Hráčky USK vyhrály v Košicích a přiblížily si postup v EL

4. 2. 2015 20:02
Basketbalistky ZVVZ USK Praha zvládly v Evropské lize dramatické utkání v Košicích a výhrou 74:70 se vrátily na postupové příčky do play off.
Basketbalistky USK jsou blízko postupu
Basketbalistky USK jsou blízko postupu | Foto: Milan Kammermayer

Košice - Basketbalistky ZVVZ USK Praha zvládly v Evropské lize dramatické utkání v Košicích a výhrou 74:70 se vrátily na postupové příčky do play off. K definitivní jistotě postupu mezi osm nejlepších týmů soutěže by jim mělo stačit vyhrát jedno ze zbývajících dvou utkání. Košice naopak po prohře mají jistotu, že skončí poslední ve skupině A.

Pražanky za sebou měly minulý nevydařený zápas s Galatasarayem, ve kterém nastřílely druhý nejnižší počet bodů ve své euroligové historii. A i v Košicích jim dlouho trvalo, než se v útoku chytily. Proměnily jedinou z úvodních 11 střel a bodově se byla schopná výrazněji prosadit jen Sonja Petrovičová. Naopak se v úvodu trápila rozehrávačka Laia Palauová, která v první desetiminutovce ztratila pět míčů.

Košice, které v průběhu sezony opustilo už pět opor, si tak v první čtvrtině vytvořily vedení o šest bodů. Až ve druhé části se probraly i hráčky USK a dvě trojky uzdravené Kateřiny Elhotové pomohly ke srovnání na 21:21. Košice sice záhy znovu odskočily na pět bodů, ale pak české mistryně předvedly šňůru 14:3 a utekly soupeři na sedmibodový rozdíl.

Už se zdálo, že se povedlo zlomit odpor slovenského celku, jenže závěr poločasu vyšel lépe Košicím a skóre bylo znovu vyrovnané. Do druhé půle nastoupila se střeleckou slinou do té doby dobře bráněná Eva Vítečková a dvěma rychlými trojkami pomohla znovu odskočit na osm bodů, ale Košice se opět nevzdaly a šňůrou 13:2 se samy dostaly do vedení.

Utkání tak bylo dramatické až do konce. Hráčky USK však prokázaly větší kvalitu a především zkušenost, když je dirigovala jedna z nejzkušenějších rozehrávaček v soutěži Palauová. V kritických chvílích sama skórovala nebo našla volnou spoluhráčku. Důležitou roli hrála i Elhotová, která v poslední části dala sedm bodů včetně cenné trojky na 64:64 pět minut před koncem.

Rozhodující slovo si však vzala nejlepší střelkyně utkání Petrovičová a 77 vteřin před koncem zajistila USK čtyřbodové vedení. Košice sice 13 vteřin před koncem snížily, ale Petrovičová následně rozhodla z trestných hodů.

Brnu se dál nedaří

Basketbalistky IMOSu Brno naopak prohrály na domácí palubovce s ruským Orenburgem 50:78 a zůstávají v soutěži jediným celkem bez vítězství. Šňůra porážek týmu kouče Jana Bobrovského v Eurolize se protáhla na 17 utkání.

Brňanky od začátku zápasu nestačily se zkušenějšími soupeřkami držet krok. Měly sice v útoku několik slibných záblesků, k udržení vyrovnané partie jim však chyběla větší aktivita.

"Výšková převaha našich soupeřek sehrála velkou roli. I když se hráčky Orenburgu neprosadily tak často pod košem, tak jsme je nestačili ubránit při střelbě z venkovního prostoru," označil hlavní příčiny prohry trenér Jan Bobrovský.

Orenburg bez hlavní opory a bývalé hráčky Brna DeWanny Bonnerové těžil z dobře organizované hry, kterou doplňoval přesnou koncovkou ze střední vzdálenosti. Střelecky se v úvodu utkání prosazovala nová americká posila Candice Dupreeová a po první čtvrtině získal ruský tým desetibodový náskok.

Do poločasu IMOS zásluhou Stejskalové s Jalčovou na chvíli přibrzdil další narůstání rozdílu skóre. Také proto, že v doskakování Brňanky stačily eliminovat výškovou převahu soupeřek, i když v útočných akcích se pod koš dostávaly jen s obtížemi.

"Mohly jsme uhrát lepší výsledek. Když jsme se soustředily na hru v obraně, tak náš výkon nebyl špatný. Jak jsme polevily, tak nám dávaly soupeřky jednu trojku za druhou," poznamenala Michaela Stejskalová.

Po změně stran převzal opět režii zápasu Orenburg, který přitvrdil hru a postupně navýšil náskok až na 31 bodů. "Navzdory dnešní prohře vidím oproti úvodu sezony výkonnostní posun. Také proto, že dostanou příležitost i další mladé hráčky," řekl Bobrovský.

Evropská liga basketbalistek - 12. kolo:

Skupina A:

Košice - ZVVZ USK Praha 70:74 (19:13, 36:38, 56:52)

Nejvíce bodů: Langhorneová 20, Žirková 14, Rodgersová 10 - Petrovičová 25, Elhotová 13, Vaughnová a Vítečková po 9. Fauly: 21:16. Trestné hody: 13/10 - 17/14. Trojky: 6:6. Doskoky: 38:36.

Skupina B:

BK IMOS Brno - Naděžda Orenburg 50:78 (14:24, 29:42, 39:61)

Nejvíce bodů: Hindráková a Jalčová po 11, Smithová 8 - Cruzová 13, Dupreeová 12, Kirilovová 9. Fauly: 12:18. Trestné hody: 10/8 - 11/6. Trojky: 2:6. Doskoky: 37:35.