Hejnová pracuje na rychlosti a chce na MS bojovat o zlato

ČTK ČTK
9. 8. 2015 10:25
Rok plný zdravotních trablů je pryč, překážkářka Zuzana Hejnová je zpět v plné formě a může pomýšlet na obhajobu dva roky starého titulu mistryně světa z Moskvy.
Zuzana Hejnová.
Zuzana Hejnová. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Rok plný zdravotních trablů je pryč, překážkářka Zuzana Hejnová je zpět v plné formě a může pomýšlet na obhajobu dva roky starého titulu mistryně světa z Moskvy.

Na šampionát do Pekingu odjede příští týden připravená a s druhým nejlepším výkonem letošní sezony v zádech. Závodit bude na stadionu, kde se před sedmi lety na olympiádě jako jednadvacetiletý talent dostala poprvé v kariéře na velké soutěži do finále.

Loňská trable jsou pryč. Snad

Loni v lednu utrpěla Hejnová únavovou zlomeninu nártu, a když se zotavila a nastoupila do závodů, trápila ji pata tak moc, že musela sezonu předčasně ukončit.

S koučem Daliborem Kupkou změnili koncepci tréninku, podzimní objemovou část zvolnili a nyní víc pracují na klíčové rychlosti. Možná i proto zkraje sezony Hejnová nepředváděla kdovíjaké výkony, nemohla se dostat pod 55 sekund. Přispěl k tomu nejspíš i rok bez závodů.

"Nebyla jsem ze začátku sezony nadšená, v tréninku jsem běhala dobře, výsledky tomu ale neodpovídaly. Chtěla jsem se po zranění vrátit na 54 sekund, ale pořád mi to nešlo, nevěděla jsem proč," uvedla. Teď už ale ví. "Nebyla jsem zajetá v závodním rytmu. Jednou jsem závod rozběhla pomalu, pak rychle," našla příčinu.

Sezonu zlomila Paříž

Zlom přišel v závodu Diamantové ligy v Paříži, kam původně ani nechtěla jet. Ale na tamním stadionu se jí vždy dařilo, v letech 2011 a 2013 na něm zaběhla český rekord. "Mám to tam ráda, tak jsem si řekla, že by to byla škoda. Trefila jsem to tam a zlomilo se to," komentovala svůj nejlepší výkon sezony 53,76 sekundy. "Teď si věřím a už zase vím, jak na to."

Od té doby Hejnová neprohrála, zvítězila na mítincích Diamantové ligy v Londýně i Stockholmu. Dala tak vzpomenout na svou jedinečnou sérii před dvěma lety, kdy ji nikdo neporazil ve třinácti závodech.

"Kondičně jsem na tom dobře, ale za ten rok jsem ztratila hodně rychlosti. Musím na ní hodně pracovat. I proto si myslím, že na ten čas před dvěma lety ještě nemám," uvedla realisticky k českému rekordu 52,83 sekundy.

Suverenita je pryč

Před dvěma lety v Moskvě vyhrála s převahou, letos tak suverénní není. Rychlejší než Hejnová byla o dvě setiny Shamier Littleová z USA, jen 39 setin za českou překážkářkou je dalších pět soupeřek.

"Před dvěma lety jsem neměla soupeřky. Teď jsme hodně vyrovnané, pět šest může bojovat o nejvyšší příčky. Doufám, že jsem mezi nimi," řekla. "Poslední závody mi daly sebedůvěru, takže ambice jsou vyšší než na začátku sezony. Cítím se čím dál líp, mohla bych čas ještě stlačit," míní.

Je přesvědčená, že může na MS běžet 53,50 sekundy, což bude podle jejích slov stačit bez problémů na medaili. "Na zlato to ale být nemusí," uvedla Hejnová. "Můžeme být v jedné lajně a pak se ukáže, kdo bude mít nejlepší závěr," konstatovala.

Hejnová by to ráda v Pekingu zlomila

Na Peking vzpomíná ráda. "Byl to na olympiádě můj první velký závod a dostala jsem se do finále, to byl velký úspěch," připomněla si sedmé místo. "Byla bych ráda, kdybych si prožila v Pekingu zase velký úspěch," řekla.

Velký úspěch by ale ráda prožila hlavně příští rok na OH v Riu, kde bude obhajovat bronz. "Když budu zdravá, můžu se za rok k tomu českému rekordu přiblížit," věří.

 

Právě se děje

Další zprávy