Sněhové vězení konečně otevřelo své brány. Čeští horolezci se zdraví vrací z Baruntse

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
Aktualizováno 30. 5. 2021 10:13
Jejich dramatickou situaci sledoval tento týden celý horolezecký svět. Radoslav Groh a Marek Holeček v úterý vylezli novou cestou na nepálskou horu Baruntse (7129 metrů), jenže pak se ocitli v nesmírně svízelném postavení. Nedaleko vrcholu je zastihlo mimořádně špatné počasí, které jim nedovolilo sestoupit do bezpečnějších partií hory.
Marek Holeček a Radoslav Groh na Huandoy 2019
Marek Holeček a Radoslav Groh na Huandoy 2019 | Foto: Archiv Marka Holečka

Kvůli hustému sněžení, nízké viditelnosti a silnému větru tak museli oba horolezci čtyři dlouhé dny a noci bivakovat ve výšce necelých sedmi tisíc metrů. 

To vše za situace, kdy jim postupně došlo jídlo, plyn na vaření vody ze sněhu a také se postupně vybíjela baterie satelitního telefonu, jejich poslední spojení se světem dole. 

Ještě v noci na pátek museli čeští lezci odhazovat záplavy sněhu, které se neustále sypaly na jejich stan, v noci na sobotu zase čelili silnému větru. Další den ráno se ale naštěstí počasí umoudřilo. 

"Opět šílená, promrzlá noc s uragánem, ale ráno bezvětří a slunce! Jdeme dolu, jdeme doluuuu, jdeme doluuuu," poslali satelitním telefonem zprávu. Konečně opustili své ledové vězení a začali se prodírat přívaly sněhu směrem do bezpečí. 

Po dvanácti hodinách pak přišla další dobrá zvěst, oba horolezci sestoupili o 1100 výškových metrů níže do míst, kde už je mohl vyzvednout vrtulník. Zapadaný sněhem a posledními horolezci opuštěný je totiž jak základní tábor, tak cesta do obydlených končin. 

"Slezli jsme dneska 1100 m ve strašném lavinovém sněhu. Podařilo se nám dostat do pohodového terénu. Zítra snad poletíme heli potvorou do Lukly, abychom stihli odlet z Kathmandu domů. Z BC nám totiž už asi všechno odnesli, včetně jídla. Další promrzlá noc před námi," zpravil své fanoušky Holeček. 

Helikoptéra podle posledních zpráv v neděli ráno skutečně oba české borce vyzvedla a přesunula je do městečka Lukla, odkud budou oba cestovat na letiště v Káthmandú a posléze domů do Čech. 

Holeček s Grohem spolu před dvěma lety vylezli na vrchol Huandoy Norte v Peru, aby uctili památku české expedice, která pod horou v roce 1970 zahynula. 

Na Baruntse minulý týden vytyčili úplně novou cestu severozápadní stěnou, kterou už před osmi lety chtěli vylézt Petr Machold a Jakub Vaněk, ti se ale oba v podobných přívalech sněhu ztratili a už je nikdo živé nespatřil. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Z MŠMT odchází náměstek Štábl, který pracoval s obviněným z kauzy Dozimetr

Na ministerstvu školství dnes končí náměstek pro IT a veřejné zakázky Milan Štábl, který spolupracoval s jedním z obviněných v kauze pražského dopravního podniku. Na rezignaci se dohodl s ministrem Vladimírem Balašem (STAN). Ve vedení sekce IT a veřejné zakázky náměstka dočasně nahradí ředitel odboru informatiky a statistiky na ministerstvu Václav Jelen.

Štábl zatím dál povede organizaci Cermat, která připravuje maturitní a přijímací zkoušky. Jejím vedením ho pověřil bývalý ministr Petr Gazdík (STAN) poté, co odvolal ředitelku Cermatu Michaelu Kleňhovou. V čele organizace by Štábl měl zůstat do výběru jejího nového ředitele, informovalo ministerstvo na svém webu.

To, že ve spolupráci s náměstkem Štáblem nebude chtít pokračovat, naznačil Balaš už při svém nástupu do funkce na přelomu června a července. Na jaře Štábl na ministerstvo přivedl jako poradce Luďka Šteffela, který je jedním z obviněných v kauze Dozimetr. Právě kvůli kontaktům s jiným obviněným ze stejné kauzy rezignoval na konci června i Balašův předchůdce Gazdík.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Putin a Si Ťin-pching se zúčastní summitu G20 na Bali, uvedl indonéský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se hodlají zúčastnit podzimního summitu velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. Agentuře Bloomberg to řekl indonéský prezident Joko Widodo. Mnohé západní země v čele se Spojenými státy usilují o to, aby Indonésie, která letos skupině předsedá, Rusko ze zasedání vyloučila kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

"Si Ťin-pching přijede. Prezident Putin mi také řekl, že přijede," uvedl Widodo. Je to poprvé, co vůdce čtvrté nejlidnatější země světa potvrdil, že se oba plánují na listopadovém summitu objevit. Účast čínského i ruského prezidenta na setkání, které se má konat 15. a 16. listopadu, později potvrdil agentuře Reuters i Andi Widjajanto, bývalý tajemník vlády a neoficiální poradce prezidenta Widoda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy