Hejnová přijela na Sportovce roku unavená, u kadeřnice usínala

ČTK ČTK
21. 12. 2015 19:41
Zuzana Hejnová má za sebou dlouhou cestu z tradičního soustředění v Jihoafrické republice. Do Prahy přiletěla dnes v poledne a hned se začala chystat na večerní vyhlášení Sportovce roku.
Zuzana Hejnová se zlatou medailí z Mistrovství světa.
Zuzana Hejnová se zlatou medailí z Mistrovství světa. | Foto: ČTK

Praha - Zuzana Hejnová má za sebou dlouhou cestu z tradičního soustředění v Jihoafrické republice. Do Prahy přiletěla dnes v poledne a hned se začala chystat na večerní vyhlášení Sportovce roku. "U kadeřníka jsem usínala," přiznala jedna z adeptek na celkové vítězství v tradiční anketě Klubu sportovních novinářů, kterou vyhrála už v roce 2013. Přípravu na olympijskou sezonu si pochvalovala.

"Jsem hrozně unavená," hlesla v rozhovoru s novináři Hejnová. "V neděli dopoledne totiž ještě trénovala, pak se rychle zabalila, jela na letiště a celou noc cestovala. "V letadle se moc spát nedalo," přiznala. Přesto si večer hodlá hlavně užít. "Neřeším, kdo vyhraje. Stejně výsledky neovlivním. Už poprvé to bylo super a platí, že vždycky je těžší vítězství obhájit," řekla.

V této sezoně se jí podařilo obhájit titul mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek, vyhrála i Diamantovou ligu. To byly emotivní momenty roku. A také mítink v Paříži, na němž se poprvé výrazně zlepšila po návratu po loňském zranění. "Nebylo snadné zůstat pozitivní a v tréninku dál pracovat. Myslela jsem, že to půjde snáz, ale dopadlo to dobře. Jen jsem byla nedočkavá," vzpomínala dnes.

Rio bude vrchol kariéry

Medaili z olympijských her Hejnová už má, v Londýně 2012 byla třetí. I proto nemůže mít menší cíle: příští léto chce v Riu vyhrát. "Samozřejmě to v hlavě mám, pro mě to bude vrchol kariéry," prohlásila překážkářka, která v sobotu oslavila 29 let. "Myslím, že jsem v nejlepších letech, žádná další olympiáda už mě asi nečeká. Takže to beru zodpovědně, trénovala jsem dobře a bez bolístek, jde to dobrým směrem," pochvalovala si.

Oproti přípravě na minulou sezonu byl letošní trénink diametrálně rozdílný. "Šlo to dobře, nic mě nebolelo, nebyl důvod se šetřit, i když jsem se samozřejmě hlídala," přiznala, že stále má v hlavě strašáka přetrénovanosti, kvůli níž měla únavovou zlomeninu a bolela ji pata. "Je to podobné roku 2013, sama jsem z toho byla překvapená. Když se zapracuje na rychlosti, může z toho být rychlá čtvrtka," věřila.

Před dvěma lety, kdy v Moskvě vyhrála poprvé mistrovství světa, se hovořilo o jejích šancích na světový rekord. Ten drží časem 52,34 sekundy Ruska Julija Pečonkinová z roku 2003. Nejlepší výkon Hejnové je 52,83 právě ze šampionátu v Moskvě. "Chci hlavně vyhrát olympiádu. I když lidi o světovém rekordu mluví, takové výkony nepadají na vrcholných soutěžích, kde se běhají tři kola," upozornila Hejnová. "Je to ještě daleko," zmínila půlsekundový rozdíl.

Konec po MS 2017? Uvidíme

V Africe udělala dostatek práce, aby mohla na osobní rekord myslet. Už byla v Potchefstroomu mnohokrát, takže vynechala i výlety za zvířaty do tamních farem. "Já většinou byla tak unavená, že jsme se ráda vyspala do oběda. A když bylo volno, spíš jsem se poflakovala," popsala. Poslední večer stihla i lehkou oslavu svých narozenin. "Bylo to fajn, ale měli jsme toho plné zuby," přiznala fyzickou únavu po soustředění.

Závodit by Hejnová chtěla i v roce 2017, kdy bude mistrovství světa v Londýně. Na stadionu, na kterém před třemi lety získala svou první velkou medaili mezi seniory. "Určitě bych rok po olympiádě ještě chtěla běžet, bylo by to hezké zakončit kariéru tam, kde jsem získala olympijskou medaili. Pak bude záležet na zdraví, když budu fit, třeba nebude důvod končit," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy