Já na sportu nechci zbohatnout, jde mi o zážitky. Vedení českého sportu potřebuje hlavu, říká Jansta

ČTK ČTK
24. 5. 2017 16:40
Miroslav Jansta po dvaadvaceti letech končí ve vedení basketbalového Nymburka. Pětapadesátiletý právník se zaměří na práci předsedy České unie sportu a národní basketbalové federace.
Miroslav Jansta
Miroslav Jansta | Foto: ČTK

Nymburk - Původně chtěl Miroslav Jansta skončit ve vedení basketbalistů Nymburka po třetím titulu, nakonec si své prezidentování prodloužil na 22 let a 14 ligových prvenství. Nyní už se ale definitivně rozhodl klub svého srdce opustit a zaměřit se na práci předsedy České basketbalové federace, České unie sportu a také na své povolání advokáta.

"Jsem z toho smutný. Já jsem rodilý Nymburák a budu basketem tady žít nadále, ale už se nechci v noci budit s myšlenkou, jestli seženu peníze na chod klubu. Nechci mít tu zodpovědnost," řekl Jansta v rozhovoru s novináři poté, co v úterý oznámil odchod z klubu, se kterým získal čtrnáctý český titul v řadě.

"Že skončím, jsem říkal už po třetím titulu. Ale pak jsme to chtěl zaokrouhlit na pět. Pak jsem ale zjistil, že je rekord sedm titulů za sebou, tak jsem jich chtěl osm. V té době se jevila šance, že bychom tu vybudovali evropský klub, protože v té době sponzoring ještě fungoval. Tak jsme u toho zůstal a dal si hranici 20 let. I tu jsem o dva roky přetáhl, ale odchod už nechci oddalovat," prohlásil pětapadesátiletý právník.

V Nymburce se mu povedlo vybudovat jeden z nejsilnějších sportovních klubů v Česku. V době největší slávy měl tým rozpočet přes sto milionů korun, což je srovnatelné s prvoligovými fotbalovými a hokejovými celky.

"Začátky v klubu byly amatérské"

"Jako podnikateli se mi začalo dařit, tak jsme s bratrem v roce 1995 začali financovat basket ve svém rodném městě. Nejprve jsme postoupili do třetí ligy, pak do druhé a pak do první. V té době jsem jezdil na všechny zápasy a měl jsem to jako absolutního koníčka. Dělali jsme to ve dvou s Vráťou Šístkem. Dělali jsme to amatérsky a málem jsme spadli. Pak přišel důležitý muž Ruda Šimeček jako generální ředitel. Bez něj by to tu takhle nefungovalo. Úspěch Nymburka byl svázaný s mým jménem a pana Šimečka," vyprávěl Jansta.

V posledních dvou sezonách měl podle něj Nymburk rozpočet dva miliony eur. Z toho milion šel na platy hráčů. "A přesto jsme v Evropě poráželi tým s daleko větším rozpočtem. Sehnat takovou sumu peněz, co jsem pro klub sehnal, by už i pro mě bylo těžké, to říkám na rovinu. Příští sezona je zajištěna. A chci se nyní dohodnout s někým, kdo by to udržel dlouhodobě na špičkové úrovni. A tomu klub předat, ne prodat. Já v tom nemám ekonomické ambice a své zájmy. Já na sportu nechci zbohatnout, mně jde o zážitky a těch jsem měl plno," dodal Jansta.

Nový začátek v čele basketbalové federace

Rozhodnutí skončit v Nymburce mu ulehčil fakt, že se na dalších pět let musel ujmout vlády na České basketbalové federaci, jelikož nenašel vhodného předsedu. "Už jsme nechtěl být předsedou ČBF, protože to je velký závazek. Počítal jsem s tím, že nastoupí Jirka Zídek (první Čech v NBA a současný místopředseda ČBF), ale ten je spojený s Euroligou jako komentátor a ta válčí s FIBA, která je pro nás jako federaci rozhodující, takže mi bylo naznačeno, že by to nebylo ideální řešení," vysvětlil.

"Teď se chci zaměřit na vybudování sídla ČBF, síně slávy, udržet nároďáky, aby fungovaly. Máme před sebou ženské mistrovství Evropy a věřím, že i v těch těžkých ekonomických podmínkách neuděláme ostudu," naznačil své další cíle.

K tomu jako předseda České unie sportu bojuje o lepší ekonomické podmínky pro sport v ČR a o vytvoření ministerstva sportu. "Nedávný zásah policie nevyřeší zkrachovalý systém státní zprávy ve sportu. Ministryně školství už půl roku na sport neměla čas. To je důkaz toho, že sport potřebuje svou hlavu. Tomu se chci věnovat," řekl Jansta.

V Nymburce pak bude dohlížet na rekonstrukci tamního sportovního centra. "V 70. letech to bylo nejlepší tréninkové centrum střední Evropy. Teď je to skanzen socialismu. Během čtrnácti dnů by se mohlo začít s rekonstrukcí. Máme všechno připravené, stavební povolení. První etapa je výstavba čtyřhvězdičkového hotelu, aby tu mohli být mezinárodní reprezentanti. Chci, aby tu opět trénovala elita a centru se vrátila sláva. Takže mám práce dost," dodal.

 

Právě se děje

před 55 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy