Češi v Troji září, Hradilek si postup do finále vyhádal

13. 9. 2013 19:33
Čtyři české lodě postoupily dnes do finále na mistrovství světě ve vodním slalomu v Troji. O medaile budou bojovat kanoisté Stanislav Ježek a Michal Jáně a kajakáři Jiří Prskavec a Vavřinec Hradilek.
Štěpánka Hilgertová.
Štěpánka Hilgertová. | Foto: CPA Erben

Praha - Čtyři české lodě postoupily do finále na mistrovství světě ve vodním slalomu v Troji. O medaile budou bojovat kanoisté Stanislav Ježek a Michal Jáně a kajakáři Jiří Prskavec a Vavřinec Hradilek.

Ten si prožil ale pořádně horkou chvilku, protož do finále se dostal až po úspěšném protestu proti padesátisekundové penalizaci na šestnácté protivodné brance.

Čeští závodníci zářili, Slováci smutnili

Ježek byl třetí, porazili ho o 1,06 sekundy nejrychlejší Němec Sideris Tasiadis a také druhý Francouz Denis Gargaud-Chaund, který byl lepší než český závodník o 66 setin. Šampionát už skončil pro Slováka Michala Martikána, dvojnásobný olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa se do finálové desítky nevešel.

Štěstí měl desátý Michal Jáně, který rovněž pojede v sobotu o medaile, naopak smolný den si v pátek třináctého prožil Vítězslav Gebas, který byl hned za ním a postup ho minul o jedno místo o necelou sekundu.

Do semifinále postoupily i kajakářky Kateřina Kudějová ze třetího a Štěpánka Hilgertová ze čtrnáctého místa. Naopak smůlu měla Eva Ornstová, která na 31. místě ztratila na postup 13 setin sekundy.

Hradilek po projetí cílem penalizaci nechápal

Hradilek měl slzy v očích, když projel cílem a uviděl, že má trest za neprojetou branku. Více než patnáct minut prožíval emocionální vypětí, než přišla zpráva od jury, že protest české výpravy byl úspěšný.

"Motal jsem se tam, nepovedlo se mi to. Ale nic jsem netušil," hlesl v cíli stříbrný olympijský medailista. "Jsem strašně smutný," povídal ještě před úspěšným protestem. "Asi si budu muset dát panáka," prohlásil, když už věděl, že pojede finále.

Český debl Volf-Štěpánek byl spokojený

Slibnou formu ukázali také čeští deblkanoisté. Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek vyhráli, Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem byli druzí a čtvrtou pozici obsadila dvojice Ondřej Karlovský, Jakub Jáně. Jejich dominanci narušili pouze třetí bratranci Ladislav a Peter Škantárovi ze Slovenska.

"Jelo se nám dobře. Věděli jsme, že postupujeme z první jízdy, ale do finále je ještě dlouhá cesta. Ve druhé jízdě jsme si chtěli vyzkoušet nějaké kombinace, jeli jsme je napřímo a zase čistě. Za mě jsem spokojený, jak jsme to zvládli," pochvaloval si Štěpánek.

Pro posádku je to poslední závod kariéry, semifinále ji čeká v neděli ráno. "Že bychom z toho byli s hlavou v oblacích a nepřemýšleli o tom, to zas ne. Myslím, že se na to soustředíme jako na každý jiný vrchol sezony, který jsme kdy absolvovali. Je to stejné, akorát je to závod poslední a o tom je lepší nepřemýšlet a soustředit se na branky," dodal Volf.

Hilgertová si chce srovnat hlavu

Dvojnásobná mistryně světa do 23 let Kudějová měla postup jistý už po první kvalifikační jízdě, rozhodla se proto v té druhé vyzkoušet riskantnější pojetí. Když viděla před cílem svůj čas, raději zpomalila, aby nejela semifinále mezi posledními. Přesto na nejrychlejší Elizabeth Neaveovou z Británie ztratila pouze 2,15 sekundy.

"Brzdila jsem asi málo," usmívala se Kudějová. "Ta jízda se mi celkem povedla a myslím si, že by v pohodě stačila na postup do finále, ale jak říkám, nechtěla jsem jet semifinále až takhle na konci," uvedla kajakářka. Boj o postup do finále ji čeká v neděli dopoledne. "Domácí prostředí je výhoda, tak dvě sekundy," upozornila.

Hilgertová byla rychlejší rovněž v druhé jízdě, přestože udělala dvě velké chyby. "Takže bylo vidět, že zbytek jízdy byl výborný," hodnotila Hilgertová. "Ale tu kvalifikaci potřebuju, abych se srovnala v hlavě, uvědomila si, že je třeba se soustředit a nepodcenit žádnou branku," prohlásila pětačtyřicetiletá kajakářka.

Martikán senzačně končí

Do finále na mistrovství světa vodních slalomářů postoupil také český singlkanoista Stanislav Ježek. V semifinále byl třetí, porazili ho o 1,06 sekundy nejrychlejší Němec Sideris Tasiadis a také druhý Francouz Denis Gargaud-Chaund, který byl lepší než český závodník o 66 setin. Šampionát už skončil pro Slováka Michala Martikána, dvojnásobný olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa se do finálové desítky nevešel.

Ježek předvedl na náročné trati výbornou jízdu, v jejímž závěru mu ale trochu docházely síly. "Dole jsem tam blbě najel jednu kombinaci, ale přiznám se, že jsem také neměl už moc sil," řekl jeden z hlavních organizátorů šampionátu, který v Praze na MS v roce 2006 vybojoval bronz.

Martikán protest naopak přitížil

Trať měla sice stejný počet branek jako v kvalifikaci, ale stavitel trati, olympijský vítěz ze Sydney 2000 Thomas Schmidt z Německa, připravil jízdu z jedné strany na druhou a kanoisté byli na trati o patnáct sekund déle. "Bylo to na konci hodně znát," uznal Ježek.

Zklamáním skončilo semifinále pro slovenského favorita Michala Martikána, který měl jeden dotek a figuroval na čtrnácté pozici právě vinou dvousekundové penalizace, která ho připravila o účast ve finále. Slovenský tým protestoval, ale Martikánovi byla naopak připsána ještě další penalizace a dvojnásobný olympijský vítěz tak odjede z Prahy s konečnou 18. pozicí.

Mistrovství světa vodních slalomářů v Praze:

Semifinále:

Muži: C1: 1. Tasiadis (Něm.) 104,43 (0), 2. Gargaud-Chanut (Fr.) 104,83 (2), 3. Ježek (ČR) 105,49 (0), 4. Savšek 105,79 (0), 5. Berčič (oba Slovin.) 105,81 (0), 6. Elosegi (Šp.) 105,91 (0), 7. Beňuš (SR) 105,98 (2), 8. Florence (Brit.) 107,33 (2), 9. Slafkovský (SR) 107,56 (2), 10. Jáně 108,13 (2), 11. Gebas (oba ČR) 109,09 (0), ...18. Martikán (SR) 111,89 (4) - oba nepostoupili.

K1: 1. Aigner (Něm.) 95,42 (0), 2. Polaczyk (Pol.) 96,13 (0), 3. Hernanz (Šp.) 96,78 (0), 4. Lefevre (USA) 96,85 (0), 5. Hradilek (ČR) 97,34 (0), 6. Clarke (Brit.) 97,64 (0), 7. Prskavec (ČR) 97,79, 8. Dörfler (Něm.) 98,13, 9. De Gennaro (It.) 98,39 (4), 10. Bersinger (Arg.) 98,45 (0).