Hejnová vylepšila český rekord na čtvrtce překážek

ČTK ČTK
18. 6. 2011 16:49
Vlastní maximum z loňského června vylepšila o 26 setin
Zuzana Hejnová
Zuzana Hejnová | Foto: Aleš Gräf, atletika.cz

Stockholm - Zuzana Hejnová vyhrála na mistrovství Evropy družstev ve Stockholmu závod na 400 metrů překážek v novém českém rekordu 53,87 sekundy.

Poprvé v kariéře prolomila hranici 54 sekund, vlastní národní maximum z loňského června vylepšila o 26 setin.

Hejnová ve Švédsku o plných 65 setin porazila ruskou reprezentantku Natalii Anťjuchovou. Čtyřiadvacetiletá česká běžkyně se přitom prý necítila moc dobře a ještě během celého dnešního dne dospávala únavu z posledních týdnů, v nichž absolvovala několik závodů včetně mítinku Diamantové ligy v zámoří.

Čtěte také:
Hejnová v Oslu vyhrála závod na 400 metrů překážek
Američan Gay zaběhl v Cleremontu stovku za 9,79 sekundy

"Asi jsem ještě z toho rozhozená, ale necítila jsem se vůbec dobře, takže jsem to vůbec nečekala. Nevěděla jsem, co se se mnou děje, v poslední době špatně spím, takže to doháním přes den, ale nakonec to byl super závod," prohlásila Hejnová, jež je stále na pátém místě ve světových tabulkách a druhá v evropských.

Foto: Reuters

Ke kvalitnímu času ji vyhecovala Anťjuchová, která ji ve spodní dráze podběhla a Hejnová se jí mohla zachytit. Ještě sto metrů před cílem byla Ruska první, česká rekordmanka však mívá silný závěr. "Ke konci jsem měla ještě dost sil, takže úplně ideální závod pro mě," pochvalovala si Hejnová.

Pomohlo jí i nečekaně teplé počasí. V pátek totiž při rozcvičení pršelo. "Byla jsem hrozně překvapená. Jsme moc ráda, včera to byla katastrofa," řekla. Měla jen trochu strach z dráhy, která je podle některých atletů příliš měkká. "Bála jsem se, že ani nebude moc rychlá, naštěstí mi to nevadilo," řekla.

Jejím cílem je nyní stabilizovat výkonnost na hranici 54 sekund a před dalšími závody si hlavně odpočinout. "Na takový čas jako dnes jsem měla už vloni, bohužel to nevyšlo. Takže vím, že formu na časy kolem 54 mám, a může se stát, že to ulítne na nějakých 53,5," doufala. Nyní ji čekají dva týdny volna. "Tak trochu naberu síly," přála si.

Velkou motivaci jí dnes byla i skutečnost, že bojovala za český tým. "Před startem jsem na to myslela, že mi tu určitě fandí víc lidí než kdekoliv jinde, což bylo moc příjemné. Jsem ráda za plné body pro tým," prohlásila. Ještě ji v neděli čeká štafeta na 4x400 metrů. "Asi půjdu první úsek, což mi moc nesedí, ale jsem na tom dobře, tak to snad zvládnu," věřila.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy