Hluchota je pro média neatraktivní

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 2. 2007 12:00
Rozhovor - Zimní deaflympiáda pro neslyšící v Salt Lake City probíhá za minimální pozornosti médií. Tiskový mluvčí paralympijského výboru David Šnajdr by to chtěl změnit.
Neslyšící jsou pro média těžko zobrazitelní. (ilustrační snímek)
Neslyšící jsou pro média těžko zobrazitelní. (ilustrační snímek) | Foto: www.purdue.edu

Tiskový mluvčí Českého paralympijského výboru David Šnajder v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že ačkoliv je hluchota podle odborníků jeden z nejhorších handicapů, má jednu velkou nevýhodu - narozdíl od tělesného postižení není vidět.

Neslyšící sportovci: Stejní, a přece tak jiní

A: Mohl byste laické veřejnosti popsat, v čem  je postižení neslyšících sportovců specifické? Jaké jsou jejich největší překážky?

Specifikum je zejména v komunikační bariéře mezi neslyšícími a ostatními druhy postižení respektive zdravou populací. Neslyšící mají vlastní jazyk, zcela odlišný od řečové komunikace. Neslyšícím je znaková řeč vlastní, učí se jí od dětství, studují v ní a mezi sebou ztrátu sluchu jako handicap vůbec nepociťují. 

Foto: www.deaflympics.com
Deaflympiáda: Sport v říši ticha
Po pěti letech míří sportovci z nejrůznějších koutů světa znovu do Salt Lake City. Rozdíl je pouze v tom, že neslyší.

Řada odborníků se však shoduje na tom, že neslyšet patří k nejhorším handicapům. A to především právě pro komunikační bariéru a z ní plynoucí pocit samoty a izolace.  

A: V čem se nejvíce liší sportovní disciplíny neslyšících zařazené na deaflympiádu od těch provozovaných nepostiženými?

Řekl bych, že téměř v ničem. Pokud vím, tak všechny sporty, které jsou na programu letních i zimních deaflympiád, se řídí pravidly Mezinárodních sportovních federací nepostižených - atletika IAAF, basketbal FIBA, fotbal FIFA, lyžování FIS a podobně. Samozřejmě až na zvukové efekty,  místo startovních výstřelů a píšťalky rozhodčích se používají praporky. 

Při slavnostních ceremoniálech deaflympiád neuvidíte účastníky tleskat, nýbrž třepat rukama nad hlavou.
Při slavnostních ceremoniálech deaflympiád neuvidíte účastníky tleskat, nýbrž třepat rukama nad hlavou. | Foto: www.deafnation.com

A: Jsou  výkony některých neslyšících sportovců souměřitelné s výkony nepostižených? Mohl by někdo z nich konkurovat zdravým sportovcům?

Nesporně ano. Právě to, že používají shodné náčiní a že je rozsah disciplín stejný jako u nepostižených, neslyšícím umožňuje soupeření s nepostiženými. Nevím, zda se prosazují neslyšící na světové úrovni, ale například naši neslyšící cyklisté nebo atleti s nepostiženými směle závodí.

Češi září na svazích, dráze i silnici

A: Jaká je výkonnost českých neslyšících reprezentantů? Kdo patří mezi naši špičku? V čem Češi dlouhodobě vynikají?

Českým reprezentantům se dlouhodobě daří zejména ve třech sportech: atletice (Pavlína Maléřová, Margareta Trnková, Tereza Wagnerová), cyklistice (Pavel Pastrnek, Josef Merunka, František Kocourek nebo Josef Čapek) a ve sjezdovém lyžování (Petra Kurková, Tereza Kmochová).

Tito sportovci  jsou medailisté z deaflympiád a mistrovství světa. Český svaz neslyšících sportovců je v rámci Českého paralympijského výboru dokonce nejúspěšnějším svazem a sjezdařka Petra Kurková se svými šesti zlatými, jednou stříbrnou a jednou bronzovou medailí z deaflympiád vůbec nejúspěšnější českou handicapovanou sportovkyní všech dob. Poslední letní deaflympiády v Melbourne se zúčastnili také čeští fotbalisté.

