Hvězda Erbanová. Mladá rychlobruslařka vyhrála závod SP

15. 12. 2012 10:02
Rychlobruslařka Karolína Erbanová vyhrála poprvé v kariéře závod Světového poháru.
Erbanová je už jako Sáblíková.
Erbanová je už jako Sáblíková. | Foto: Aktuálně.cz

Charpin - Rychlobruslařka Karolína Erbanová vyhrála poprvé v kariéře závod Světového poháru. V čínském Charpinu byla dvacetiletá česká reprezentantka nejrychlejší na trati 1000 metrů.

Po premiérovém umístění na stupních vítězů v elitním seriálu se svěřenkyně Petra Nováka posunula na druhé místo celkové klasifikace v disciplíně.

Nováka výkon svěřenkyně nepřekvapil

"Výkon Karolíny mě nešokoval ani nepřekvapil. Jen splnila moje očekávání. Už před závodem jsem říkal, že si jede pro medaili a jen ať si počká, pro jakou," řekl Novák ČTK. Úspěšný kouč závod Erbanové sledoval na cestě do Zakopaného, kde se čeští reprezentanti představí příští týden na akademickém mistrovství světa v rychlobruslení.

Erbanová je po slavnější tréninkové kolegyni Martině Sáblíkové druhou Češkou v historii, která v SP dokázala zvítězit. Jejím dosavadním maximem v seriálu byla čtvrtá pozice, kterou před rokem obsadila na kilometrové trati v Heerenveenu.

Erbanová měla "štěstí"

K životnímu výsledku rodačce z Vrchlabí nahrála i absence nejlepších tří závodnic průběžného pořadí Heather Richardsonové z USA, Lotte van Beekové z Nizozemska a třetí Christine Nesbittové z Kanady.

Erbanová byla nasazena až do poslední rozjížďky, ve které s přehledem porazila třetí ženu z OH ve Vancouveru Laurine van Riessenovou z Nizozemska a časem 1:17,10 o čtyři setiny předstihla bronzovou medailistku z letošního MS ve sprintu Chung Čang z Číny.

"Věděl jsem, že je schopná jet čas mezi 1:16,9 až 1:17,2. Když potom vyhrála, tak jsem si pobrečel," přiznal Novák. Novák už bezprostředně po olympijských hrách ve Vancouveru tvrdil, že v Soči čeští rychlobruslaři získají pět medailí. Od té doby to několikrát zopakoval.

Skvělá zpráva pro olympiádu v Soči

"Jednu klidně slevím, čtyři bychom ale vybojovat mohli. Někdo to mohl považovat za výkřik do tmy, teď si to ale klidně můžou sami spočítat," řekl Novák. Ve Vancouveru získala Sáblíková dvě zlata a bronz. "Dobře si ale uvědomuju, že je to sport a stát se může cokoliv," dodal reprezentační trenér.

Třetí místo obsadila Margot Boerová z Nizozemska, jež v minulé sezoně získala na kilometru bronz na světovém šampionátu. Čtvrtá skončila Korejka I Sang-Hwa, jež předtím potvrdila svoji dominanci na pětistovce, na níž Erbanová skončila desátá.

Světový pohár v rychlobruslení v Charpinu (Čína):

Muži:

500 m: 1. Smeekens 35,15, 2. Mulder (oba Niz.) 35,20, 3. Kato (Jap.) 35,22.

Průběžné pořadí SP (po 5 z 12 závodů): 1. Smeekens 360 b., 2. Kato 286, 3. Mulder 271.

Ženy:

500 m: 1. I Sang-Hwa (Korea) 37,94, 2. Wolfová (Něm.) 37,95, 3. Jü Ťing (Čína) 38,53, ...10. Erbanová (ČR) 38,86.

Průběžné pořadí SP (po 5 z 12 závodů): 1. I Sang-Hwa 500, 2. Wolfová 340, 3. Kodairaová (Jap.) 316, ...9. Erbanová (ČR) 156.

1000 m: 1. Erbanová 1:17,10, 2. Čang Chung (Čína) 1:17,14, 3. Boerová (Niz.) 1:17,35.

Průběžné pořadí (po 4 z 9 závodů): 1. Richardsonová (USA) 280, 2. Erbanová 225, 3. Van Beeková (Niz.) 210.