žádném případě jsem však neměl na mysli zlatou, vždyť hned vedle mne jel mistr světa Dán Poulsen. Samozřejmě jsem ani trošku neuvažoval, že bych ho mohl předjet.

Co byste řekl k vaší finálové jízdě, v níž jste o 96 tisícin sekundy zvítězil před Bělorusem Borykovem?

Po zkušenostech ze závodů Světového poháru i z třiadvacítek jsem chtěl hned do prvních metrů vložit všechny své síly, jet co nejrychleji, abych ostatním aspoň trošku ujel, což se mi podařilo. Někteří mě sice dojeli, ale v závěru už nastala obrovská tlačenice, z níž jsem více než nečekaně vyšel jako vítěz.

Zlatá medaile, státní hymna, nejlepší světový čas - jak jste to všechno prožíval?

V cíli jsem si byl téměř jistý, že medaili si odvezu. Když jsem však na výsledkové tabuli viděl své jméno na prvním místě, nevěřil jsem vlastním očím. Velice mě překvapil i dosažený čas 1:35,156, protože podmínky nebyly zrovna ideální, po dešti bylo trochu zamlženo.

Takže teď chcete podobný triumf zopakovat i na srpnovém mistrovství světa v Račicích?

Kdepak. V každé disciplíně může startovat z každé země pouze jeden závodník, kterým je z české výpravy pochopitelně Josef Dostál. V Račicích však chybět nebudu, chci startovat v závodě na 5000 metrů. Je to samozřejmě úplně jiná disciplína než pětistovka, průběh závodu mohou dost ovlivňovat hlavně vlny, ale když podám co nejlepší možný výkon, tak uvidíme, na co bude stačit.

Zmínil jste se, že vrcholem letošní sezony bude pro vás za dva týdny mistrovství světa do 23 let v Rumunsku. Takže v jakém světle se tam chcete představit?

V medailovém (smích). O některý z cenných kovů se chci pokusit v závodech na 500 metrů i na kilometru a bojovat s maximálním úsilím budu také na dvoustovce.

Tím pro vás letošní sezona skončí?

Ještě se vydám do Jižní Afriky na mistrovství světa v maratonu, čili na trať dlouhou 30 kilometrů. Loni jsem si ji dvakrát zkusil, ale ne v závodní podobě. Trať vede korytem řeky a místy připomíná vodní slalom. Trochu něco jiného, než pětistovka v klidném kanále (úsměv).