I bez Jíchy porazili házenkáři v kvalifikaci ME neoblíbenou Makedonii 35:28

5. 11. 2016 16:02
Není to oblíbený soupeř, ale čeští házenkáři v kvalifikačním utkání na ME porazili Makedonii 35:28. A to se museli obejít bez největší hvězdy týmu Filipa Jíchy. Češi se díky výhře dostali o skóre před Makedonce
Pavel Horák.
Pavel Horák. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Plzeň - Čeští házenkáři zvítězili ve druhém utkání kvalifikace mistrovství Evropy nad Makedonií 35:28 a po středeční porážce 24:25 na Islandu si připsali do tabulky první dva body. Reprezentanti rozhodli v Plzni o vítězství hlavně zásluhou povedené první půle, kterou ovládli 18:12.

Češi se díky výhře dostali o skóre před Makedonce. Zbývajícím soupeřem reprezentantů ve skupině je Ukrajina, s níž národní tým sehraje v květnu příští dva zápasy. Na evropský šampionát do Chorvatska v roce 2018 postoupí z každé skupiny dva celky a nejlepší tým z třetích míst.

Češi se oklepali ze středeční smolné porážky na Islandu a i bez kapitána Filipa Jíchy, který si poranil na severu Evropy koleno, vstoupili do zápasu s tradičním rivalem z posledních let ve velkém stylu. Makedonci prošli na úkor českého celku za přispění nepřesných rozhodčích z červnového play off o MS i z předešlé evropské kvalifikace a reprezentanti měli viditelnou motivaci jim kontroverzní porážky vrátit.

Mezi tyčemi se dařilo brankáři Galiovi a jeho spoluhráči v poli získali šňůrou sedmi branek v 18. minutě už výrazný náskok 10:3. Balkánský celek pak snížil na rozdíl čtyř tref, v závěru poločasu ale český celek ubránil oslabení a do šaten šel s vedením 18:12. Dařilo se především Jakubu Hrstkovi, který dal ze sedmi střel sedm gólů.

Po přestávce Makedonci po vyloučení Horáka snížili na 16:19 a čeští trenéři si vzali oddychový čas. Vzápětí vstřelil důležitý gól Bečvář a domácí se opět nastartovali. Češi pokračovali v dobré obraně z první půle, začali opět zvyšovat náskok a ve 43. minutě Linhart povedeným podstřelem upravil už na 26:19.

Zaplněná hala pak aplaudovala Galiovi, který zázračným zákrokem vleže vykopl soupeřovu dorážku. V 54. minutě Petrovský poprvé v utkání poslal český celek do osmibrankového vedení a vzápětí se prosadil i Hrstka. V závěru Makedonci snížili na rozdíl sedmi gólů.

Utkání kvalifikace mistrovství Evropy házenkářů v Plzni:

ČR - Makedonie 35:28 (18:12)

Sestava a branky ČR: Galia, Mrkva - Hrstka 10/3, Bečvář 6, Jurka 4, Sobol, Horák, Kotrč 1, Stehlík, Babák 2, Linhart 3, Petrovský 7, Zdráhala, Užek 2, Landa, Říha.

Nejvíce branek Makedonie: K. Lazarov 8/2, Manaskov 8/3, Neloski 4. Rozhodčí: Lopez, Ramirez (oba Šp.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 7/5. Vyloučení: 4:4. Diváci: 1400.

17:00 Ukrajina - Island.