Hra bez myšlenky, labilní psychika. Kvitové hrozí propad

Aleš Vávra Aleš Vávra
20. 5. 2014 6:50
Devět turnajů, čtyřikrát selhání v prvním zápase, žádné finále. Taková je zatím letošní bilance Petry Kvitové.
Petra Kvitová se ani v letošní sezoně zatím nedokáže přiblížit svým nejlepším výkonům.
Petra Kvitová se ani v letošní sezoně zatím nedokáže přiblížit svým nejlepším výkonům. | Foto: Reuters

Praha - Devět turnajů, čtyřikrát selhání v prvním zápase, žádné finále. Taková je zatím letošní bilance Petry Kvitové. Tenistka z Fulneku sice drží týden před začátkem French Open šesté místo na světovém žebříčku, spíše však díky šťastným náhodám a okolnostem.

Výkony české tenisové jedničky v roce 2014 rozhodně žádný strach nenahání a zahraniční odborníci se znovu ptají: Co se děje s hráčkou, která si famózní hrou před třemi lety podmanila všechny soupeřky?

"Petra Kvitová má, zdá se, velký problém. A sice uvědomit si, že vítězství v tenisovém utkání není definováno ani tak větším množstvím vítězných úderů, jako spíše menším počtem nevynucených chyb," napsal ve svém odborném článku přední tenisový analytik serveru wtatennis.com Craig O'Shannessy.

Kvitová při hře zbytečně riskuje

Podle jeho názoru Kvitová při hře příliš riskuje. Míče tlačí k čarám i v případech, kdy by jí k zisku fiftýnu postačil mnohem bezpečnější úder třeba i metr a půl před základní čáru. A z bezmyšlenkovité, strojové hry, bez schopnosti přizpůsobit údery konkrétní situaci plyne obrovské množství chyb.

"Kvitová na tom není psychicky nejlépe, jakmile udělá několik těsných autů za sebou, už se to s ní veze. A pokud to její soupeřka vycítí a začne hrát na jistotu, Češka se kvůli nadměrnému množství nevynucených chyb porazí sama," dodal expert.

Čtyřiadvacetiletá rodačka z Bílovce má stále obrovský potenciál. V razanci úderů se jí může na okruhu rovnat málokterá sokyně. A navíc v letošní sezoně vykazuje jisté známky zlepšení, zejména na servisu.

Má lepší pohyb, ke zlepšení ale nevede

Kvitová se podle expertů mnohem lépe hýbe, u míčů dokáže být téměř vždycky včas, jenže její hlavní problém je jinde. Pokud je Kvitová u míčku včas, má paradoxně větší tendenci hrát ho riskantně s cílem trefit winner. A tam, jak už bylo popsáno výše, vidí tenisoví odborníci její nejvýraznější bolest.

Česká jednička pokračuje v nevyrovnaných výkonech z minulých dvou sezon. Vysoký standard předvedla pouze ve Fed Cupu, v němž skvělými výkony na tvrdém povrchu pomohla vyřadit Italky. A také předminulý týden v Madridu, kde na tvrdší antuce došla až do semifinále.

V žebříčku drží Kvitová šesté místo, navíc snížila ztrátu na pátou Bělorusku Victorii Azarenkovou. Pokud však nezlepší své výkony, musí se spíše ohlížet za sebe. Ze zadních pozic se totiž na českou hráčku tlačí tenistky, které momentálně podávají rozhodně zajímavější výkony - Ruska Maria Šarapovová, Slovenka Dominika Cibulková, Srbky Jelena Jankovičová a Ana Ivanovičová či antukové specialistky z Itálie Sara Erraniová a Flavia Pennettaová.

Tenisoví příznivci ztrácejí trpělivost

Pravidlo obhajování bodů zatím Kvitové přálo, počínaje French Open už se však příznivé okolnosti rozplývají. Češka bude muset zkvalitnit výkony, aby se v TOP 10 udržela. V to ale příliš nevěří ani její čeští příznivci. Respektive tenisoví fanoušci, kteří se v České republice dělí na dvě skupiny. Jedni Kvitovou zbožňují a její nezdary vytrvale omlouvají, druzí připouštějí, že něco je u české jedničky špatně.

Po selhání v Římě, kde Kvitová nestačila ve svém prvním utkání na Číňanku Žang, přestože v prvním setu vedla už 4:0, se diskuse zaplnily většinou negativními komentáři.

"Nepochybuju o tom, že by ji Petra přehrála, kdyby si udržela koncentraci a měla nějaký herní plán. Jenže v průběhu zápasu byly okamžiky, kdy působila dojmem, že je mimo. Úporně bušila do míčku jedním směrem tam, kde Žang čekala připravená, zatímco celý odkrytý kurt marně vyzýval k úderu," zněl jeden z nich.

"Hlava Petry Kvitové je jeden absolutně nekontrolovatelný bordel," mínil další z fanoušků. Kritika se ale snáší také na kouče Davida Kotyzu a celý tým nejlepší české hráčky.

Baseballová pálka místo rakety

"Víme, že je Petra psychicky labilní, ale to se dá trochu eliminovat. Ale co fakt nechápu, je práce trenéra. Proč ji dávno nedriluje na kratší údery? Pořád dokola se opakuje stejná chyba, míček deset centimetrů za čárou. To mě ubijí. Jediný plus za tři roky je zlepšení pohybu," poznamenal jeden z fanoušků.

O víkendu zveřejnila Kvitová na svém facebookovém profilu fotografii z tréninku. Místo rakety má v ruce baseballovou pálku a u sítě trénuje odpaly. "Zkoušíme všechno k tomu, abych se zlepšila," napsala světová šestka do popisku. Většinový názor však vystihl hned první komentář fanouška pod fotografií: "Hlavně je potřeba něco udělat s hlavou a psychikou!!"

Bojovnice Kvitová není v nejlepší formě, už mnohokrát ale ukázala, že patří dlouhodobě mezi nejlepší tenistky světa. Kritiku může utnout už příští týden, kdy v Paříži začíná druhý grandslamový turnaj sezony.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Miami po druhém pozitivním testu v týmu uzavřelo své centrum

Basketbalový klub Miami Heat uzavřel své tréninkové centrum poté, co měl jeho druhý hráč pozitivní test na koronavirus. Minulý týden informoval o nákaze Derrick Jones Jr., jméno druhého hráče zveřejněno nebylo. Podle listu Miami Herald se však počítá s jeho účastí při restartu NBA.

Mužstvo Heat už nehodlá trénovat v Miami před cestou do Orlanda, kde se má sezona zámořské ligy dohrát. Soutěž pro 22 týmů v uzavřeném komplexu Disney Worldu začne 30. července. Miami odehraje první zápas 1. srpna proti Denveru.

V minulých týdnech uzavřely kvůli odhaleným případům nákazy covidem-19 svá tréninková centra také Denver, Los Angeles Clippers a Brooklyn Nets.

Zdroj: ČTK
Další zprávy