Jakš s Razýmem byli v Novém Městě čtvrtí ve sprintu dvojic

12. 1. 2014 12:45
Aleš Razým ve finiši vyjel českému páru na SP v Novém Městě na Moravě čtvrté místo. | Foto: Eduard Erben

Nové Město na Moravě - Běžci na lyžích Martin Jakš a Aleš Razým obsadili čtvrté místo ve sprintu dvojic klasicky na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě.

Po spurtu vedoucí trojice vyhráli Rusové Nikita Krjukov s Maximem Vylegžaninem před dvěma norskými týmy. Závod žen skončil triumfem Norek Maiken Fallaové a Ingvild Östbergové, české běžkyně do finále nepostoupily.

Razým ve finiši udolal dva soupeře

Razým s Jakšem postoupili do závěrečného souboje deseti dvojic na 6x1,6 km ze čtvrtého místa ve svém semifinále. Před branami finále naopak skončili Ondřej Horyna s Dušanem Kožíškem, který v Novém Městě bojoval o nominaci na olympijské hry v Soči.

V semifinále byli osmí, celkově šestnáctí, neuspěly ani další dva domácí páry.

Čtvrté místo české dvojice bylo zejména výsledkem Razýmova skvělého finiše. Domácí běžci dlouho drželi s ostatními finalisty krok, na předposledním úseku ale Jakš trochu ztratil.

"Chtěl jsem předat do posledního kola lépe, ale poslední kopec mi nevyšel podle představ. Aleš předvedl skvělou práci," řekl Jakš v televizním rozhovoru.

"Je dobře, že jsme si sprint dvojic vyzkoušeli, jeli jsme letos dvakrát finále, což je základ, tam se může bojovat o výsledek," doplnil Razým s připomínkou osmého místa z prosincového závodu v Asiagu.

Ženy v semifinále spadly

Ženské finále se odehrálo bez české účasti. Ze tří domácích dvojic na startu semifinále měly největší šance Eva Vrabcová-Nývltová s Petrou Novákovou, sebral jim je ale pád české jedničky Vrabcové. Hodnocené byly jako sedmnácté.

"Udělala jsem chybu při odšlapu, poroučela jsem se až na louku," popsala Vrabcová. "Až zas tak velké zklamání to ale nebylo, protože ve finále jsme nikdy nebyly, ale mrzí mě, že jsem to Petře zkazila," dodala.

Výsledky:

Muži (6x1,6 km): 1. Vylegžanin, Krjukov (Rus.) 22:03,89, 2. Rönning, Brandsdal -0,22, 3. Golberg, Hattestad (všichni Nor.) -1,78, 4. Jakš, Razým -13,74, 5. Hamilton, Newell (USA) -14,28, 6. Eisenlauer, Wenzl (Něm.) -14,35, ...16. Horyna, Kožíšek, 25. Šrail, Bartoň, 28. Knop, Augustiňák všichni vyřazeni v semifinále.

Ženy (6x1,3 km): 1. Fallaová, Östbergová (Nor.) 20:58,47, 2. Malvelehtová, Saarinenová (Fin.) -3,80, 3. Šapovalovová, Ivanovová -4,56, 4. Docenková, Matvějevová (všechny Rus.) -26,01, 5. Harsemová, Brunová-Lieová (Nor.) -26,70, 6. Sargentová, Caldwellová (USA) -34,18, ...17. Vrabcová-Nývltová, Nováková, 20. Grohová, Moravcová, 23. Hynčicová, Schützová všechny vyřazeny v semifinále.