Petra Kurková (uprostřed) v únoru 2006 jako celková vítězka Světového poháru neslyšících lyžařů v rakouském Rauris.
Petra Kurková (uprostřed) v únoru 2006 jako celková vítězka Světového poháru neslyšících lyžařů v rakouském Rauris. | Foto: www.paralympic.cz

A: Jaké jsou šance české výpravy na zimní deaflympiádě v Salt Lake City?

Startují čtyři sjezdařky celkem v pěti disciplínách: slalom, obří slalom, Super G, sjezd a kombinace slalom-sjezd. Od Petry Kurkové se očekávají medaile. Pro Petru je Salt Lake City již třetí zimní defalympiáda. Ostatní tři reprezentantky jedou na deaflympiádu poprvé. Přestože jsou mladé, tak se mají šanci prosadit, nasbíraly již mezinárodní zkušenosti a zejména Tereza Kmochová (16) již dokázala Petře "šlapat na paty".

Deaflympiáda vs. paralympiáda 

A: Proč se deaflympiáda nepořádá společně s paralympiádou?

Deaflympiády pořádá Mezinárodní výbor pro sporty neslyšících (ICSD), který není členem Mezinárodního paralympijského výboru (IPC). Neslyšící chtějí sportovat samostatně, mají mnohem delší tradici organizovaného sportu, mezinárodní paralympismus má tradici zhruba poloviční.

V 90. letech sice probíhala jednání mezi ICSD a IPC o společných paralympijských hrách, ale zůstalo nakonec u rozdělení čistě z praktických důvodů. Ať to jsou již komunikační bariéry na sportovištích i mimo ně či počty účastníků, které by se v obou táborech musely v případě spojení výrazně snížit.

A: Spolupracují nějak paralympijské a deaflympijské hnutí?

Spolupracují třeba  na mezinárodním  kalendáři, na periodizaci letních a zimních paralympjských a defalympijských her, na  antidopingových opatřeních. V neposlední řadě se hlásí  ke stejným olympijským ideálům a mají stejné cíle.

Chtějí umožnit handicapovaným dosahování vrcholných sportovních výkonů v rámci srovnatelného druhu nebo míry postižení a usilují o prezentaci a  uznání těchto vrcholných výkonů většinovou nepostiženou populací.

Handicap neslyšících není na rozdíl od vozíčkářů či amputářů vidět.
Handicap neslyšících není na rozdíl od vozíčkářů či amputářů vidět. | Foto: www.paralympicgames.torino2006.org

A: Jaká je popularita deaflympiád třeba právě ve srovnání s paralympiádami?

Vzhledem k tomu, že paralympismus zahrnuje více skupin postižení a mnoho kategorií, probíhají i kvalifikace a nominace na paralympiády v delším časovém úseku, ve více zemích, za větší pozornosti veřejnosti a medií. Rovněž například vozíčkář, amputář či nevidomý jsou mediálně "zajímavější" a marketingově lépe "zpracovatelnější" než neslyšící, na kterém handicap v TV nebo na fotce není vidět. Proto je paralympijské hnutí  známější a bohatší.   

A: Jak to vypadá v České republice s podporou neslyšících sportovců a s rozvíjením jejich dovedností?  Jak velká je členská základna?

V České republice jsou neslyšící sdruženi v Českém svazu neslyšících sportovců (ČSNS), který je členem Českého paralympijského výboru. ČSNS sdružuje téměř 4000 sportovců. Svazu, respektive jeho členům se dostává podpory od státu, ČSTV a od sponzorů ve stejné míře, tzn. podle stejných kritérií jako všem ostatním svazům sdruženým v Českém paralympijském výboru (ČPV).

To, že ČSNS je plnohodnotným členem ČPV, je z mezinárodního hlediska výjimečná situace, která se v ČR dlouhodobě potvrzuje jako správná a posilující jednotu "paralympijské rodiny".

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy