Hvězdy k Armstrongově přiznání: Je to celé nafouknuté

Armstronga může doping stát 100 milionů dolarů. Soudce povolil žalobu americké vlády
Armstrong totiž v letech 1998 až 2005 závodil za profesionální tým U.S. Postal Service, který byl z velké části sponzorován z veřejných prostředků amerického státního poštovního úřadu.
Žalobu na Armstronga podal už v roce 2010 jeho bývalý kolega z týmu US Postal Floyd Landis, sám bývalý dopingový hříšník.
Federální vláda se k žalobě připojila v roce 2013, poté co se slavný americký cyklista veřejně přiznal k tomu, že si k sedmi triumfům na Tour de France v letech 1999–2005 pomohl dopingem. Všechna prvenství mu následně byla odebrána.
Armstrong po přiznání k dopingu utrpěl velké finanční ztráty. Přišel o všechny sponzory a musel zaplatit více než 10 milionů dolarů v různých soudních sporech týkajících se jeho podvádění.
Foto: ČTK
Sport Sport
15. 1. 2013 18:20
Jen velmi zdrženlivě se k údajnému přiznání k dopingu ze strany bývalého cyklisty Lance Armstronga v televizní show Oprah Winfreyové staví hvězdy nedávné historie české cyklistiky.

Praha - Jen velmi zdrženlivě se k údajnému přiznání k dopingu ze strany bývalého cyklisty Lance Armstronga v televizní show Oprah Winfreyové staví hvězdy nedávné historie české cyklistiky, které oslovila ČTK.

Například bývalý profesionál a současný reprezentační trenér René Andrle považuje celou věc za hodně "nafouknutou".

Armstrongovo doznání v úterý potvrdila právě známá americká moderátorka Winfreyová, podle níž se jednačtyřicetiletý Američan přiznal v rozhovoru s ní k dopování, ačkoliv po celou svoji kariéru i po ní rezolutně tvrdil opak. Show se natáčela v pondělí a na obrazovkách ji budou moct diváci vidět teprve ve čtvrtek a v pátek, ale už nyní vzbuzuje vlnu emocí.

"Kauzu nesleduji, nerozumím mnoha věcem v ní"

Bývalí Armstrongovi soupeři z řad českých cyklistů si ovšem nechávají odstup. "Od začátku to nijak moc nesleduju. Přijde mi to hodně nafouklé a některým věcem tam nerozumím, každopádně už je to strašně dlouho. Sám jsem v té době závodil a i proto není úplně snadné to komentovat," uvedl Andrle.

"Když jsem ale ještě závodil, byl pro mě Armstrong hvězdou," připomněl svůj obdiv k Američanovi, jenž patřil ke sportovním legendám. Zda může mít Armstrongovo přiznání další přímý dopad na současnou cyklistiku, nedokázal odhadnout.

Podle Andrleho je ale už dopingových kauz moc

"Těch problémů kolem dopingu už je každopádně dost. Vlastně každý rok je před Tour de France vždycky něco a očekávám, že stejné to bude zase i letos," odtušil Andrle. Připomněl v této souvislosti ovšem i to, že ne všechna obvinění dopadnou stejně jako v Armstrongově případě.

"V roce 2005 byl obviněný (Roberto) Heras, což sice není Armstrong, ale jde také o velké jméno. Loni byl viny zproštěn a má mu opět patřit čtvrtý titul na Vueltě, což je rekord. V novinách se ale o tom objeví malý odstaveček a lidé pak ani neví, že k něčemu takovému došlo," uvedl Andrle.

Svorada: Zatím jsem neslyšel pořád nic konkrétního

Ani další přímý Armstrongův soupeř v profesionálním pelotonu Ján Svorada nechtěl celou věc rozebírat. "Zatím jsem neslyšel nic konkrétního, takže se k tomu těžko vyjadřovat. Cokoliv by byly čistě jen spekulace... Nevím, v jakých souvislostech se měl přiznat, takže bych počkal, až se dozvíme, co Armstrong doopravdy řekl," uvedl Svorada.

Zcela chladným nechala zpráva třeba bývalého německého profesionála Jana Ullricha, který dojel na Tour de France třikrát druhý právě za Armstrongem (2000, 2001 a 2003).

"Není to vůbec nic nového. Vím o tom. Ale už je to tak dlouho, co jsme já i Lance byli v cyklistice, že to nemůže mít žádný dopad na můj současný život," uvedl pro deník Bild Ullrich, jenž má na kontě prvenství z Tour 1997. I jeho kariéru však obestíral stín dopingu, jehož užívání odmítal.

 

Právě se děje

Další zprávy