Hlaváčková s Hradeckou se rvaly statečně, titul z Melbourne ale slaví Hingisová

Podívejte se na fotogalerii z finále čtyřhry
Sania Mirzaová a Martina Hingisová potvrdily roli největších favoritek. Světové jedničky vyhrály už 36. zápas v řadě za sebou.
V zisku třetího grandslamu v řadě indicko-švýcarskému páru nezabránily české tenistky Lucie Hradecká s Andreou Hlaváčkovou.
Češky bojovaly velmi statečně a první sadu ztratily až v tie-breaku.
Hrál se skvělý deblový zápas, Martina Hingisová předváděla svou velikost.
Aktualizováno 29. 1. 2016 13:50
Vítězkami dámské čtyřhry na Australian Open jsou podle očekávání Martina Hingisová a Sania Mirzaová.

Melbourne - Suverénním světovým jedničkám vzdorovaly statečně, třetí grandslamový titul kariéry jim ale unikl. Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou prohrály ve finále dámské čtyřhry na Australian Open s párem Martina Hingisová - Sania Mirzaová po setech 6:7, 3:6. Zápas jsme sledovali živě zde

Do finále Australian Open dnes postoupil Andy Murray, který si v pěti setech poradil s Milosem Raonicem 4:6, 7:5, 7:6, 4:6, 2:6. O titul se utká s Novakem Djokovičem.

Hingisová je inspirací

Švýcarka s Indkou získaly už třetí grandslamový turnaj v řadě a jejich vítězná série trvá už neuvěřitelných 36 zápasů a 12 turnajů. Češky v pátém finále na turnajích velké čtyřky neuspěly.

"Chtěly jsme uspět, ale soupeřky hrály prostě příliš dobře. Jsou pro nás velkou inspirací, motivací se dál zlepšovat," řekla na slavnostním ceremoniálu Hlaváčková.

Úvodní sada přitom mohla zlomit zápas na opačnou stranu. Češky totiž za stavu 1:1 zahájily sérii brejků, kterou ale nedokázaly potvrdit. Až do stavu 5:5 si oba páry prohrávaly vlastní gemy. Set nakonec dospěl do tiebreaku, ve kterém ale dominovala švýcarsko-indická dvojice.

Nejlepší returny na světě

Tím jako by se trochu zápas zlomil. Favoritky v druhé sadě rychle odskočily dokonce o dva brejky, ten druhý sice nedokázaly udržet, ale zápas ukončily stylově při servisu české dvojice.

"Musím finalistkám pogratulovat ke skvělému výkonu, první set byl jedním z těch nejlepších, co jsme hrály. Jasně, někdo by mohl říct, že to byl pořád jen brejk, brejk a brejk, ale co naplat, sešly se dva páry s nejlepším returnem na světě," zavtipkovala při předávání trofejí Hingisová.

Murray vyzve Djokoviče

Druhým finalistou mužské dvouhry na tenisovém Australian Open se stal Brit Andy Murray. Druhý nasazený porazil v pětisetové bitvě Kanaďana Milose Raonice 4:6, 7:5, 6:7 (4:7), 6:4, 6:2 a v repríze loňského finále se utká se světovou jedničkou Srbem Novakem Djokovičem. Vítěz US Open 2012 a Wimbledonu 2013 Murray byl v Melbourne ve finále už čtyřikrát, ale pokaždé prohrál, z toho třikrát právě s Djokovičem.

Většinu z více než čtyři hodiny trvajícího utkání byl třináctý nasazený Raonic, jenž v 4. kole vyřadil v pěti setech turnajovou čtyřku Švýcara Stana Wawrinku, Murraymu zcela vyrovnaným soupeřem. V rozhodujícím setu ho ale viditelně limitovaly zdravotní problémy, nepomohlo mu ani ošetření v oblasti třísel přímo na kurtu.

Pětadvacetiletý Raonic vlétl do zápasu s o tři roky slavnějším soupeřem neohroženě. Hned na úvod mu čistou hrou vzal podání a díky tomu nakonec získal první set. Také druhou sadu rozhodl jediný brejk, tentokrát ho získal ve 12. hře Murray. V třetím setu si oba tenisté bezpečně drželi svůj servis, v tiebreaku byl úspěšnější Raonic.

Ve čtvrté sadě začal Murray lépe číst Kanaďanovo dělové podání. V sedmé hře ho prolomil bez ztráty fiftýnu, sám odvrátil tři Raonicovy brejkboly a set získal. Raonic se v jeho průběhu nechal ošetřit, avšak v rozhodující sadě už na minimálně chybujícího Murrayho nestačil. Nakonec mu ani 23 es nepomohlo k premiérovému postupu do grandslamového finále.

Tenisový turnaj Australian Open (tvrdý povrch, dotace 44 mil. australských dolarů):

Muži:

Dvouhra - semifinále:

A. Murray (2-Brit.) - Raonic (13-Kan.) 4:6, 7:5, 6:7 (4:7), 6:4, 6:2.

Ženy:

Čtyřhra - finále:

Hingisová, Mirzaová (1-Švýc./Indie) - Hlaváčková, Hradecká (7-ČR) 7:6 (7:1), 6:3.

Smíšená čtyřhra - semifinále:

Vesninová, Soares (5-Rus./Braz.) - Mirzaová, Dodig (1-Indie/Chorv.) 7:5, 7:6 (7:4), Vandewegheová, Tecau (USA/Rum.) - Klepačová, Huey (Slovin./Fil.) 6:4, 6:4.