Historická výhra: Češi jsou ve finále Davis Cupu

Václav Rojík
19. 9. 2009 17:42
Čeští tenisté vyřadili Chorvaty. Chorvatsko - Česká republika 0:3
Čeští tenisté v Chorvatsku slaví postup do finále Davis Cupu.
Čeští tenisté v Chorvatsku slaví postup do finále Davis Cupu. | Foto: Reuters

Poreč - Čeští tenisté si po devětadvaceti letech zahrají finále Davisova poháru.

V semifinále v chorvatské Poreči porazil Radek Štěpánek s Tomášem Berdychem v sobotní čtyřhře pár Marin Čilič, Lovro Zovko 6:1, 6:3 a 6:4 a získali proti Chorvatsku třetí rozhodující bod.

Zápas jsme sledovali ŽIVĚ

Oba čeští tenisté zvítězili v pátečních dvouhrách a stav je tak po sobotě 3:0. Domácí Chorvaté už nemohou v nedělních dvouhrách na historicky prvním postupu České republiky nic změnit.

K prosincovému finálovému duelu pocestují Češi do Španělska. Trojnásobní vítězové Davis Cupu doma hladce zdolali Izrael i bez bývalé světové jedničky Rafaela Nadala.

Oba čeští hráči měli po pátku za sebou dlouhé pětisetové maratony, ale vítězství jim dodalo kuráž i do čtyřhry.

Čtěte také: Česku se přiblížilo finále DC. Druhý bod získal Berdych

"Domluvili jsme se ve tři ráno. Kluci říkali, že do čtyřhry jdou a rozhodli," hodnotil dojatě postup kapitán Jaroslav Navrátil.

Ukázalo se, že měl při výběru sestavy šťastnou ruku. Od začátku sobotní čtyřhry hrál ve velké formě Radek Štěpánek, který v pátek proti Karlovičovi působil méně agresivně, než u něho bývá zvykem.

Opačně vstoupila do utkání chorvatská jednička Čilič, který prohrál v pátek s Berdychem.

Lovro Zovko (v popředí) a Marin Čilič na kurtu.
Lovro Zovko (v popředí) a Marin Čilič na kurtu. | Foto: Reuters

Čilič také ztratil hned první dva své servisy. V domácím páru tak byl zezačátku silnějším hráčem deblový specialista Lovro Zovko.

Štěpánkovi se dařilo na servisu i na síti. Berdych se nechal vytáhnout rovněž k dobrému výkonu a čeští hráči po půlhodině hladce vyhráli první sadu 6:1.

Čilič se v průběhu utkání lepšil a ve druhé sadě už byli Chorvaté vyrovnanějším soupeřem.

Jenže ve třetí hře čeští hráči několikrát nachytali servírujícího Zovka nepřipraveného při přechodu na síť a soupeři znovu sebrali servis.

Ten si však málem Chorvaté vzali zpět. Berdych se nemohl trefit do prvního servisu a Chorvaté se dočkali prvních dvou brejkbolů.

Berdychovi se však vrátilo první podání v pravý čas a hrozbu s pomocí perfektní Štěpánkovy práce na síti odvrátil.

Čeští tenisté Radek Štěpánek a Tomáš Berdych v Chorvatsku slaví postup do finále Davis Cupu
Čeští tenisté Radek Štěpánek a Tomáš Berdych v Chorvatsku slaví postup do finále Davis Cupu | Foto: Reuters

Jenže pak začal úřadovat Čilič a Češi museli odvracet dva brejkboly i při Štěpánkově podání. Karvinský rodák však skvělými servisy dotáhl důležitý game k vítězství a Češi dokráčeli k výhře ve druhé sadě 6:3.

Úvod třetí sady postihl dvojnásobný výpadek elektrického proudu v hale Žatika, ale pauzy dobře rozjetý český tým nezastavily.

Naopak rozhodily spíše domácí. Po druhém výpadku šel na podání Lovro Zovko, neustál tlak a při českém brejkbolu zkazil po nepříliš povedeném lobu smeč.

Češi se definitivně dostali "do sedla". Dva mečboly si připravili už při Čiličově servisu. Chorvaté se ještě ubránili. Ale při Berdychově podání zatloukl Štěpánek za stavu 40:15 smeč do kurtu a dal tím razítko na postup do finále.

V porečské hale, kde měli paradoxně mírnou většinu spíše čeští fanoušci, propukly oslavy Štěpánka, Berdycha a spol.

Čeští tenisté byli ve finále naposledy před devětadvaceti lety, kdy tým kolem Ivana Lendla v pražské sportovní hale Davisův pohár vyhrál.

Chorvatsko - ČR 0:3 po čtyřhře
Čilič, Zovko - Štěpánek, Berdych 1:6, 3:6, 4:6

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy