Hledají se noví olympionici. V České republice vzniká Akademie Freestyle lyžování

Sport Sport
4. 3. 2016 11:38
Projekt, který by pod záštitou Svazu lyžařů ČR na základě systematické celoroční práce vychovával děti pro reprezentační výběry akrobatů, odstartuje už v létě. Ještě v zimě ale proběhne první dílčí kemp akademie, který je na programu od 13. do 17. března.
Slopestyle se objevil na poslední olympiádě v Soči
Slopestyle se objevil na poslední olympiádě v Soči | Foto: Reuters

Vítkovice - Najít nové talenty a kdo ví, třeba i budoucí olympioniky. To je jedním z hlavních cílů speciální Akademie Freestyle lyžování. Projekt, který by pod záštitou Svazu lyžařů ČR na základě systematické celoroční práce vychovával děti pro reprezentační výběry akrobatů, odstartuje už v létě. Ještě v zimě ale proběhne první dílčí kemp akademie, který je na programu od 13. do 17. března.

S vizí založit v tuzemsku Akademii Freestyle lyžování přišel Josef „Pepé“ Kalenský. Sám aktivní akrobatický lyžař a jeden z nejzkušenějších členů slopestylové reprezentace, který ovšem v současné době nemůže kvůli mnohokrát operovanému koleni jezdit.

„Už v létě, kdy jsem věděl, že půjdu na další operaci a po pěti operacích už asi žádnou díru do světa ve freeski neudělám, jsem přemýšlel, co dělat dál. Jelikož jsem jezdil skoro dvanáct let, mám za sebou nějakých 300 závodů a spolupracoval jsem se spoustou různých trenérů, řekl jsem si, že by bylo dobrý ty moje zkušenosti také předávat dál,“ popisuje.

Vymyslel tak projekt Akademie Freestyle lyžování, která by pod záštitou Svazu lyžařů ČR prostřednictvím celoročního systematického tréninku připravovala mladé talenty a už od jejich útlého věku je vychovávala pro seniorské reprezentace. A to pod vedením profesionálních trenérů.

Kalenský: Bez mladých to nepůjde

„O děti se tady zatím nikdo moc nestará. Někdo s nimi musí jezdit a předávat jim zkušenosti, protože bez mladých ten sport prostě dál nepůjde. Začít v devatenácti letech jezdit za reprezentaci je pozdě. V Rakousku, Německu, Švýcarsku, Americe, všude takové akademie jsou, jen u nás pořad chybí,“ vysvětluje Kalenský.

Akademie Freestyle lyžování by se měla naplno rozjet v létě. Ještě v zimě však vše odstartuje pětidenním kempem v K2 snowparku Vítkovice. Od 13. do 17. března se začátečníkům, středně pokročilým i pokročilým freestyle lyžařům budou věnovat šéftrenér slopestyle reprezentace Roman Dalecký s trenérem juniorského národního týmu Michalem Pečem a reprezentantem Šimonem Bartíkem.

„Na campu se nejvíce zaměříme na trénink základů freeskingu a to chytání grabů do rovných skoků, přejíždění jednoduchých překážek, trénink rotací. Vše bude probíhat na malých překážkách a od úplného začátku tak, aby kemp mohl zvládnout opravdu každý bez rozdílu věku, pohlaví a zkušeností,“ popisuje šéftrenér Dalecký.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy