Contador vede Vueltu už o 42 vteřin, Sagan končí

6. 9. 2014 18:22
Kanadský cyklista Ryder Hesjedal vyhrál dnešní horskou 14. etapu Vuelty.
Alberto Contador
Alberto Contador | Foto: ČTK

Santander  - Kanadský cyklista Ryder Hesjedal vyhrál dnešní horskou 14. etapu Vuelty. Po dlouhé jízdě ve skupině uprchlíků si nejlépe poradil se závěrečným stoupáním první kategorie. Lídr závodu Španěl Alberto Contador dojel dvanáctý se ztrátou 2:43 minuty, ale navýšil své průběžné vedení před krajanem Alejandrem Valverdem z 20 na 42 vteřin. Na třetí místo se posunul Brit Christopher Froome.

Dvě stě kilometrů dlouhá etapa ze Santanderu do La Camperony patřila k nejnáročnějším v letošním ročníku. Přesto se brzy pustila do úniku skupinka 20 jezdců, která si postupně získala až osmiminutový náskok.

Peloton s největšími favority šetřil síly až na závěrečné těžké stoupání se sklonem až 24 procent, ve kterém se jako první pokusil zaútočit Valverde, ale neúspěšně. Froomeovi se povedlo poodjet, ale Contador mu neumožnil se výrazněji přiblížit červenému trikotu. Loňský vítěz Tour de France Froome tak ztrácí minutu a 13 vteřin.

Vítěz etapy Hesjedal měl v závěrečném stoupání nejvíce sil z uprchlíků a nikým neohrožován si dojel pro první triumf v etapě na Grand Tour od roku 2012, kdy ovládl Giro d'Italia. Na Vueltě dosud vyhrál etapu pouze v roce 2009.

Náročný profil dnešní trati znamenal předčasný konec závodu pro slovenského spurtéra Petera Sagana, který v polovině etapy odstoupil.

V neděli čeká na peloton další horská etapa s cílem po stoupání na Lagos de Covadonga s převýšením jednoho kilometru na dvaceti kilometrech.

Cyklistický závod Vuelta - 14. etapa Santander - La Camperona (200,8 km):

1. Hesjedal (Kan./Garmin) 5:18:10, 2. Zaugg (Švýc./Tinkoff-Saxo) -10, 3. Erviti (Šp./Movistar) -30, 4. Kolobněv (Rus./Kaťuša) -39, 5. Meintjes (JAR/MTN) -42, 6. De Clercq (Belg./Lotto) -52, 7. Sicard (Fr./Europcar) -1:44, 8. Arroyo (Šp./Caja Rural) -2:02, 9. Verona (Šp./Omega Pharma-Quick-Step) -2:15, 10. Froome (Brit./Sky) -2:36.

Průběžné pořadí: 1. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) 48:59:23, 2. Valverde (Šp./Movistar) -42, 3. Froome (Brit./Sky) -1:13, 4. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -1:29, 5. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step) -2:07, 6. Aru (It./Astana) -2:15, 7. Gesink (Niz./Belkin) -4:14, 8. Martin (Ir./Garmin) -4:37, 9. Caruso (It./Cannondale) -4:45, 10. Navarro (Šp./Cofidis) -5:10.