I Slováci mají tenisovou horečku. Mladá Anna míří mezi stars

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 4. 2015 15:33
Jeden víkend, dva triumfy a velká euforie. I Slováci už mají svou tenisovou horečku a mohou si hýčkat své tenisové hvězdy.
Anna Karolína Schmiedlová po triumfu v Katovicích
Anna Karolína Schmiedlová po triumfu v Katovicích | Foto: ČTK

Bratislava - Jeden víkend, dva triumfy a velká euforie. I Slováci už mají svou tenisovou horečku a mohou si hýčkat své hvězdy. Dvacetiletá Anna Karolína Schmiedlová zazářila v polských Katovicích, kde získala po skvělých výkonech svůj premiérový titul na okruhu WTA.

A zpět mezi elitu už se dere o pět let starší Martin Kližan. Slovenský obr triumfoval v Casablance a vrátil se mezi třicet nejlepších hráčů žebříčku. Slováci po úpadku Dominiky Cibulkové doufají v návrat lepších tenisových časů a druhý dubnový víkend jim přinesl pořádnou dávku radosti.

Výrazné naděje vzbuzuje především mladičká rodačka z Košic. V letošní sezoně totiž předvádí vynikající tenis a dvakrát už se probojovala do finále. V lednu v Riu de Janeiru sice prohrála ve finále s Italkou Erraniovou, polské Katovice už se ale musely poklonit nové šampionce.

Devátá Slovenka s titulem

Schmiedlová se stala teprve devátou slovenskou tenistkou, která zvedla nad hlavu vítěznou trofej na turnaji WTA. Zrubáková, Habšudová, Hantuchová, Nagyová, Suchá, Rybáriková, Cibulková a Gajdošová to dokázaly před ní. Momentálně je ale na vrcholu svěřenkyně trenéra Milana Martince.

Po finálové výhře nad favorizovanou Italkou Giorgiovou se neubránila slzám dojetí. "Stále se trochu třesu, ale jsem velmi, velmi šťastná. Je to můj první titul. Chtěla bych poděkovat své mámě, která je tu se mnou, a všem lidem, kteří mě celý týden podporovali. Děkuji trenérům, kteří zůstali doma," řekla přímo na centrálním dvorci.

To byl paradox zatím největšího úspěchu kariéry A. K. Schmiedlové. Tenistka brala turnaj v Katovicích volněji, spíše jako přípravu před zahájením antukové sezony. I proto s ní do Polska necestovali trenéři, ale pouze její matka.

Schmiedlová: Byl to životní zápas

"Celkově byl ten stres trochu menší a možná jsem zahrála o to lépe. Vůbec jsem nečekala, že by se mi zrovna teď mohlo podařit něco takového. Ale ve finále jsem odehrála životní zápas," vysvětlila tenistka, která na cestě za titulem zdolala mimo jiné Češku Sinikaovou či Francouzku Cornetovou.

"Máma se mnou byla skoro po roce. Obvykle to bývá tak dvakrát do roka. Už jsme i s koučem žertovali, že je asi lepší trenérka," smála se Schmiedlová, čerstvě 46. hráčka světového žebříčku a momentální slovenská dvojka.

Slovenský triumf umocnil v marocké Casablance Martin Kližan, který svou vítěznou cestu zakončil suverénní výhrou nad přemožitelem Jiřího Veselého Španělem Danielem Gimeno-Traverem.

Slováci titul potřebovali jako sůl

Nebylo divu, že s euforickým komentářem rychle přispěchal generální sekretář Slovenského tenisového svazu Igor Moška.

"Byla to fantastická slovenská tenisová neděle. Na turnajích ATP a WTA se rozdělovaly čtyři tituly a dva z nich získali slovenští hráči, což je skvělé," nechal se slyšet šéf slovenského tenisu. A ocenil především Kližanův třetí titul.

"Úspěch mezi muži jsme už potřebovali jako sůl, vždyť od triumfu Martina Kližana v Mnichově uběhl už téměř rok. Karolína potvrzuje svůj talent a dosáhla úžasného výsledku. Pevně věřím, že bude naší velkou oporou v důležitém fedcupovém střetnutí proti Švédsku. Začíná antuková sezona a Martin i Kája mají tento povrch nejradši, takže se máme na co těšit," navnadil fanoušky Moška.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Trump sníží stavy amerických vojáků v Německu, stáhne se jich téměř deset tisíc

Prezident Spojených států Donald Trump nařídil stáhnout z Německa 9500 ze stávajících 34 500 amerických vojáků. S odvoláním na nejmenované americké vládní činitele to napsal deník The Wall Street Journal, podle kterého vojáci odejdou do září. Agentura Reuters tvrdí, že část vojáků bude přemístěna do Polska a dalších spojeneckých zemí, zbytek se vrátí do vlasti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy