Já na sportu nechci zbohatnout, jde mi o zážitky. Vedení českého sportu potřebuje hlavu, říká Jansta

ČTK ČTK
24. 5. 2017 16:40
Miroslav Jansta po dvaadvaceti letech končí ve vedení basketbalového Nymburka. Pětapadesátiletý právník se zaměří na práci předsedy České unie sportu a národní basketbalové federace.
Miroslav Jansta
Miroslav Jansta | Foto: ČTK

Nymburk - Původně chtěl Miroslav Jansta skončit ve vedení basketbalistů Nymburka po třetím titulu, nakonec si své prezidentování prodloužil na 22 let a 14 ligových prvenství. Nyní už se ale definitivně rozhodl klub svého srdce opustit a zaměřit se na práci předsedy České basketbalové federace, České unie sportu a také na své povolání advokáta.

"Jsem z toho smutný. Já jsem rodilý Nymburák a budu basketem tady žít nadále, ale už se nechci v noci budit s myšlenkou, jestli seženu peníze na chod klubu. Nechci mít tu zodpovědnost," řekl Jansta v rozhovoru s novináři poté, co v úterý oznámil odchod z klubu, se kterým získal čtrnáctý český titul v řadě.

"Že skončím, jsem říkal už po třetím titulu. Ale pak jsme to chtěl zaokrouhlit na pět. Pak jsem ale zjistil, že je rekord sedm titulů za sebou, tak jsem jich chtěl osm. V té době se jevila šance, že bychom tu vybudovali evropský klub, protože v té době sponzoring ještě fungoval. Tak jsme u toho zůstal a dal si hranici 20 let. I tu jsem o dva roky přetáhl, ale odchod už nechci oddalovat," prohlásil pětapadesátiletý právník.

V Nymburce se mu povedlo vybudovat jeden z nejsilnějších sportovních klubů v Česku. V době největší slávy měl tým rozpočet přes sto milionů korun, což je srovnatelné s prvoligovými fotbalovými a hokejovými celky.

"Začátky v klubu byly amatérské"

"Jako podnikateli se mi začalo dařit, tak jsme s bratrem v roce 1995 začali financovat basket ve svém rodném městě. Nejprve jsme postoupili do třetí ligy, pak do druhé a pak do první. V té době jsem jezdil na všechny zápasy a měl jsem to jako absolutního koníčka. Dělali jsme to ve dvou s Vráťou Šístkem. Dělali jsme to amatérsky a málem jsme spadli. Pak přišel důležitý muž Ruda Šimeček jako generální ředitel. Bez něj by to tu takhle nefungovalo. Úspěch Nymburka byl svázaný s mým jménem a pana Šimečka," vyprávěl Jansta.

V posledních dvou sezonách měl podle něj Nymburk rozpočet dva miliony eur. Z toho milion šel na platy hráčů. "A přesto jsme v Evropě poráželi tým s daleko větším rozpočtem. Sehnat takovou sumu peněz, co jsem pro klub sehnal, by už i pro mě bylo těžké, to říkám na rovinu. Příští sezona je zajištěna. A chci se nyní dohodnout s někým, kdo by to udržel dlouhodobě na špičkové úrovni. A tomu klub předat, ne prodat. Já v tom nemám ekonomické ambice a své zájmy. Já na sportu nechci zbohatnout, mně jde o zážitky a těch jsem měl plno," dodal Jansta.

Nový začátek v čele basketbalové federace

Rozhodnutí skončit v Nymburce mu ulehčil fakt, že se na dalších pět let musel ujmout vlády na České basketbalové federaci, jelikož nenašel vhodného předsedu. "Už jsme nechtěl být předsedou ČBF, protože to je velký závazek. Počítal jsem s tím, že nastoupí Jirka Zídek (první Čech v NBA a současný místopředseda ČBF), ale ten je spojený s Euroligou jako komentátor a ta válčí s FIBA, která je pro nás jako federaci rozhodující, takže mi bylo naznačeno, že by to nebylo ideální řešení," vysvětlil.

"Teď se chci zaměřit na vybudování sídla ČBF, síně slávy, udržet nároďáky, aby fungovaly. Máme před sebou ženské mistrovství Evropy a věřím, že i v těch těžkých ekonomických podmínkách neuděláme ostudu," naznačil své další cíle.

K tomu jako předseda České unie sportu bojuje o lepší ekonomické podmínky pro sport v ČR a o vytvoření ministerstva sportu. "Nedávný zásah policie nevyřeší zkrachovalý systém státní zprávy ve sportu. Ministryně školství už půl roku na sport neměla čas. To je důkaz toho, že sport potřebuje svou hlavu. Tomu se chci věnovat," řekl Jansta.

V Nymburce pak bude dohlížet na rekonstrukci tamního sportovního centra. "V 70. letech to bylo nejlepší tréninkové centrum střední Evropy. Teď je to skanzen socialismu. Během čtrnácti dnů by se mohlo začít s rekonstrukcí. Máme všechno připravené, stavební povolení. První etapa je výstavba čtyřhvězdičkového hotelu, aby tu mohli být mezinárodní reprezentanti. Chci, aby tu opět trénovala elita a centru se vrátila sláva. Takže mám práce dost," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy