Jak vypadá MS v cyklistice v USA? Statisíce diváků, akcí žijí i kostely

Michal Šenk
26. 9. 2015 17:37
Americký Richmond dýchá cyklistickým mistrovstvím světa, na kterém nastupuje i 17 českých závodníků. Co všechno Kreuziger a spol. během pobytu mohou zažít?
Cyklistické mistrovství světa v americkém Richmondu nemá o diváky nouzi.
Cyklistické mistrovství světa v americkém Richmondu nemá o diváky nouzi. | Foto: Michal Šenk

Richmond (od našeho zvláštního zpravodaje) – Richmond není sídlem žádného z klubů velkých amerických lig. Vrcholem sportovního roku je tu letní camp fotbalistů washingtonských Redskins případně sezona vysokoškolských lig místní Virginia Commonwealth University.

V prvních dnech mistrovství světa v cyklistice, které dvousettisícové město hostí tento týden, to vypadalo, že závody nejlepších jezdců a jezdkyň světa na silničních kolech - ač město je cyklistům takzvaně "friendly" a v podél několikaproudých silnic jsou hojně cyklostezky – místní moc nevrzušuje.

"Jediné co, tak je to totální zmatek. Richmond je v podstatě jedna ulice od západu na východ. Ta je teď kvůli závodům zavřená. Každý, kdo chce jet ze severu na jih, tak to musí komplikovaně objíždět. Na mě jsou pak lidi naštvaní, že zavolají s objednávkou a já jim musím říct - budu tam za hodinu, protože jsem teď na druhé straně města," líčí mi naštvaně jeden z taxikářů.

Až milion diváků u trati

Jak ale vše směřuje k víkendu a vrcholným závodům celého šampionátu, přibývá těch, kterým akce zvedá náladu. "Jsme strašně hrdí, že tu máme podobnou věc. Jinak se tu celkem nic neděje," těší Judy, která se přišla podívat na závody s celou svojí rodinou.

Místní kavárny, prodejny knih a další všelijaké kiosky jdou fanouškům cyklistiky naproti. Nejen, že spousta z nich si nápaditými grafity s cyklistickými motivy nechalo pomalovat stěny svých obchodních míst, prodejci nabízejí na vlně atmosféry akce speciální šperky pro cyklisty, barmani míchají drinky s cyklistickou tématikou. Jde to až tak daleko, že mše v jednom z kostelů vítá speciálně cyklisty.

V neděli při hlavním závodě čekají pořadatelé až milion diváků u trati. Už v pátek při klání kategorie do 23 let, i přesto, že slunečné počasí vystřídal déšť, by se u trati městského okruhu napočítaly desítky tisíc lidí.

Mistrovství světa v cyklistice hostí Spojené státy po téměř třiceti letech. A i přesto, že americká ikona cyklistiky Lance Armstrong (pro doping penalizován doživotním zákazem závodění a chudší o sedm titulů víteze Tour de France) je ve vzduchu "cítit" pořád, Američané se snaží hledat si ve sportu na dvou kolech nové hrdiny. Například talentovaný časovkář Taylor Phinney asi jen těžko spočítá, kolikrát se v minulých dnech už podepsal.

Na každém rohu hlídá policejní auto

"Představte si, že tu máme i kostky. Jako na Paříž – Roubaix. Jsme chvíli místem světové pozornosti," pokračuje Judy v samochvalozpěvu na svůj Richmond. Nutno dodat, že poslední zpráva, která obletěla svět v souvislosti s s tímto městem, byla střelba v přímém přenosu vysílání místní televize před pár týdny.

Mimochodem hned v pondělí v úvodu šampionátu místní televize také informovala o střelbě v downtownu. Mělo ale jít jen o vyřizování osobních účtů. Sportovci, doprovody výprav, novináři a fanoušci neměli mít údajně žádný důvod ke znepokojení.

Na každém rohu hlídá bezchybný průběh akce policejní auto. Dobrovolníci, kterých je tu na dva tisíce, jsou všichni velmi vstřícní. Zdá se, že jejich prací je úsměv a Thank You za cokoliv co uděláte (i neuděláte). "Odkud jste? Z Česka? Tam máte tu dobrou rychlobruslařku, co teď jezdí na kole,že?" slyším hned od několika lidí ve městě.

V pátek večer dostali Richmonďané jeden malý dárek. Tedy vlastně dva. Ti, kteří mají slabost pro značku britských skládacích městských kol Brompton, se mohli na závodním okruhu stát mistry světa v závodě Bromtonů. Chvíli na to pak kdokoliv mohl na svém kole už jakékoliv značky projet celý závodní okruh. Ze sportovní akce se stal rázem skoro happening a každý si mohl užít trať z první ruky.

V luxusní rezidenční čtvrti Monument, kterou také trať prochází, mohli místní se sklenkou vína či whisky v ruce pozorovat z teras svých vil tisíce osvětlených amatérských cyklistů projíždějících kolem nich. Podívaná to byla skoro stejně výživná, jako když se ulicí řítí peloton profesionálů.

Šampionát stojí miliony eur

Mezi těmi, kdo se rozhodl "Porazit kostky" (Conquer the Cobbles), jak se akce jmenovala, byl i prezident Mezinárodní cyklistické federace (UCI) Brian Cookson.

"Jsme skutečně šťastní z toho, jak nás Richmond přijal. Růst zájmu o cyklistiku tady je jasný. Je to také důležitý trh pro výrobce kol. Pochvalná slova jsem slyšel i od jezdců, týmů. Takže snad ta další pauza od podobné akce nebude tak dlouhá," řekl v rozhovoru, který vyjde v úterních Hospodářských novinách, těsně před tím, než se odebral na večerní vyjížďku, Cookson.

Náklady na uspořádání světového šampionátu se podle jeho slov pravidelně pohybují kolem 10 milionů eur, k tomu je třeba připočíst poplatek, který pořadatelé za možnost takovou akci hostit, UCI platí. Ten bývá kolem 5 milionů eur.

"Nejde ale jen o závody samotné, jde vždy i o to zkusit v místě podnítit zájem o ježdění na kole obecně, připravit spolu s organizátory další plán rozvoje cyklistiky v místě," dodává Cookson.

Štafetu po Richmondu přebere příští rok katarské Dauhá. A bude to zase něco jiného. Typickou americkou scenérii nahradí arabská poušť a petrodolarová moderna. V roce 2017 se pak mistrovství vrátí do Evropy, konkrétně do okolí norského Bergenu.

 

Právě se děje

Další zprávy