Špičková hráčka evropského formátu. Trenér Beneš se raduje z americké posily

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
20. 2. 2017 16:51
Basketbalista Ivan Beneš byl do svých 35 let klíčovým hráčem Sparty. Na své trenérské dráze začínal v nižších soutěžích, později se stal koučem USK Praha, Strakonic a od loňska asistentem opět v USK. V reprezentaci působil od roku 2009 jako asistent trenéra Blažka a v minulé sezoně usedl do jeho křesla. A hned od 16. června povede své svěřenkyně na mistrovství Evropy, které se koná v Hradci Králové a Praze. "Naším cílem je v současné velice vyrovnané Evropě postup mezi osmičku nejlepších," prozradil své přání hned úvodem rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Ivan Beneš
Ivan Beneš | Foto: ČBF/Václav Mudra

Kdy začne příprava na tento šampionát?

Ta začala už loni. Jako pořadatelé šampionátu jsme nemuseli hrát kvalifikaci a tak jsme se soustředili na hledání vhodných adeptek pro reprezentaci. Zkoušeli jsme kolem čtyřiceti basketbalistek, podnikli několik zahraničních zájezdů, mimo jiné i do Číny, takže věříme, že naše snaha se nám už v blízké budoucnosti zúročí.

Základní sestavu budou asi tvořit hráčky českého suveréna USK Praha. Vrátí se do týmu i maminka Katka Elhotová?

Má velkou chuť, už začala s kondiční přípravou a svoji zátěž bude postupně zvyšovat. Není samozřejmě jednoduché starat se o půlroční děťátko a zároveň respektovat povinnosti vrcholového sportovce. Nejen po časové, ale i psychické stránce. Přesto doufám, že Katka tuto dvojroli zvládne a opět bude oporou našeho družstva.

Po loňské žádosti o české občanství se ho už dočkala americká basketbalistka a hráčka USK Praha Kia Vaughn. Počítáte i s její pomocí?

Jednoznačně! Vždyť je v současnosti špičkovou hráčkou evropského formátu. Nebylo snadné získat české občanství v tak krátké době. Avšak díky pochopení americké i světové basketbalové federace se to podařilo. V Praze se jí líbí, věřím, že si bude rozumět i s novými spoluhráčkami v národním družstvu a stane se skutečnou posilou.

Máte už představu o závěrečné přípravě před šampionátem?

Vstoupíme do ní začátkem května řadou utkání, například s Chorvatskem, Čínou či Slovinskem. V těchto střetnutích už se bude tvořit základní sestava pro zápasy v základní čtyřčlenné skupině šampionátu, které jsou na programu v Hradci Králové.

Co byste řekl na adresu tří soupeřů?

Jednoznačným favoritem celého šampionátu je Španělsko, takže o jeho suverénní pozici ve skupině není třeba mluvit. Dále nás čekají Ukrajina a Maďarsko, které rovněž disponují kvalitními celky. Z každé ze čtyř skupin postoupí vítězové přímo do čtvrtfinále a zbývající celky na druhých a třetích místech se křížen utkají o zbývající volná místa v elitní osmičce.

A s jakým cílem do mistrovství vstoupíte?

Ten je jednoznačný: postup do čtvrtfinále, neboli do závěrečných vyřazovacích bojů, které jsou na programu v Praze. Nebude to však vůbec jednoduché, protože Evropa je v současnosti velice vyrovnaná, mezi 16 účastníky není slabší družstvo. Vždyť například Ukrajina zdolala v kvalifikaci Srbsko, které patří mezi vážné kandidáty na medailové umístění. Čili - budeme spokojeni, když z Hradce najdeme cestu do Prahy, a pak se uvidí.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Při střelbě na Jižním Městě zemřel muž, žena je vážně zraněná

Dva lidé byli ve středu časně ráno postřeleni v jednom z bytových domů na pražském Jižním Městě. Muž svým zraněním na místě podlehl, žena skončila v kritickém stavu v nemocnici. Případ vyšetřují kriminalisté.

Podle policie se střílelo před 05:00 v Ledvinově ulici. Muž utrpěl střelné zranění hlavy, žena měla zranění břicha. "Vzhledem k povaze případu nebudeme v současné době sdělovat další informace," řekla pražská policejní mluvčí Lucie Drábková.

před 1 hodinou

Nehoda u Slavkova zastavila provoz u Slavkova, jeden muž zemřel a tři jsou těžce zranění

Nehoda nákladního a osobního auta zastavila ráno u Slavkova u Brna provoz na hlavním tahu I/50 z Brna na Slovensko. Jeden muž zemřel, další tři jsou těžce zranění, řekla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková. Směrem z Brna se auta nedostanou, od Uherského Hradiště jezdí objížďkou přes Křenovice, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

Nehoda se stala před 7:00. "Silnice je na výjezdu ven ze Slavkova ve směru na Brno uzavřená. Nehoda se stala hned za odbočkou na Křenovice," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Podle něj museli hasiči vyprostit z osobního auta tři lidi.

Záchranná služba na místo vyslala šest posádek včetně vrtulníku. Jeden muž při nehodě zemřel, podle mluvčí Kropáčkové ještě před příjezdem záchranářů. "Další tři pacienty jsme s těžkým poraněním převezli na urgentní příjmy brněnských nemocnic," uvedla Kropáčková.

Další zprávy