Antonín Vavrda Antonín Vavrda
27. 5. 2012 17:15
Ryder Hesjedal se raduje z triumfu na Giro d'Italia
Ryder Hesjedal se raduje z triumfu na Giro d'Italia | Foto: Reuters

Milán - Kanadský cyklista a bývalý biker Ryder Hesjedal vyhrál díky závěrečné milánské časovce 95. ročník Giro d´Italia před Španělem Joaquínem Rodriguezem a dalším překvapením z Belgie Thomasem De Gendtem.

Jedenatřicetiletý Hesjedal dojel ve 28,2 kilometrů dlouhé časovce ulicemi Milána na šestém místě v čase 34:15 minuty, což mu k celkovému triumfu stačilo.

O dva roky starší Rodriguez, který do dnešního dne vstupoval coby lídr celkového pořadí porazil v jízdě proti chronometru o 47 vteřin (35:02, 22. místo), přičemž po sobotním výšlapu na Passo dello Stelvio ztrácel v průběžném pořadí jen 31 sekund.

Překvapením i třetí místo De Gendta

Na třetí místo celkového pořadí se protlačil šokující sobotní triumfátor z Belgie Thomas de Gendt, který časovku zvládl jako čtvrtý nejrychlejší v čase 34:07 minuty.

Dosud třetího obhájce titulu Michela Scarponiho (35:00, 21. místo) z Itálie tak přeskočil v konečném hodnocení o 26 sekund. Pro De Gendta bylo letošní Giro prvním závodem Grand Tour kariéry.

"Nemůžu tomu uvěřit, ani nevím, co mám říct, chtěl jsem se soustředit na každý den. Byla to obrovská bitva až do konce a celkový triumf je velkou poctou pro celý náš tým," pronesl v cíli šťastný, ale unavený Hesjedal ze stáje Garmin-Barracuda.

Kreuziger nakonec celkově patnáctý

Hesjedal se tak při deváté účasti na závodech Grand Tour dočkal nejen svého prvního celkového triumfu, ale jeho úspěch je i premiérou pro zemi proslavenou především hokejem a lakrosem.

Jan Bárta z NetAppu dokončil milánskou časovku se ztrátou 3:00 minuty (63.) a Roman Kreuziger z Astany s odstupem 3:29 minuty (83.) na vítězného Itala Marca Pinottiho (33:06 minuty).

Za vítězným Pinottim byl dnes v cíli druhý Brit Geraint Thomas, který na Itala ztratil 39 vteřin a třetí Jesse Sergent z Nového Zélandu, který zaostal o dalších 14 sekund.

Kreuzigerovi tak v celkovém pořadí patří 15. pozice, Bártovi pak při premiéře na podnicích Grand Tour navíc coby člen kontinentálního týmu místo 65.

1. Pinotti (It.) 33:06, 2. Thomas (Brit.) -39, 3. Sergent (N. Zél.) -53, 4. Rasmussen (Dán.) -1:00, 5. De Gendt (Belg.) -1:01, 6. Hesjedal (Kan.) -1:09, 7. Larsson (Švéd.) -1:14, 8. Bodnar (Pol.) -1:15, 9. Tuft (Kan.) -1:22, 10. Vermote (Belg.) -1:23, ...63. Bárta -3:00, 83. Kreuziger -3:29.

Konečné pořadí:

1. Hesjedal 91:39:02, 2. Rodríguez (Šp.) -16, 3. De Gendt -1:39, 4. Scarponi -2:05, 5. Basso -3:44, 6. Cunego (všichni It.) -4:40, 7. Urán (Kol.) -5:57, 8. Pozzovivo (It.) -6:28, 9. Montoya (Kol.) -7:50, 10. Ituralde (Šp.) -8:08, ...15. Kreuziger -19:58, 65. Bárta -2:34:27.

Jezdci do 25 let: 1. Urán 91:44:59, 2. Montoya -1:53, 3. Brambilla (It.) -8:23.

Vrchařská soutěž: 1. Rabottini 84 b., 2. Pirazzi (oba It.) 44, 3. Amador (Kost.) 43, ...6. Bárta 24, 14. Kreuziger 16.

Bodovací soutěž: 1. Rodríguez 139, 2. Cavendish (Brit.) 138, 3. Hesjedal 103, ...16. Kreuziger 41, 39. Bárta 25.