Z banky zpátky do kajaku. Hilgertová brala hned v prvním závodě bronz, jinak ale spokojená není

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
17. 5. 2018 7:01
Kajakářka Štěpánka Hilgertová sice po loňské sezoně uzavřela svoji velice bohatou sportovní kariéru, od listopadu je zaměstnána v České národní bance, ale divokou vodu neopustila. "Pokud mi to čas dovolí, tak chci dál jako amatérka pravidelně jezdit," řekla s úsměvem padesátiletá dvojnásobná zlatá olympijská medailistka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Štěpánka Hilgertová
Štěpánka Hilgertová | Foto: Kanoe.cz

Jaké je ohlédnutí za prvním půl rokem vašeho působení v České národní bance?

Vstoupila jsem do úplně jiného světa, v němž jsem musela zvládnout spoustu nových věcí, všemu věnovat maximální pozornost. Neměla jsem ani možnost přemýšlet o tom, zda mi něco zažitého chybí. Ani třeba tradiční soustředění v Austrálii.

Jaká je vaše pracovní náplň?

Organizuji různé sportovní, kulturní, odborné či společenské akce. Je to pestrá činnost, v níž klidné období střídají hektické dny.

Říkáte, že profesionální pádlování jste vyměnila za amatérské. Jak často se dostanete do svého kajaku?

Letošní zima byla sice mírná, ale částečně i z pracovních důvodů jsem se k vodě moc často nedostala. Avšak v nádherném dubnovém počasí jsem byla na vodě třeba i čtyřikrát v týdnu a občas v pracovním náhradním volnu i celý den.

Poslední dva víkendy jste se dokonce v Trnávce a v pražské Troji zúčastnila čtyř závodů Českého poháru. Byla jste se svým vystoupením spokojena?

Bylo příjemné se znovu objevit na startu s nejlepšími českými kajakářkami, ale výsledky mě nepotěšily. V prvním závodě jsem sice dojela třetí, ale potom jsem se už ani jednou do elitní desítky neprotlačila, což mě mrzelo. Myslím si, že tam stále patřím, ale ukázalo se, že kvalitní příprava mně chyběla. Hlavně ve druhé části tratě jsem se dopustila několika chybiček, které jsem dříve nedělala.

Začátkem června se v Praze uskuteční mistrovství Evropy. Jaké vidíte šance českých slalomářů?

Vidím je dost velké už proto, že v posledních letech se českým reprezentantům ve významných závodech a v různých disciplinách podařilo získat řadu cenných medailí. Navíc šampionát se koná v domácím prostředí a určitě v obvyklé báječné divácké atmosféře. Dojde k velice zajímavému srovnání výkonnosti současné světové špičky, protože mimo Evropu je vodních slalomářů málo.

A jaká je představa o vaší aspoň té nejbližší sportovní budoucnosti?

Jednou týdně chodit dále cvičit, jezdit na kole i kolečkových bruslích a samozřejmě, pokud mi to čas dovolí, pravidelně pádlovat. Žádný závod zatím ve svém programu nemám, ale určitě se do nějakého přihlásím.
Jaroslav Pešta

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy