Hirscher nečekaně vyhrál super-G, Krýzl bodoval na 29. místě

5. 12. 2015 21:11
Rakouský lyžař Marcel Hirscher poprvé v kariéře ve Světovém poháru vyhrál superobří slalom. V americkém Beaver Creeku se nečekaně prosadil na trati zkrácené kvůli mlze a sněžení a premiérově triumfoval v rychlostní disciplíně.
Marcel Hirscher
Marcel Hirscher | Foto: Reuters

Beaver Creek (USA) - Rakouský lyžař Marcel Hirscher poprvé v kariéře ve Světovém poháru vyhrál superobří slalom. V americkém Beaver Creeku se nečekaně prosadil na trati zkrácené kvůli mlze a sněžení a premiérově triumfoval v rychlostní disciplíně. Při celkově 32. vítězství v kariéře porazil o 33 setin domácího Teda Ligetyho, o další tři setiny zpět skončil jiný Američan Andrew Weibrecht.

Kryštof Krýzl získal dva body za 29. místo, které vybojoval s nejvyšším startovním číslem ze všech. Také pro něj to znamená životní výsledek v superobřím slalomu. Na Hirschera ztratil 1,44 sekundy. Ondřej Bank závod nedokončil.

Super-G se nepovedlo vedoucímu muži SP Akselu Lundu Svindalovi, který ovládl všechny tři předchozí rychlostní závody v SP této sezony. Po chybě ve střední části trati skončil norský favorit až ve třetí desítce pořadí s mankem 1,17 na vítěze. Měl ale také jedny z nejhorších podmínek, protože při jeho jízdě velmi hustě sněžilo. Na špatnou viditelnost doplatila většina závodníků z elitní skupiny lyžařů.

"Nízká startovní čísla dnes (vzhledem k měnícím se podmínkám) určitě neznamenala nevýhodu," řekl Hirscher, který se vydal na trať už jako čtvrtý. "Rozhodně jsem předčil své možnosti v super-G," dodal realisticky specialista na technické disciplíny po teprve třináctém startu v této disciplíně v elitním seriálu. Už v ní ale skončil také jednou třetí, v roce 2012 ve finále SP ve Schladmingu.

SP v sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - superobří slalom:

1. Hirscher (Rak.) 1:06,90, 2. Ligety -0,33, 3. Weibrecht (oba USA) -0,36, 4. Théaux (Fr.) a Casse (It.) oba -0,50, 6. Ganong (USA) -0,56, 7. Kilde (Nor.) -0,60, 8. Janka (Švýc.) -0,65, 9. Guay (Kan.) -0,75, 10. Kriechmayr (Rak.) -0,77, ...29. Krýzl -1,44, Bank (oba ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí super-G (po 2 závodech): 1. Svindal 110 b., 2. Hirscher 100, 3. Ganong 90, 4. Ligety a Mayer (Rak.) oba 80, 6. Théaux 79, ...39. Krýzl 2.

Průběžné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Svindal 317, 2. Ligety 180, 3. Fill (It.) 177, 4. Ganong 172, 5. Hirscher 160, 6. Jansrud (Nor.) 151, ...71. Krýzl 2.

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.