Historický okamžik, Janda vyhrál celý SP

ČTK
18. 3. 2006 12:48
Planica - Jakub Janda vyhrál jako první český skokan Světový pohár. Jeho největší soupeř Janne Ahonen nedokázal v Planici "dolétnout" na potřebné druhé místo.
Jakub Janda se raduje ze zisku celkového prvenství ve Světovém poháru
Jakub Janda se raduje ze zisku celkového prvenství ve Světovém poháru | Foto: Reuters

Slavný Fin tak přišel i o teoretickou šanci, že by v posledním závodě mohl českého reprezentanta o Křišťálový glóbus připravit.

Janda obsadil v  letech v Planici 29. místo a v nedělním závěrečném závodu sezony na slovinském mamutím můstku už nemůže o prvenství v celkové klasifikaci přijít.  Fin Janne Ahonen  skončil nakonec v sobotním dopoledni jedenáctý.

Na trůnu vystřídal Ahonena

Závod vyhrál Nor Björn Einar Romören, který v obou kolech předvedl nejdelší let dne, 224 metrů. Janda vystřídal na trůnu právě Ahonena, který vládl Světovému poháru v uplynulých dvou letech. Základ k historickému úspěchu položil v první polovině seriálu, v níž vyhrál pět závodů a společně s finským rivalem se radoval z triumfu na Turné čtyř můstků.

Jakub Janda při letu ve slovinské Planici
Jakub Janda při letu ve slovinské Planici | Foto: Reuters

Do dnešního závodu v neoblíbených letech Janda vstoupil třicátým místem, o které se shodným pokusem o délce 194 metrů podělil s Japoncem Noriakim Kasaiem, a do druhého kola postoupili jako poslední. Jan Matura obsadil výkonem 186,5 metru 35. místo a nekvalifikoval se do druhé části závodu.

V ní za sebe Janda díky letu do vzdálenosti 194,5 metru odsunul Kasaie a Nora Larse Bystöla a dal ještě Ahonenovi možnost bojovat o celkový triumf. Finský rival sice o tři a půl metru vylepšil svůj výkon z prvního kola, ale ani 212,5 metru nestačilo k tomu, aby obsadil potřebné druhé místo a odsunul definitivní rozhodnutí o vítězi Světového poháru až na neděli.

Po nepovedeném vystoupení na olympijských hrách se Janda probojoval na stupně vítězů už jen jednou, ale náskok před Ahonenem uhájil.

Překonal Ploce a Sakalu

Vítězstvím v seriálu Janda překonal druhá místa Pavla Ploce (1988) a Jaroslava Sakaly (1993). Světový pohár v olympijském sportu vyhrál jako vůbec první český lyžař v historii. Skikros, v němž letos podruhé za sebou získal pohárovou trofej Tomáš Kraus, do programu her nepatří.

Sedmadvacetiletý závodník Dukly Frenštát vybojoval v tomto ročníku celkem deset medailových umístění a dominuje i pořadí podle vydělaných prémií. Od pořadatelů inkasoval dohromady 184.250 švýcarských franků (přes 3,3 milionu korun podle aktuálního kurzu).

1. Romören 450,1 b. (224+224), 2. Ljökelsöy (oba Nor.) 434,7 (215,5+220,5), 3. Koch (Rak.) 431,0 (219,5+218), 4. Küttel (Švýc.) 426,9 (212,5+222), 5. Ingebritsen (Nor.) 425,4 (215+217), 6. Malysz (Pol.) 423,1 (216,5+211,5) a Happonen (Fin.) 423,1 (211,5+216,5), 8. Kranjec (Slovin.) 420,2 (219,5+206,5), 9. Morgenstern 419,4 (215,5+209), 10. Widhölzl (oba Rak.)
415,9 (204,5+217,5), 11. Ahonen (Fin.) 415,3 (209+212,5), ...29. Janda 369,7 (194+194,5), 35. Matura (oba ČR) 172,8 (186,5) - nepostoupil do 2. kola.