Jak to dělají horolezci? Uher z K2 vyráží na turné

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 11. 2008 16:00
UVNITŘ: Unikátní záběry z výstupu druhého Čecha na K2
Libor Uher po loňském návratu z Himalájí do vlasti.
Libor Uher po loňském návratu z Himalájí do vlasti. | Foto: Archiv Libora Uhera

Frýdek Místek - Horolezec Libor Uher, teprve druhý Čech, jenž zdolal nejtěžší osmitisícovku na světě - K2, se měl v říjnu pokoušet o podzimní výstup na Annapurnu.

Jenže po svém dramatickém pádu z Gerlachovského štítu letos v květnu musel své plány přehodnotit. Všech osm zlomených žeber se již zahojilo, kotník však stále nedovoloval plnou zátěž.

Čtěte více: Exkluzivně: Tatry si mě nenechaly, říká pokořitel K2

Měl tak aspoň čas na konečné dolaďování unikátního videodeníku z úspěšného výstupu na K2. S ním právě v těchto dnech vyráží na turné.

To se již pomalu rozjíždělo letos v dubnu, spolu s Radimem Slívou, dalším členem loňské ostravské expedice na K2, ještě stačil vyhrát na Go Kameře v Brně v sekci Přednášky a promítání.

Vše o loňské české expedici na K2 čtěte zde

"A to jsme šli jen jako předskokani večerního programu," vzpomíná s úsměvem.

Mimochodem, v kategorii Cestovatelská kniha tehdy zvítězil pražský primátor Pavel Bém a jeho titul Třetí Everest - Poznání bolí.

Stovky hodin práce. Nechtěli jsme rychlokvašku

Pak ale přišel osudný pád a dlouhá rekonvalescence. Pravý čas na dokončení "Tour K2 - Cesta do Tramtárie".

"Byly to stovky hodin ve střižně. Kdybychom měli pod sebou vejce, tak vysedíme minimálně labuť," popisuje úmornou práci horolezec.

Na mnoho záběrů čekal přes půl roku, než mu je pošle Američan Chris Werner, spolu s  nímž se v červenci 2007 dostal na vrchol K2. 

Werner filmoval i v těch nejnebezpečnějších pasážích, včetně pověstného "Bottlenecku", tedy Hrdla K2, kde počátkem letošního srpna zahynulo devět horolezců.

Čtěte více: Horolezec o tragédii na K2: Ledové gilotině nezabráníte

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Nechtěli jsme nic uspěchat a udělat nějakou rychlokvašku měsíc po návratu. V našem pořadu by se diváci měli dozvědět něco víc nejen o horách, ale i o lidech, kteří po nich lezou, a o tom, co předcházelo tomu, že se podařilo vystoupit až nahoru, a proč tam nikdo z Čechů 21 let nebyl," přibližuje zaměření Libor Uher.

Lidi zajímá, i jak lezci čurají

Horolezec už má s přednášením zkušenosti a ví, že posluchače zajímají i nejneuvěřitelnější detaily.

"Zajímá je, kde, jak a zda vůbec se myjeme, na co myslíme, když jsme měsíce pryč, jak se chodí na záchod v 8000 metrech a jak se čurá ve stanu vleže, když zrovna držíte stan."

Výtěžek z přednášek půjde především na chystanou jarní expedici "Everest Čo Oju 2009".

"Kopce jsou čím dál dražší," povzdechne si Uher.

Výtěžek půjde i na popáleného chlapce

Horolezec začíná ve středu v Bruntále, pokračuje ve čtvrtek v Olomouci. Speciální poslání bude mít páteční přednáška v Prostějově. Výtěžek půjde na podporu těžce popáleného chlapce Lukáše Hýbla.

Čtěte více:

"Luky je obrovský bojovník, protože přežít popáleniny na 80% povrchu těla, to se jen tak nevidí. Ještě větší statečnost je prát se s tím každý den, mít odvahu postavit se před zrcadlo a vstoupit do třídy mezi puberťáky, kteří můžou mít poznámky," oceňuje statečnost malého pacienta drsný dobrodruh a dodává:

"To chce opravdového chlapa, kam se na něj hrabou všichni horolezci."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy