Isinbajevová chce rekord Tretry: "Snad nebude pršet"

David Procházka
26. 6. 2013 12:59
Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová bude ve čtvrtek podruhé závodit na atletickém mítinku Zlatá tretra Ostrava.
Jelena Isinbajevová se připravuje na domácí světový šampionát v Moskvě a poté na kariéru matky.
Jelena Isinbajevová se připravuje na domácí světový šampionát v Moskvě a poté na kariéru matky. | Foto:

Ostrava - Ve svém sportovním odvětví dosáhla ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová maximum, podobně jako před dvěma dekádami ukrajinská legenda Sergej Bubka. Bubka během kariéry překonal světový rekord pod otevřeným nebem či v hale pětatřicetkrát, Isinbajevové se to povedlo třicetkrát. Bubka byl prvním, který prolomil šestimetrovou hranici, Isinbajevová zase dostala své tělo poprvé přes pět metrů.

Pauza jí prospěla

Jednatřicetiletá rodačka z Volgogradu Jelena Isinbajevová dvakrát v kariéře vyhrála olympijské hry (2004 a 2008), dvakrát byla mistryní světa (2005 a 2007). V novém tisíciletí není dominantnější atletky.

Ovšem v roce 2010 se po neúspěchu na halovém MS rozhodla od vrcholového sportu odpočinout. Vrátila se o rok později, ale už ne tak koncentrovaná a dominantní. Výsledkem bylo až třetí místo na olympiádě v Londýně. „Na druhou stranu kdybych si tu pauzu nedala, už bych určitě dnes neskákala. Bylo to velmi správné rozhodnutí,“ stojí si Jelena Isinbajevová za svým rozhodnutím.

Konkurenci vítá, ale chce dále vítězit

V posledních třech letech navíc Isinbajevové přibyla výrazná konkurence. Američanka Jennifer Suhrová (za svobodna Stuczynská) v posledních třech letech vládla světovým tabulkám. Letos 2. března v Novém Mexiku v Albuquerque Suhrová jako druhá žena v historii skočila přes pět metrů, když se jí povedlo o centimetr překonat Isinbajevové halový rekord a posunout současnou hodnotu na 502 cm.

„Na jednu stranu jsem ráda, že se soupeřky lepší a posouvá to naši disciplinu dále. Ale na druhou stranu je pochopitelně těžší vyhrávat. Ale nikdy se nevzdávám a chci vítězit. Takže se budu muset také lepšit,“ usmívá se Jelena Isinbajevová. „Je to pro mě motivace, ráda bych v létě posunula světový rekord a halový případně nechala na později.“

V tréninku skočila už 511 centimetrů

V tréninku Isinbajevová ukazuje formu, podle jejího trenéra Jevgenije Trofimova skočila přes laťku ve výšce 511 centimetrů, přitom její čtyři roky starý světový rekord je o pět centimetrů níže. „Není úplně obvyklé, abych v tréninku skočila tak vysoko. Ale ukazuje to, že pořád umím skákat přes pět metrů.

Útok na rekordy a pak Moskva

V letošní sezoně má o motivaci postaráno. „Mistrovství světa je u nás v Rusku v Moskvě, takže se moc těším a snažím se připravit nejlépe jak můžu. Těším se, naposledy jsem v Lužnikách závodila v roce 1998. Nějaký tlak si vůbec nepřipouštím, domácí mistrovství si užiju. Všichni mi budou fandit a bude to pro mě extra motivace,“ řekla Jelena Isinbajevová před mítinkem Zlatá tretra v Ostravě.

Na Zlatou tretru dorazila letos podruhé v historii a plánuje velmi dobrý výkon. „Snad nebude foukat a pršet. Pokud bude dobré počasí, budu se pokoušet o rekord mítinku (současný Američanky Stacy Dragilaové z roku 2004 je 483 cm) a možná i osobní rekord,“ uvedla. Ovšem její osobní rekord by byl zároveň světovým rekordem. „Proč ne,“ přidala.

Po domácím šampionátu možná přijde dítě

Po domácím mistrovství světa v Moskvě se rozhodne jaká bude její budoucnost. Možná ještě uvažuje o olympiádě v roce 2016 v Brazílii. Rio de Janeiro je ještě daleko, ale Isinbajevová má brazilskou olympiádu v hlavě. „Pořád nevím co bude. Asi bych si dala pauzu, možná se vdám, budu mít dítě. Přeci jen už mi je 31 let. Pak bych se třeba mohla na olympiádu vrátit,“ myslí si.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Netolický skončil podle Hamáčka v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) skončil v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry, řekl ve čtvrtek Blesku vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Z jeho vyjádření vyplývá, že někdejší místopředseda strany Netolický nebude pokračovat ani jako odborný mluvčí ČSSD pro oblast místního rozvoje. Podle Hamáčka by se měl soustředit na Pardubický kraj a vedení najde někoho, ke komu má důvěru.

Netolický minulý týden serveru Seznam Zprávy řekl, že před ním Hamáček 15. dubna hovořil o plánu přivézt milion dávek očkovací látky proti covidu-19 Sputnik V. Nemohl však potvrdit plán výměny Sputniku V za informace o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích na Zlínsku, o kterém se podle serveru Seznam Zprávy hovořilo na jedné z Hamáčkových schůzek ve stejný den. Hamáček tuto výměnu odmítá a plánuje se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy