IBU nechystá nové testy vzorků ze Soči, nemá na to právo

ČTK ČTK
17. 2. 2016 12:22
Šéf světového biatlonu uvedl na pravou míru úterní prohlášení viceprezidenta IBU Jima Carrabreho.
Evi Sachenbacherová-Stehleová na OH v Soči
Evi Sachenbacherová-Stehleová na OH v Soči | Foto: Reuters

Berlín - Mezinárodní biatlonová unie (IBU) v současnosti nechystá zpětné prověřování dopingových vzorků ruských reprezentantů z olympijských her v Soči. Podle předsedy IBU Anderse Besseberga na to nemá ani právo, udělat to může jen Mezinárodní olympijský výbor.

Šéf světového biatlonu tak uvedl na pravou míru úterní prohlášení viceprezidenta IBU Jima Carrabreho. "Řekl, že by to rád udělal, ale všichni víte, že pokud se jedná o olympiádu, není to na naší zodpovědnosti," řekl Besseberg v telefonickém rozhovoru agentuře Reuters.

"Můžeme požádat MOV, aby je ověřili, můžeme požádat WADA. O tomto tématu se ale v IBU nehovořilo," řekl Besseberg s tím, že s ním Carrabre věc předem nekonzultoval. "Pokud to chce navrhnout na schůzi výkonného výboru 7. března, jsem si jistý, že to výkonný výbor schválí. Pak podáme žádost MOV. Sám ten návrh podpořím," dodal.

Carrabre se odvolával na doporučení Světové antidopingové agentury WADA, která po loňském skandálu ruských atletů podezřelých ze státem organizovaného systematického dopingu vyzvala k testování starších vzorků i v zimních sportech. Pochybnosti se dotkly i kvality práce laboratoře v Soči, do níž se podle WADA infiltrovali pracovníci ruských bezpečnostních služeb.

MOV přebírá pravomoc nad testováním sportovců několik týdnů před začátkem olympijských her a zodpovídá za něj až do konce soutěží pod pěti kruhy. Mimo toto období patří dohled nad dopingovými kontrolami mezinárodním a národním svazům jednotlivých sportů.

MOV má také jako jediný právo znovu otestovat vzorky odebrané v olympijském období, k tomuto účelu je může podle nových pravidel skladovat až deset let.

 

Právě se děje

Další zprávy