Kvitová French Open nevyhraje. Do finále jde Šarapovová

Sport Antonín Vavrda Sport, Antonín Vavrda
7. 6. 2012 19:27
V semifinále deblu dohrály loňské šampionky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká, stejně si vedla vpodvečer i Petra Kvitová.
Česká tenistka Petra Kvitová dobíhá míček v utkání s Ruskou Marií Šarapovovou během semifinále French Open 2012. | Foto: Reuters

Paříž - Italská tenistka Sara Erraniová se překvapivě stala první finalistkou letošního French Open. Ve čtvrtečním semifinále porazila světovou šestku Samanthu Stosurovou 7:5, 1:6 a 6:3.

Erraniová, která vstupovala do turnaje jako jednadvacátá nasazená, se v sobotním finále utká s Ruskou Marii Šarapovovou, která ve dvou setech vyřadila z turnaje českou naději Petru Kvitovou.

Kvitová do zápasu vstoupila lépe

Česká tenistka sice měla v úvodu zápasu nad svou sokyní navrch, jenže ta se zjevně pouze zahřívala a seznamovala s větrnými podmínkami na kurtu Phillipa Chartiera.

Po třech gamech, kdy testovala počasí z obou stran kurtu svými údery jako zkušená tenisová meteoroložka, začala přidávat na razanci svých úderů a postupně nutit Kvitovou k chybám.

Ruska se ale poté rozjela k velké jízdě

Tlaku Rusky podlehla rodačka z Fulneku poprvé v pátém gamu, kdy ji nabídla tři brejkboly a Šarapovová takovým luxusem nepohrdla, když využila hned ten první.

Za stavu 3:5 se situace při servisu Kvitové opakovala a po odfláknutém forehandu získala Šarapovová první set za 40 minut v poměru 6:3.

Druhý set? Jeho úvod byl jen opakováním toho prvního. Také tentokrát měla hned na úvod Kvitová jeden brejkbol, jenže jej nevyužila a přišel trest - první servis druhé sady ještě čtvrtá hráčka světa uhájila, ten další nikoliv.

Také ve druhém setu dominovala Šarapovová

Šarapovová sice tentokrát využila až třetí brejkbol v řadě a nakonec až díky dvojchybě soupeřky, i to se ale počítá. Dvaadvacetiletá česká lvice ale zápas nezabalila, hned vzápětí si také ona vypracovala dva brejkboly za sebou a tentokrát již Ruska servis uhájit nedokázala.

Zlom druhého setu i celého zápasu přišel za stavu 3:3 a při podání Šarapovové. Ruska jej získala poté, co nejspíše zakroužkovala empirové rozhodčí jiný dopad míčku, než jaký byl skutečně a díky tomu získala game na 4:3.

Kvitová se po sedmém gamu nesrovnala psychicky

Rozhozená Kvitová, který si ještě při výměně stran na verdikt postěžovala, poté neudržela stav 30:0 při svém podání, čtyřmi chybami v řadě nabídla game soupeřce a ta zápas následně za 77 minut ukončila esem ze druhého servisu.

Kvitová po prohře podala empirové ruku více než vlažně a rychle zmizela z arény, to Šarapovová zářila. Stále totiž má šanci získat kariérní Grand Slam, k triumfům z Austrálie, Wimbledonu i US Open přidat ten z nejtěžšího turnaje "Velké čtyřky" - z Paříže.

Šarapovová: finále + první místo žebříčku

"Je skvělé, že jsem se dostala poprvé v kariéře do pařížského finále. Semifinále Erraniové proti Stosurové jsem viděla, porazit ji, bude pro mě velká výzva," pronesla pětadvacetiletá Ruska přímo na kurtu do mikrofonu reportéra místní televize.

Jako bonus navíc finálovou účastí přidala posun na první místo světového žebříčku a to bez ohledu na výsledek sobotního souboje s Erraniovou. "Po zranění ramene mě nenapadlo, že se ještě jednou stanu číslem jedna. Je to úžasný pocit na něm zase stanou," dodala usměvavá ruská kráska.

Erraniová přechytračila australskou ranařku

Erraniová, která na turnaji vyřadila třeba Světlanu Kuzněcovovou či Angelique Kerberovou, dnes těžila především z chyb své soupeřky, která jich za celý zápas vyrobila osmačtyřicet.

Klíčové ovšem bylo její vzchopení se ve třetím setu, kdy nejprve nechala svoji soupeřku ze stavu 3:0 srovnat na 3:3, ale pak třemi hrami v řadě získala sadu pro sebe.

Hradecká s Hlaváčkovou končí

Erraniová se ovšem může krom finále singlu těšit i na souboj o titul ve čtyřhře, kde společně s Robertou Vinciovou vyzve pár Maria Kirilenková - Nadia Petrovová.

Ty dnes porazily v dohrávaném utkání obhájkyně loňského titulu Andreu Hlaváčkovou s Lucií Hradeckou.

Česká dvojice přitom včera rozehrála přerušovaný zápas dobře, když úvodní sadu vyhrála 6:4, následující dva sety, včetně toho dnešního rozhodujícího, ale ovládly Rusky poměrem 7:5.

Tenisový grandslamový turnaj French Open (antuka, dotace 18,7 milionu eur):

Ženy:

Dvouhra - semifinále:

Erraniová (21-It.) - Stosurová (6-Austr.) 7:5, 1:6, 6:3, Šarapovová (2-Rus.) - Kvitová (4-ČR) 6:3, 6:3.