Kajakář Tunka skončil třetí v SP, kanoistka Hošková druhá

Aktualizováno 15. 8. 2015 17:16
Kajakář Vavřinec Hradilek nevyhraje Světový pohár ve vodním slalomu, ve francouzském Pau mu nevyšlo semifinále.
Vodní slalom - ilustrační foto.
Vodní slalom - ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

Pau - Kajakář Ondřej Tunka skončil celkově třetí ve Světovém poháru vodních slalomářů. Původně figuroval na druhé příčce, ale po protestech v závěrečném závodu v Pau o místo klesl. Ve Francii dojel Tunka sedmý.

V konečném pořadí pětadvacetiletého českého kajakáře předstihl Lucien Delfour reprezentující Austrálii, seriál vyhrál Slovinec Peter Kauzer. Vavřinec Hradilek, který do Pau přijel v roli lídra SP, vypadl v semifinále.

Kateřina Hošková obsadila druhou příčku v seriálu v neolympijské kategorii C1 žen. Trofej mezi kanoisty vybojoval Slovák Matej Beňuš, český reprezentant Stanislav Ježek se propadl z vedoucí příčky na konečnou osmou.

Zatímco pro Ježka skončily závody v Pau už v páteční kvalifikaci, pro Hradilka v dopoledním semifinále. Po penalizaci za neprojetí branky obsadil až 36. místo a spílal rozhodčím.

"Zlobit se na rozhodčí mi asi nepomůže. Ale dnes jsem fakt nasr.... Světový pohár je za mnou, bohužel už teď," napsal po dopoledním semifinále mistr světa z Prahy 2013 a majitel olympijského stříbra z Londýna.

Jednatřicetiletá Hošková neobhájila celkový triumf v SP, předčila ji australská slalomářka Jessica Foxová, jež patří k nejlepším na světě v kajaku i v kanoi. Závod kanoistek v Pau dokončila Hošková jako pátá, byť musela udělat eskymácký obrat.

V neděli bude o pohárové body bojovat dalších sedm českých lodí. Z kvalifikace postoupily všechny čtyři kajakářky, byť pouze Štěpánka Hilgertová přímo z 16. místa. Kateřina Kudějová, Pavlína Zástěrová i Barbora Valíková ale zvládly opravnou jízdu.

Také deblkanoisté byli stoprocentní, ačkoliv napoprvé uspěli jen Tomáš Koplík s Jakubem Vrzáněm. Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem pak ale vyhráli před Ondřejem Karlovským s Jakubem Jáněm druhou jízdu a také tyto dvě posádky, které mají šanci vyhrát celkově SP, jsou v semifinále.

Závěrečné závody SP ve vodním slalomu v Pau (Francie):

Muži:

K1: 1. Kauzer (Slovin.) 96,20 (2), 2. Doby (Belg.) -0,01 (0), 3. Delfour (Austr.) -0,02 (0), ...7. Tunka -5,19 (4), v semifinále 15. Hilgert, 36. Hradilek, 38. Přindiš (všichni ČR).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Kauzer 257, 2. Delfour 236, 3. Tunka 230, ...5. Hradilek 205, 17. Hilgert 136, 22. Prskavec 120, 47. Přindiš 56, 100. Cvikl 4.

C1: 1. Tillard (Fr.) 97,30 (0), 2. Beňuš (SR) -0,53 (0), 3. Gargaud Chanut (Fr.) -1,79 (0), ...8. Gebas -13,58 (4), v semifinále 17. M. Jáně, 27. Mašek (všichni ČR).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Beňuš 299, 2. Savšek (Slovin.) 246, 3. Slafkovský (SR) 231, ...8. Ježek 192, 16. M. Jáně 121, 21. Rak 97, 24. Gebas 93, 33. Mašek 56, 53. Rohan 21.

Ženy:

C1: 1. Vilarrublaová (Šp.) 124,26 (0), 2. Foxová (Austr.) -1,59 (2), 3. Wolffhardtová (Rak.) -2,82 (2), ...5. Hošková -29,42 (6), v semifinále 12. Jančová, 14. Matulková (všechny ČR).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Foxová 318, 2. Hošková 246, 3. Wolffhardtová 245, ...15. Jančová 106, 18. Fišerová 81, 24. Matulková 47.