Hejnová přijela na Sportovce roku unavená, u kadeřnice usínala

ČTK ČTK
21. 12. 2015 19:41
Zuzana Hejnová má za sebou dlouhou cestu z tradičního soustředění v Jihoafrické republice. Do Prahy přiletěla dnes v poledne a hned se začala chystat na večerní vyhlášení Sportovce roku.
Zuzana Hejnová se zlatou medailí z Mistrovství světa.
Zuzana Hejnová se zlatou medailí z Mistrovství světa. | Foto: ČTK

Praha - Zuzana Hejnová má za sebou dlouhou cestu z tradičního soustředění v Jihoafrické republice. Do Prahy přiletěla dnes v poledne a hned se začala chystat na večerní vyhlášení Sportovce roku. "U kadeřníka jsem usínala," přiznala jedna z adeptek na celkové vítězství v tradiční anketě Klubu sportovních novinářů, kterou vyhrála už v roce 2013. Přípravu na olympijskou sezonu si pochvalovala.

"Jsem hrozně unavená," hlesla v rozhovoru s novináři Hejnová. "V neděli dopoledne totiž ještě trénovala, pak se rychle zabalila, jela na letiště a celou noc cestovala. "V letadle se moc spát nedalo," přiznala. Přesto si večer hodlá hlavně užít. "Neřeším, kdo vyhraje. Stejně výsledky neovlivním. Už poprvé to bylo super a platí, že vždycky je těžší vítězství obhájit," řekla.

V této sezoně se jí podařilo obhájit titul mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek, vyhrála i Diamantovou ligu. To byly emotivní momenty roku. A také mítink v Paříži, na němž se poprvé výrazně zlepšila po návratu po loňském zranění. "Nebylo snadné zůstat pozitivní a v tréninku dál pracovat. Myslela jsem, že to půjde snáz, ale dopadlo to dobře. Jen jsem byla nedočkavá," vzpomínala dnes.

Rio bude vrchol kariéry

Medaili z olympijských her Hejnová už má, v Londýně 2012 byla třetí. I proto nemůže mít menší cíle: příští léto chce v Riu vyhrát. "Samozřejmě to v hlavě mám, pro mě to bude vrchol kariéry," prohlásila překážkářka, která v sobotu oslavila 29 let. "Myslím, že jsem v nejlepších letech, žádná další olympiáda už mě asi nečeká. Takže to beru zodpovědně, trénovala jsem dobře a bez bolístek, jde to dobrým směrem," pochvalovala si.

Oproti přípravě na minulou sezonu byl letošní trénink diametrálně rozdílný. "Šlo to dobře, nic mě nebolelo, nebyl důvod se šetřit, i když jsem se samozřejmě hlídala," přiznala, že stále má v hlavě strašáka přetrénovanosti, kvůli níž měla únavovou zlomeninu a bolela ji pata. "Je to podobné roku 2013, sama jsem z toho byla překvapená. Když se zapracuje na rychlosti, může z toho být rychlá čtvrtka," věřila.

Před dvěma lety, kdy v Moskvě vyhrála poprvé mistrovství světa, se hovořilo o jejích šancích na světový rekord. Ten drží časem 52,34 sekundy Ruska Julija Pečonkinová z roku 2003. Nejlepší výkon Hejnové je 52,83 právě ze šampionátu v Moskvě. "Chci hlavně vyhrát olympiádu. I když lidi o světovém rekordu mluví, takové výkony nepadají na vrcholných soutěžích, kde se běhají tři kola," upozornila Hejnová. "Je to ještě daleko," zmínila půlsekundový rozdíl.

Konec po MS 2017? Uvidíme

V Africe udělala dostatek práce, aby mohla na osobní rekord myslet. Už byla v Potchefstroomu mnohokrát, takže vynechala i výlety za zvířaty do tamních farem. "Já většinou byla tak unavená, že jsme se ráda vyspala do oběda. A když bylo volno, spíš jsem se poflakovala," popsala. Poslední večer stihla i lehkou oslavu svých narozenin. "Bylo to fajn, ale měli jsme toho plné zuby," přiznala fyzickou únavu po soustředění.

Závodit by Hejnová chtěla i v roce 2017, kdy bude mistrovství světa v Londýně. Na stadionu, na kterém před třemi lety získala svou první velkou medaili mezi seniory. "Určitě bych rok po olympiádě ještě chtěla běžet, bylo by to hezké zakončit kariéru tam, kde jsem získala olympijskou medaili. Pak bude záležet na zdraví, když budu fit, třeba nebude důvod končit," dodala.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Velkoobchody můžou mít ode dneška o svátcích otevřeno, týká se to zejména řetězce Makro

Prodejnám to umožňuje novela zákona o prodejní době, která dnes nabývá účinnosti. První příležitost k využití výjimky budou mít velkoobchodníci letos o Vánocích. Týká se to zejména velkoobchodního řetězce Makro.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

U hokejistů Toronta skončil trenér Babcock

U hokejistů Toronta skončil po sérii šesti porážek trenér Mike Babcock. Vedení Maple Leafs šestapadesátiletého Kanaďana odvolalo, jeho pravomoci převzal o 17 let mladší Sheldon Keefe, který dosud vedl farmářský tým Marlies v nižší AHL. V prohlášení to oznámil klubový prezident Brendan Shanahan.

Babcock působil v Torontu pátým rokem, v uplynulých třech ročnících dovedl kanadský tým do play off, ale tam bylo vždy konečnou první kolo. V této sezoně Toronto vyhrálo jen devět z 23 zápasů a s 22 body je desáté ve Východní konferenci. Aktuální série bez vítězství je nejdelší od roku 2016

před 12 minutami

V 15 městech si dnes zájemci mohou vyzkoušet život lidí bez domova a přenocovat na ulici.

Osmý ročník takzvané Noci venku chce bořit předsudky vůči bezdomovcům a formou netradičního zážitku upozornit na jejich problémy. V Česku žilo letos na jaře bezmála 24 tisíc bezdomovců, asi 2600 z nich ještě nebylo 18 let.

Nejvíce lidí jich je v Moravskoslezském kraji a Praze. Výrazně převažují muži, zhruba polovina bezdomovců žije venku nebo využívá přechodné noclehárny pro lidi bez přístřeší. Vyplývá to ze sčítání a odhadu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Noc venku se letos uskuteční v Ostravě, Praze, Hradci Králové, Pardubicích, Berouně, Dvoře Králové, Litoměřicích, Jičíně, Mělníku, Valašském Meziříčí, Znojmě, Opavě, Mostě, Trutnově a v Kralupech nad Vltavou. Každé z měst zapojených do akce si připravilo vlastní program, na kterém se kromě neziskových organizací podílejí jejich klienti, tedy lidé bez domova. Kromě koncertů, divadelních představení, výstav, filmů či přednášek se města snaží poukazovat i na specifické problémy člověka na ulici.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Průzkum: Konzervativci Borise Johnsona mírně zvýšili náskok před labouristy

Britští vládní konzervativci mírně zvýšili náskok před opozičními labouristy, vyplývá to z nového průzkumu společnosti Savanta ComRes pro deník The Daily Telegraph. Tři týdny před volbami by nyní pro konzervativce premiéra Borise Johnsona hlasovalo 42 procent dotazovaných, zatímco pro labouristy 31 procent.

Jak dále vyplynulo z průzkumu, preference prounijních liberálních demokratů vzrostly na 15 procent a Stranu pro brexit by volilo pět procent respondentů. Společnost Savanta ComRes se v pondělí a v úterý dotazovala 2035 lidí, k volebním urnám půjdou Britové 12. prosince. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy