Neporažená Hejnová Sportovcem roku, týmy ovládli tenisté

18. 12. 2013 22:44
Prestižní anketu Sportovec roku vyhrála neporažená překážkářka Zuzana Hejnová. Mezi kolektivy zvítězil daviscupový tým, který letos obhájil "salátovou mísu".
Překážkářka Zuzana Hejnová se letos stala mistryní světa a zaslouženě se stala Sportovce roku 2013 | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Kralování žen ve Sportovci roku pokračuje i v tomto roce. Osmou vítězkou prestižní ankety Klubu sportovních novinářů v řadě se stala překážkářka Zuzana Hejnová, která letos vyhrála všechny závody včetně mistrovství světa.

Žezlo převzala od oštěpařky Barbory Špotákové, která si v současnosti dopřává mateřskou dovolenou.

Druhé místo obsadil s odstupem 593 bodů oštěpař Vítězslav Veselý, jenž se v Moskvě stal rovněž světovým šampionem. Třetí skončil tenista Tomáš Berdych.

Ten se rovněž s celým daviscupovým týmem může radovat z vítězství mezi kolektivy.

Sportovní legendou byla vyhlášena světová rekordmanka v běhu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová, nejlepší juniorkou lyžařka Ester Ledecká.

Hejnová poznala jen vítězství

Sedmadvacetiletá atletka letos opanovala všech třináct závodů v běhu na 400 metrů, do nichž nastoupila. Soupeřku nenašla ani na šampionátu v Moskvě, kde získala svůj premiérový titul mistryně světa. Ovládla rovněž ceněnou Diamantovou ligu a stala se českou i evropskou Atletkou roku.

"Tohle je takové symbolické zakončení toho roku, který byl neuvěřitelný. Občas si na tu sezonu ještě vzpomenu, občas vidím záběry, když si je přítel pouští, ale po Vánocích už budu myslet jen na další rok," řekla novinářům na tiskové konferenci před vyhlášením ankety.

"Přiznám se ale, že bych radši zůstala ještě v Jižní Africe na soustředění. Nemusela jsem měsíc nic řešit, jen trénink, jídlo, spánek. Ani se mi moc nechtělo domů," dodala.

Soukalová porazila Kreuzigera o jediný bod

Za stupni vítězů se umístil mistr světa ve veslování Ondřej Synek, který na třetí místo ztratil 25 bodů, pátá byla vedoucí žena Světového poháru v biatlonu Gabriela Soukalová, jež o jediný bod porazila cyklistu Romana Kreuzigera, pátého muže z Tour de France.

V závěru desítky jsou sedmý mistr světa ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek, osmý hokejista Jaromír Jágr, devátá rychlobruslařka Martina Sáblíková a desátý fotbalový gólman Petr Čech.

Při slavnostním večeru Nadace české sportovní reprezentace zvolila snowboardistku a lyžařku Ester Ledeckou nejlepší juniorkou roku. V hlasování porazila o 18 bodů snowboardcrossařku Evu Samkovou, trojnásobnou juniorskou mistryni světa. Kratochvílové, jejíž světový rekord v běhu na 800 m letos oslavil 30 let, předala cenu pro Sportovní legendu olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková.

Výsledky ankety Sportovec roku 2013:

Jednotlivci: 1. Hejnová 1898 bodů, 2. Veselý (oba atletika) 1305, 3. Berdych (tenis) 1165, 4. Synek (veslování) 1140, 5. Soukalová (biatlon) 1083, 6. Kreuziger (cyklistika) 1082, 7. Hradilek (vodní slalom) 912, 8. Jágr (lední hokej) 839, 9. Sáblíková (rychlobruslení) 828, 10. Čech (fotbal) 748.

Kolektivy: 1. tenisté ČR (Berdych, Hájek, Rosol, Štěpánek) 546, 2. fotbalisté Viktorie Plzeň 292, 3. smíšená štafeta biatlonistů (Moravec, Soukalová, Soukup, Vítková) 289.

Junioři: 1. Ledecká 84, 2. Samková (obě snowboarding) 66, 3. A. Drahotová (atletika) 54.

Sportovní legenda 2013: Jarmila Kratochvílová (atletika).