Hubnutí a přibírání ohrožuje životy. I v Česku vídám fialové bojovníky, říká expert

Aleš Vávra Aleš Vávra
8. 11. 2019 7:48
Debata o škodlivosti kontroverzních postupů, kterými si boxeři i bojovníci MMA pomáhají do nižších váhových kategorií, výrazně zesílila po nedávné tragické smrti amerického bijce Patricka Daye.
Karlos Vémola, český zápasník MMA, je známý extrémním hubnutím před zápasy.
Karlos Vémola, český zápasník MMA, je známý extrémním hubnutím před zápasy. | Foto: Facebook: XFN

Kombinace výrazného shazování váhy s následným extrémně rychlým přibíráním těsně před zápasem může být jednou z hlavních příčin.

Jde o způsob, jak získat nad soupeřem rozhodující výhodu. Jak být větší a silnější.

Boxeři i zápasníci MMA postupně snižují svou váhu tak, aby se vešli do určité váhové kategorie. Třeba až pět kilogramů jsou ale schopni shazovat na poslední chvíli, během jediného dne před oficiálním vážením.

Ihned po něm pak začnou kilogramy zběsile nabírat zpět. Do zápasu, který se koná od vážení za třicet či šestatřicet hodin, dokáží nabrat ještě daleko víc, než kolik na poslední chvíli dávali dolů.

"Boxer, který jde velterovou váhu do 66,7 kg, je často v zápase už střední vahou do 72,5 kg. Všichni se snaží získat co největší výhodu oproti soupeři," říká bývalý světový šampion a nyní promotér Barry McGuigan v rozhovoru pro britský deník Mirror.

Mluví z vlastní zkušenosti. Sám bojoval v pérové váze do 57,2 kilogramu. Tu ale v samotných zápasech převyšoval až o jedenáct kilogramů, tedy o celé čtyři váhy výše.

Ačkoli sám postupoval podobně, nyní vidí, jak je dehydratace a následná hydratace zrádná a nebezpečná. Pro tělo jde o nečekaný zásah.

"Poslední úmrtí přišla ve vahách, kde se často shazuje a poté nabírá. Přitom právě hydratace je důležitá pro ochranu mozku, protože ten je chráněn tekutinami. Bojovník je daleko zranitelnější. Nikdo nevíme, kde je ta hranice, proto je hubnutí a následné přibírání tak nebezpečné," varuje.

Že se obcházení váhových kategorií v posledních letech vyhnalo do extrému vidí i přední český boxerský expert Antonín Vavrda. Podle něj podobně hazardují i bojovníci v českém prostředí.

"Nejsem lékař, ale mnohokrát jsem viděl doslova fialové bojovníky na vážení. V zahraničí i v Česku. Bojovníky, ze kterých utírali každou kapičku vody, potu, aby navážili. Takto zničené tělo pak má do 36 hodin podat extrémní sportovní výkon," kroutí hlavou nad rizikem, do něhož se boxeři pouští.

Zvlášť, když jsou tréninky v bojových sportech proslulé svou náročností.

"Skutečně tvrdá dřina je tam denním chlebem a teď si vezměte, že do toho někteří předvádějí podobné extrémy v hubnutí. Není náhoda, že všechna úmrtí či vážná zranění z boxu v poslední dekádě na profesionální scéně, o kterých se veřejnost z masmédii dozvěděla, jsou ve váhách, do kterých se hubne, vyjma případu Magomeda Abdusalamova. To už opravdu není náhoda," říká Vavrda.

Dehydratace a následná hydratace nemá vliv jen na vodu ve svalech. Ovlivňuje také mozkomíšní mok, který chrání a vyživuje mozek. 

"Pokud někdo shazuje během přípravy deset a více kilo, a nedejbože si nechává třeba čtyři kila na poslední chvíli, tedy do posledního dne, není možné, aby se z toho tělo během krátké doby dostalo. Zvlášť, když to absolvujete víckrát do roka," dodává.

V amatérském ringu se přitom boxeři podobnému riziku nevystavují. Na vícedenních turnajích je pravidlem, že převažování probíhá každý den ráno.

"Nikdo si tam nedovolí shazovat extrémní váhu. Ve chvíli, kdy by se opětovně zavodnil, druhý den už by to nikdy nenavážil," vysvětluje Vavrda.

Profesionální organizace a sportovní komise už se problémem začínají vážnějí zabývat. Otázkou je, jestli není příliš pozdě a zda nejsou přijímaná opatření o dost mírnější, než by být měla.

Kalifornská sportovní komise na konci října schválila pravidlo, podle kterého bude zápas v boxu či MMA zrušen, pokud některý z fighterů od vážení přibere patnáct procent své váhy.

"Myslíme si, že je nejvyšší čas, protože se to začalo vymykat kontrole," komentuje rozhodnutí výkonný ředitel komise Andy Foster.

O tom, že jedna z největších sportovních komisí světa začíná být kolem váhových změn aktivní, vypovídá i případ ze srpna. Bojovníkovi MMA Paulo Costovi zakázala start ve střední váze, když se zjistilo, že do duelu nastoupil s 97 kilogramy. Brazilec byl o celých třináct kilo nad váhovým limitem.

Podobnými extrémy je proslulý nejlepší český zápasník Karlos Vémola. Jeho váha v mimozápasové formě často přesahuje 100 kilogramů, pravidelně ale soutěží ve váhové kategorii do 84 kilogramů.

V roce 2018 před duelem proti Patriku Kinclovi dokázal šestnáct kilo shodit za pouhých osm týdnů. Poslední tři dny a dvě noci před vážením musel zůstat bez vody a veškerého jídla.  

Sám přitom nepopírá velká zdravotní rizika.

"Je to velký nápor na organismus, ale já mám kolem sebe strašně dobrý tým doktorů a fyzioterapeutů, kteří mě pravidelně monitorují," hájil se Vémola nedávno v rozhovoru pro magazín Fight On.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy