reklama
 
 

Hrdina Berdych: Bez Nadala budou šance padesát na padesát

17. 9. 2012
Osm zápasů, osm výher. Taková je letošní bilance Tomáše Berdycha v Davisově poháru.

Buenos Aires - Osm zápasů, osm výher. Taková je letošní bilance Tomáše Berdycha v Davisově poháru.

Tenista, který dnes slaví 27. narozeniny, dovedl spolu s Radkem Štěpánkem český daviscupový tým po třech letech do finále nejstarší týmové soutěže na světě.

Tentokrát však věří, že Češi mají proti Španělům mnohem větší šanci uspět než před třemi lety ve finále v Barceloně (0:5 na zápasy).

"Finále doma je vrchol mé kariéry"

Nejen proto, že budou hrát od 16. do 18. listopadu doma, ale také kvůli tomu, že za Španěly nebude s nejvyšší pravděpodobností hrát někdejší světová jednička Rafael Nadal.

"Tohle bude jeden z vrcholů mé kariéry, po finále doma jsem moc toužil. Cítím štěstí, spokojenost a velkou únavu, ale převládá radost, že se nám to povedlo. Je to neuvěřitelný pocit," řekl Berdych Radiožurnálu poté, co třísetovou výhrou nad Carlosem Berlocqem rozhodl o postupu přes Argentinu do finále.

"Na US Open jsem porazil Federera a hrál vyrovnaně s Murraym a cítil jsem se ve formě. Chtěl jsem tady ukázat, že jsem na tom dobře, což se mi povedlo. To jsem od sebe čekal. Získal jsem v Argentině dva a půl bodu, z čehož mám obrovskou radost," dodal.

Španělé pojedou do Česka v zádech s velkou výhodou, finále budou hrát počtvrté za posledních pět let. Navíc v něm dosud vždy vyhráli, stejně jako v letech 2000 a 2004.

Berdych však vidí šance na triumf padesát na padesát.

"Porazit tyhle šampiony bude nesmírně obtížné, ale naší výhodou bude domácí prostředí. Publikum nás požene, máme možnost výběru povrchu a šance jsou otevřené," věří Berdych.

"S Nadalem by byli jasnými favority"

Klíčová bude otázka Nadalovy účasti ve finále, v Davis Cupu je totiž neporazitelný.

Prohrál jen svou premiérovou dvouhru v soutěži v rámci 1. kola v roce 2004 právě v Česku proti Jiřímu Novákovi. Poté však zbylých 21 zápasů ve dvouhře, včetně třísetové výhry nad Berdychem ve finále v roce 2009.

"Jejich tým by s Nadalem v jakékoli formě, nebo bez něj byl velmi rozdílný. Pokud by byl v týmu, tak by se favorit rázem měnil, to je bez debat. Takhle to je otevřené, padesát na padesát. To ale není v našich rukou, my se o to zkusíme porvat," podotkl k účasti španělské jedničky ve finále.

Důležité také bude, jak se podaří vyladit formu na závěr sezony Berdychovi, aktuálně šestému hráči světa, který pravděpodobně bude těsně před finálovým zápasem obhajovat v Londýně semifinálovou účast na Turnaji mistrů.  

"Bude to hodně náročné, nesmírně nabité, takže teď se vrátím domů a všechno musím naplánovat, co nejlépe a dobře se připravit. A doufám, že se mi podaří připravit na závěr roku jako na tohle období a dobře to dopadne," dodal.

Kodeš: Domácí publikum dělá divy

Zda se Berdychovi podaří vyladit formu na konec sezony, bude stěžejní pro úspěch českého týmu. Myslí si to alespoň někdejší kapitán Vladimír Šavrda.  

"Tomáš je velký tahoun a je úžasný, že vydrží hrát všechny tři dny, protože to je velký nápor," řekl Šavrda ČTK.

"Poslední dva tři týdny předváděl v Americe výborný tenis a bylo jasné, že si to dokáže přenést do Davis Cupu. Navíc měl Tom obrovskou motivaci, protože chtěl odvetu se Španělskem doma, a dokázal to," poznamenal Berdychů trenér Tomáš Krupa.

Velkou oporu bude mít Berdych i další čeští hráči v domácím publiku. Myslí si to Jan Kodeš, jeden z účastníků jediného finálového zápasu na českém území v historii. V roce 1980 byl u jediného československého triumfu v historii, když Češi v Praze porazili ve finále Itálii.

"Vždycky mně z toho běhal mráz po zádech. Je příjemné hrát doma, protože máte podporu publika, které hráče drží v momentech kdy se nedaří a může ho dostat do zápasu," řekl Kodeš.

autor: Sport | 17. 9. 2012

    reklama
    reklama
    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama