Huříková: V Novém Městě mívám z fanoušků husí kůži

Ondřej Kurečka
23. 5. 2014 10:17
Mezi hvězdy SP horských kol v Novém Městě na Moravě patří i Tereza Huříková.
Tereza Huříková
Tereza Huříková | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dnešní kvalifikací sprintu – eliminátoru začíná ve Vysočina Aréně v Novém Městě na Moravě víkendový program, který bude patřit závodům Světového poháru horských kol.

Čeští závodníci budou mít před domácím publikem ty nejvyšší ambice. Nejinak tomu je i v případě ženské jedničky Terezy Huříkové.

"Budu spokojená s Top Ten. Ovšem pódium v Novém Městě by byl zážitek," malovala si před závody v rozhovoru pro Aktuálně.cz Huříková.

Zatímco v předchozích dvou letech bylo na Vysočině docela chladno, letos to podle předpovědi vypadá na podstatně teplejší počasí. O vás je sice známo, že teplo při závodech nemáte ráda, ale zase se dá očekávat rekordní divácká návštěva. Jak se na to těšíte?
"Vedro nemám moc v oblibě, ale to nás v květnu na Vysočině nečeká, zato davy skandujících fanoušků ano, a ti jsou hlavním důvodem, proč je novoměstský závod nejvyhlášenějším svěťákem světa. Já se osobně vždy hrozně těším na husí kůži vyvolanou jejich fanděním. Je to fakt zážitek."

Domácí závod většina českých bikerů označuje za první vrchol sezony, předpokládám, že u vás tomu není jinak, proběhla příprava podle plánu?
"Rozhodně to tak je i u mě. Chci navázat na úspěšný začátek sezóny. Příprava šla dobře a cítím se připravena na fyzicky spravedlivé kopce novoměstské trati."

Úvod SP vám vyšel nejlépe za poslední roky, zejména výborné desáté místo z úvodního závodu. S jakým výsledkem byste byla spokojená v neděli?
"Budu spokojená s Top Ten. Ovšem pódium v Novém Městě by byl zážitek."

Někteří mužští reprezentační kolegové již minulý týden zkoušeli trať. Jste na tom stejně, nebo necháváte najíždění trati až na tréninky v týdnu před závodem?
"Trať v Novém Městě dobře znám. Závodila jsem na ní už mnohokrát, a tak ji nebylo třeba najíždět s předstihem."

Máte zprávy, jak se trať od minulého roku změnila?
"Jsou zde malé úpravy techniky tak, aby byla trať sjízdná i za deště, který už ostatně hlásí na pátek, takže si alespoň otestujeme, jak se trať za mokra chová. Každopádně je to opravdu okruh vyšperkovaný k dokonalosti a organizátoři mohou být vzorem pořadatelům ostatních světových akcí."

Novoměstský okruh je pro diváky velmi atraktivní. Které pasáže by si podle vás neměli nechat ujít?
"Líbí se mi originální a technické pasáže vystihující názvy. Navíc úžasná kompaktnost okruhu, kdy má vše divák jako na dlani. Stihne tak vidět například Rubena Choice, Expert Climb, AC/DC a Rock and Roll v jediném kole."

Zajímalo by mě, co se tak závodníkovi honí hlavou, když přijede k sekci Rubena Choice, pod sebou vidí ten prudký sráz s velkými kameny a kolem davy diváků.
"Pro nás tvoří dav jakýsi tunel energie, která nás hecuje k maximálním výkonům, přitom jsme ale plně soustředění na trať pod koly našich bicyklů."

Právě v sekci Rubena Choice loni spadl Jaroslav Kulhavý, v poslední době se hodně diskutuje o nebezpečnosti tratí. Jak tuto otázku vnímáte vy?
"Rozhodně je to aktuální téma diskuzí závodníků. Zranění jsou čím dál častější jako následek snahy pořadatelů zatraktivnit jejich závod. Myslím si ale, že se s narůstající obtížností tratí začíná apelovat i na zkvalitnění bezpečnostních opatření. Je to nutnost, stejně jako úprava tratí
ke sjízdnosti za jakéhokoli počasí."

Nové Město kandiduje na pořadatele MS 2016. Jak velké šance v tomto pořadatelům dáváte?
"Nové Město splňuje všechny zmiňované body na 100 procent, tím je výjimečné, proto by mělo být podle mého názoru jednoznačně pořadatelem MS 2016."

Platí stále také vaše účast v pátečním sprintu?
"Ano, ranní kvalifikace mě čeká už jako jednu z prvních. Startovní číslo 40."

 

Právě se děje

Další zprávy