Hrozivou K2 zdolal, teď Uher málem zemřel na Gerlachu

zh
12. 5. 2008 13:26
Libor Uher, 2. Čech na K2, spadl z Gerlachovského štítu
Transport horolezce k vrtulníku letecké záchranné služby.
Transport horolezce k vrtulníku letecké záchranné služby. | Foto: Horská záchranná služba

Poprad - Český horolezec  Libor Uher se loni koncem července nesmazatelně zapsal do dějin horolezectví, když teprve jako druhý Čech zdolal nejtěžší osmitisícovku světa - K2.

Po návratu se věnoval kromě své práce automechanika ve Frýdku-Místku také outdoorovým dobrodružným závodům "Adventure Race".

Vyvázl ze všech riskantních situací, v sobotui však tolik štěstí neměl.

Zkušený lezec vedl tři nováčky coby instruktor na nejvyšší horu Slovenska, Gerlachovský štít (2655 m.n.m.). Výstup se podařil, sestup probíhal z velké části rovněž bez problémů. Až na posledním úseku Batizovské próby zradil  Čechy  materiál.

Uher se vracel pro zaseklé lano, to však v jeho spodní části přesekl valící se kámen.  Horolezec padal 20 metrů dolů. Naštěstí se zastavil na sněhovém poli, čemuž vděčí za svůj život. Nebýt toho, následky mohly být tragické.

Vzhledem ke špatným podmínkám se dostala letecká záchranná služba pouze k  Batizovskému plesu. Pod Batizovskou próbu se proto vydali členové horské záchranné služby a zraněného po ošetření přetransportovali k vrtulníku.

Český dobrodruh byl po setmění převezen do popradské nemocnice se zlomenou pravou nohou a osmi zlomenými žebry a čekal na převoz do olomoucké fakultní nemocnice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

V Itálii prezidenta nezvolí ani ve čtvrtek, pravice se zdrží hlasování

Ani po čtvrtém kole hlasování nebude mít Itálie nového prezidenta. Výsledek je jasný předem kvůli postoji zástupců pravicových stran, kteří oznámili, že se ve čtvrtek hlasování zdrží. Podle agentury Reuters tím vzniká prostor, aby se představitelé levicových a pravicových uskupení shodli na kandidátovi, který bude mít šanci získat většinu hlasů v dalších kolech.

Pro zvolení hlavy státu je ve čtvrtém kole poprvé potřeba pouze nadpoloviční většina sboru volitelů, v prvních třech kolech byly nutné hlasy dvou třetin zákonodárců a zástupců regionů. Současný italský prezident Sergio Mattarella se už nechce ucházet o další sedmiletý mandát a strany dosud marně hledaly obecně přijatelného kandidáta.

S poklesem kvora se podle analytiků pravicový blok může pokusit prosadit vlastního kandidáta bez dohody s levicí a populistickým Hnutím pěti hvězd. Mezi skloňovanými jmény je předsedkyně Senátu Elisabetta Casellatiová ze strany Vzhůru Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Před takovým postupem ale varovali představitelé středolevicové Demokratické strany a Hnutí pěti hvězd, podle kterých by zvolení prezidenta bez širší dohody ohrozilo soužití ve vládní koalici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy