Hermannovou a Slukovou rozdělil koronavirus, při opětovném setkání se musely poňuňat

ČTK ČTK
25. 5. 2020 18:57
Elitní české plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová se těší na turnaje, i když kvůli pandemii koronaviru se musejí spokojit jen s těmi domácími. Ten první začíná už v sobotu v Litoměřicích a někdejší světové jedničky do něj naskočí po týdnu společného tréninku.

Po dvou měsících oddělené přípravy, kdy je většinou dělil oceán, se setkaly o víkendu v Pelhřimově a padly si do náruče. "Když jsme se poprvé viděly, tak byla objímačka po dvou měsících. Bylo to takový 'Jééé, pojď se poňuňat'," vyprávěla Hermannová novinářům po dnešním tréninku v pražském areálu na Vítkově. "Bylo to roztomilý," doplnila ji Sluková.

Musejí si zvykat na jiné míče. Zatímco Světový okruh se hraje s mikasami, v Česku se na turnajích používají galy. "Míč nás ze začátku neposlouchal," posteskla si Hermannová. Ale rychle se to srovnává. "Pro mě hrozně příjemné zjištění, že po těch dvou měsících jsme to ještě nezapomněly, že to spolu pořád umíme," pochvalovala si pátá žena z OH v Londýně Sluková.

Předloňské vítězky elitního turnaje v Ostravě plánují absolvovat všech pět dílů nové domácí série, v níž bude po Litoměřicích následovat Strahov, Nymburk, Chodov u Karlových Varů a opět pražský Strahov. "Je to pro nás lákavá nabídka si zahrát reálný zápas. Trénování je trénování, ale postavit se na hřiště a hrát tam na sto procent, být v zápasovém módu, je něco jiného. Myslím, že to bude celkově pro ten sport dobré," řekla Hermannová.

I její parťačka je ráda, že nebudou jen trénovat. "Dostala jsem se v mém věku do fáze, kdy chci jenom hrát. Mě to hrozně baví. Kdyby nebyly tyhle turnaje, tak by to znamenalo iks měsíců pinkání tady nebo v Pelhřimově. Jenom toho drilu, tréninku. Z vlastní zkušenosti vím, že to ti začne po chvíli lézt na mozek," řekla jednatřicetiletá česká reprezentantka, která kvůli posunu OH odložila plány na založení rodiny.

Necítí žádný tlak, že by měly hájit pozici domácích jedniček. "Tohle mě vůbec netrápí. Máme vizi dlouhodobou a mezinárodní, být připravené na Tokio," řekla.

A její manžel a trenér Simon Nausch to vidí podobně. Byl by rád, kdyby jeho svěřenkyně nebojovaly jen o vítězství, ale snažily se aplikovat novinky z tréninku. "Holky vždycky chtějí doma vyhrávat. Já doufám, že si budou i něco zkoušet a setrvají u toho, aby si to otestovaly v zápasovém tlaku," řekl.

A věří, že rozcupované plány nakonec budou pro Češky výhodou. "Můžeme analyzovat spoustu věcí, které se v roce 2019 děly. Byly tam věci, které se mi líbily, a věci, které se mi vůbec nelíbily. Projdeme si loňské zápasy a ukážu jim technicky, co se mi nelíbilo, a ještě víc řeč těla. Máme šanci na tom pracovat," popsal výhody současné krize.

Zatímco kouč se svou manželkou zůstával v americké Santa Barbaře, odkud se vrátili až 12. května, Hermannová strávila spoustu času v rodné Ostravě. "Ač to zní v koronavirové situaci blbě, tak to pro mě byly hezké sportovní prázdniny v Ostravě, které jsem si fakt užila. Tolik času s rodinou jsem nestrávila posledních deset let, to bylo fakt skvělé," ocenila krátce po návratu do plného tréninkového režimu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy