17letý Chlup jako čtvrtý Čech v historii míří na Homerun derby. Představí se skautům z MLB

Ján Jabrocký
20. 12. 2016 14:37
Teprve sedmnáctiletý baseballista Marek Chlup dostal pozvánku na prestižní vánoční akci Homerun Derby. Stane se tak teprve čtvrtým Čechem, který atmosféru baseballového svátku okusí.
Marek Chlup
Marek Chlup | Foto: Archiv Marka Chlupa

Praha - Pro většinu obyčejných lidí i sportovců znamená konec roku čas oddychu a relaxace. Jenže pro sedmnáctiletého baseballistu Marka Chlupa to neplatí. Ten po štědrovečerní večeři balí kufry a odlétá na Floridu utkat se v prestižním Homerun Derby s talentovanými baseballisty z celého světa.

Power Showcase Homerun Derby letos napíše svou jedenáctou kapitolu a Marek je teprve čtvrtým českým hráčem, který se na této akci představí. Bude se snažit překonat nejlepší český výkon Matěje Šůchy, který odpálil dva homeruny.

"Je to skvělá příležitost, jak získat nové zkušenosti, takže se moc těším,“ říká člen juniorské reprezentace. "Bude to pro mě velká výzva, jelikož je to celosvětová událost a zúčastní se ji hodně lidí. Očekávám velkou konkurenci. Doufám, že se mi zadaří a vybojuju si co nejlepší umístění.“

Před samotným Homerun Derby se hráči představí také skautům organizací MLB, kteří vyhlíží talenty pro své kluby. Na soupiskách celků v nejlepší baseballové lize světa lze nalézt hned několik hráčů, kteří se této akce zúčastnili.

"Takhle dlouhou sezonu Marek ještě nikdy neměl,“ řekl jeho otec Vladimír, který působí jako hlavní trenér v extraligovém Eagles Praha. "Začal v březnu na Floridě, končil v listopadu v Mexiku. Teď jej navíc čeká Homerun Derby. Je to obrovská pocta být na akci, kterou v minulosti absolvovali třeba Bryce Harper, Anthony Rizzo nebo Kris Bryant. Velký dík patří ČBA, která Markovi start umožnila a pomohla financovat,“ dodává.

Se zmiňovaným Brycem Harperem, nynější hvězdou Washingtonu Nationals se na Homerun Derby setkal v roce 2010 František Vašourek. "Žádný super výkon jsem nepředvedl,“ usmívá se při vzpomínce hráč mistrovských Draků Brno. "Ale i ten jeden homerun mi udělal radost, když téměř polovina kluků odešla s nulou. Jeden z kluků se kterými sem se tam bavil, byl i Bryce Harper, což jsem si uvědomil o pár let později.“

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dallas zdolal basketbalisty New Orleans a na západě už je druhý

Basketbalisté Dallasu v NBA znovu potvrdili výtečnou formu, uspěli podesáté z posledních jedenácti utkání. K sobotnímu vítězství 130:84 nad New Orleans je dovedl mladík Luka Dončič, jenž zaznamenal 26 bodů, devět asistencí a šest doskoků. Mavericks se na západě posunuli už na druhé místo za Lakers. Vedle Denveru a Clippers je stíhá také Houston, jenž po boji zdolal Phoenix 115:109.

Dončič zaznamenal alespoň 20 bodů, pět asistencí a pět doskoků už poosmnácté v řadě, čímž dorovnal sérii legendárního Michaela Jordana ze sezony 1989/90. Na rekord Oscara Robertsona ztrácí mladý Slovinec, jenž na palubovce strávil jen něco málo přes 26 minut, ještě 11 duelů.

Tým se opíral o šest dvouciferných střelců včetně Bobana Marjanoviče, jenž si připsal double double za 15 bodů a 16 doskoků. "Je ohromně velký a silný. Jakmile dostane míč, už s ním pod košem moc nezmůžete," vyzdvihl srbského pivota spoluhráč Kristaps Porzingis, jenž přidal 13 bodů.

Výsledky NBA:

Dallas - New Orleans 130:84, Houston - Phoenix 115:109, New York - Indiana 103:104, Philadelphia - Cleveland 141:94, Utah - Memphis 126:112.

před 1 hodinou

Vaněček udržel v AHL poprvé v sezoně čisté konto

Český hokejový brankář Vítek Vaněček z Hershey vychytal poprvé v sezoně v nižší zámořské soutěži AHL čisté konto. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu pomohl v sobotu 32 zákroky k vítězství farmy Washingtonu doma nad Lehigh Valley 1:0. Za svůj výkon byl vyhlášen první hvězdou utkání.

V této sezoně AHL má Vaněček z 12 duelů průměr 2,43 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 90,4 procenta. Vicemistr světa do 18 let z roku 2014, jehož si Washington vybral v témže roce v druhém kole draftu na 39. místě, stále čeká na premiéru v NHL.

Na farmách Capitals působí pátým rokem. Jako chráněný volný hráč uzavřel 1. července nový tříletý kontrakt s Washingtonem na 2,15 milionu dolarů. Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat.

Další zprávy