Italští funkcionáři brání atlety obviněné z dopingu

ČTK ČTK
3. 12. 2015 16:06
"Tito lidé nejsou žádní podvodníci. Problém vznikl jednoduše při komunikaci, když se zjišťovalo, kde zrovna jsou," řekl Malago v rozhovoru pro italský rozhlas. "Řada atletů se zřejmě dopustila nedbalosti, ale s dopingem to nemá nic společného," dodal na mimořádné tiskové konferenci Giomi s tím, že italská atletika "žije a je čestná".
Hlava italské atletické federace Alfio Giomi
Hlava italské atletické federace Alfio Giomi | Foto: Reuters

Řím - V případě 26 italských atletů, které národní antidopingový úřad NADO ve středu obvinil z porušení pravidel o dopingu, jde podle podle předsedy Italského olympijského výboru Giovanniho Malaga i šéfa tamní atletické federace Alfia Giomiho spíš o procedurální zmatky než používání nedovolených prostředků. Dopingové kontroly prý v minulosti neměly tak jasně stanovená pravidla jako dnes.

Obvinění atleti, mezi nimiž jsou i medailisté z mistrovství světa či olympijských her, se měli provinit tím, že se vyhnuli dopingové kontrole nebo nebyli zastiženi na ohlášeném místě. Kvůli tomu pro ně NADO požaduje dvouletý trest. Zhruba desítka z obviněných už přitom ukončila kariéru.

"Tito lidé nejsou žádní podvodníci. Problém vznikl jednoduše při komunikaci, když se zjišťovalo, kde zrovna jsou," řekl Malago v rozhovoru pro italský rozhlas. "Řada atletů se zřejmě dopustila nedbalosti, ale s dopingem to nemá nic společného," dodal na mimořádné tiskové konferenci Giomi s tím, že italská atletika "žije a je čestná".

Funkcionáři i někteří atleti rovněž poukazují na chyby v komunikaci, jež mohly vzniknout kvůli poruchovým faxům, problémům s emailovými hesly či nesprávně fungujícím aplikacím.

Jednoho z obviněných Fabrizia Donata, jenž v roce 2012 vyhrál trojskok na ME a získal i bronz na olympiádě v Londýně, zase zklamal přístup vyšetřovatelů NADO, kteří podle něj neprokázali žádnou flexibilitu. "Na dopingové kontroly jsem poctivě chodil deset let," řekl Donato na tiskové konferenci. "Chceme jen trochu respektu," dodal.

Kromě něj jsou mezi obviněnými atlety například i světový šampion ve skoku o tyči z roku 2003 Giuseppe Gibilisco, druhý z MS a mistr Evropy ve skoku do dálky Andrew Howe nebo přední sprinteři Simone Collio a Roberto Donati.

Sankce hrozí atletům v důsledku vyšetřování, které vedlo státní zastupitelství v Bolzanu, známé z dopingové kauzy olympijského vítěze v chůzi na 50 km z Pekingu Alexe Schwazera. O případných trestech rozhodne Italský olympijský výbor CONI, zřejmě ale až v příštím roce.

Světová atletika v současnosti bojuje s rozsáhlým skandálem v Rusku, kde se podle zprávy vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA dopovalo s podporou státu, ničily se uložené vzorky nebo za úplatu zatajovaly pozitivní výsledky testů. Rada IAAF kvůli tomu v listopadu vyloučila Rusko z mezinárodních atletických soutěží. Obdobnému podezření čelí i Keňa.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

V Chrastavě u Liberce zasahují hasiči u požáru průmyslového objektu. Vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Podle mluvčí policie Dagmar Sochorové hoří v průmyslové zóně.

"Na základě prvotního šetření bylo zjištěno, že v plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati Liberec - Chrastava.

Na místě je 13 jednotek hasičů a další složky Integrovaného záchranného systému. "Jsme na místě, zatím je to bez zranění," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Uživatelům nejnovějších Windows hrozí útoky hackerů, varuje NÚKIB

Uživatelům operačního systému Windows včetně nejnovějších verzí hrozí útoky hackerů. Windows 10 a Windows Server 2019 obsahují vážné zranitelnosti, které již začaly zneužívat některé škodlivé programy. Na většinu zranitelností Microsoft vydal opravy. Na svém webu to uvedl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Útočníci mohou podle expertů poradenské firmy BDO využít zranitelnosti systému například prostřednictvím phishingového útoku nebo odkazu ke stáhnutí externího obsahu zprávy, který bude obsahovat vyděračský ransomware.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Policie požádala o prodloužení lhůty v kauze farmy Čapí hnízdo

Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Uvedla to v pátek mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Nový termín lhůty mluvčí neuvedla, s dalšími dotazy odkázala na pražské městské státní zastupitelství, jehož žalobce Jaroslav Šaroch případ dozoruje. Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

"Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací městské státní zastupitelství. V případě dalších dotazů se prosím obraťte přímo na státní zastupitelství," uvedla Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy