Hromadný start na MS vyhrál Kwiatkowski, Vakoč dojel 29.

ČTK ČTK
28. 9. 2014 17:26
Mistrem světa v závodu s hromadným startem je Michal Kwiatkowski z Polska, Petr Vakoč dojel na 29. místě, Zdeněk Štybar skončil na 83. příčce, Jan Bárta o osm pozic za ním.
Michal Kwiatkowski
Michal Kwiatkowski | Foto: Facebook - oficiální stránky

Ponferrada - Český cyklista Petr Vakoč dojel v silničním závodu s hromadným startem na mistrovství světa ve španělské Ponferradě na 29. místě. Novým překvapivým mistrem světa je Polák Michal Kwiatkowski, jenž závod dlouhý téměř 255 kilometrů rozhodl v závěrečném stoupání.

Stříbro má Australan Simon Gerrans, bronz Alejandro Valverde. Zdeněk Štybar skončil na 83. příčce, Jan Bárta o osm pozic za ním.

První únik peloton zlikvidoval

Poté, co hned na začátku závodu na 14 okruhů zakusil chvilku slávy v čele pelotonu, jenž čítal 204 závodníků, Kolumbijec Miguel Ángel Rubiano, vydalo se do úniku kvarteto složené z Kolumbijce Carlose Quintera, Chorvata Matije Kvasiny, Litevce Žydrunase Savickase a Ukrajince Oleksandra Polivody. Brzké problémy s defektem musel řešit jeden z hlavních favoritů Fabian Cancellara, ale menší ztrátu brzy dohnal.

Náskok uprchlíků za velmi střídavého počasí, v němž nechyběl ani vydatný déšť, narůstal: po čtvrtině závodu činil více než čtvrt hodiny, ještě v polovině takřka 11 minut. Hlavní pole však zůstávalo v klidu, především díky Polákům pomalu stupňovalo tempo a více než 60 kilometrů před cílem tento pokus bezpečně zlikvidovalo. Do finiše v tu chvíli zbývaly ještě více než tři osmnáctikilometrové okruhy, přičemž žádný z uprchlíků se do cíle nedostal. Všichni vzdali.

Kwiatkowski už uspěl

Poté zkusil štěstí stříbrný medailista ze středeční časovky Němec Tony Martin, zanedlouho byl však dostižen dalšími 11 jezdci. Vniveč přišly i některé další pokusy, až našlápl v závěrečném stoupání Kwiatkowski a nástup čtyřiadvacetiletého Štybarova stájového kolegy z týmu Omega Pharma-Quick Step nikdo nezachytil.

Kwiatkowski zvládl skvěle i následný sjezd a přes snahu soupeřů si mohl vychutnat průjezd cílem s rukama nad hlavou. Postaral se tak v elitní mužské kategorii o první zlato pro Polsko v historii světových šampionátů, ať už v silničním závodě nebo v časovce. Poláci měli dodnes na kontě pouze jediné stříbro zásluhou Zbigniewa Sprucha z roku 2000.

Z pětice finišující za ním uspěl nejlépe Gerrans, na Valverdeho zbyla již potřetí za sebou třetí příčka. Valverdeho medailová sbírka tak nyní čítá čtyři bronzové a dvě stříbrné medaile.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Ponferradě (Španělsko):

Muži - závod s hromadným startem (254,8 km):

1. Kwiatkowski (Pol.) 6:29:07, 2. Gerrans (Austr.), 3. Valverde (Šp.), 4. Breschel (Dán.), 5. Van Avermaet (Belg.), 6. Gallopin (Fr.) všichni -1, 7. Gilbert (Belg.) -4, 8. Kristoff (Nor.), 9. Degenkolb (Něm.), 10. Bouhanni (Fr.) všichni -7, ...29. Vakoč -14, 83. Štybar -7:01, 91. Bárta (všichni ČR) -15:23.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Pět mrtvých po atentátu na vozidlo Tálibánu v afghánském Dželálábádu

Vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které od poloviny srpna vládne v Afghánistánu, se stalo v neděli ve městě Dželálábád terčem dalšího bombového útoku. Podle prvních zpráv agentury AP si vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. Tálibán se k incidentu dosud nevyjádřil.

Další zprávy