Hejma, český král homerunů. Povoláním manažer si chce zahrát v Austrálii

Ján Jabrocký
13. 4. 2016 9:19
Skoro jako jistota se jeví fakt, že pokud Matěj Hejma nastoupí do zápasu, tak si připíše homerun.
Matěj Hejma přijímá gratulace po homerunu v zápase proti Mexiku
Matěj Hejma přijímá gratulace po homerunu v zápase proti Mexiku | Foto: MLB.com

Praha - Skoro jako jistota se jeví fakt, že pokud Matěj Hejma nastoupí do zápasu, tak si připíše homerun. Přesvědčit se o tom mohli také diváci na posledním extraligovém utkání Eagles, kde se Matěj podílel na vysoké výhře nad Hrochy z Brna.

A rovnou grand slam homerunem, kdy poslal míč za plot při plně obsazených metách, což týmu přineslo čtyři body. Matěj je tak na nejlepší cestě překonat rekord v počtu homerunů za sezonu.

Ten současný je již hodně letitý a drží jej legendární Jiří Víšek ze sezony 2000. Tomu se v barvách Sokolu Krč (tak se předtím jmenoval klub Eagles Praha – pozn. aut.) povedlo poslat za plot hned dvacet míčků.

Své kvality Matěj plně ukázal již v kvalifikaci na World Baseball Classic, když dokázal překvapit profesionály z Mexika a homerunem zdramatizoval utkání v jeho závěru. Podívejte se zde.

Právě v účasti na kvalifikaci a v předchozí přípravě v Arizoně hledal Matěj důvody dobrého startu.

"Má to určitě lví podíl na tom, jak se mi teď daří,“ říká urostlý hráč Eagles. "Čtrnáct dní jsem viděl kvalitní nadhozy a pracoval jsem s trenéry nároďáku. Pohodu jsem si přivezl do české extraligy a uvidím, jak dlouho si ji udržím."

Když se jej však zeptáte, jestli překoná letitý rekord Jiřího Víška, tak od něj neuslyšíte velká prohlášení. "Doufám, že se k rekordu alespoň přiblížím,“ řekl Matěj skromně. A to se jako nejmladší hráč historie v úvodním extraligovém týdnu stal členem Klubu homerunářů, který sdružuje hráče s padesáti a více homeruny. Tomu vévodí stále hrající Pavel Budský se sto čtyřiceti osmi homeruny.

Ten se netají tím, že by rád ve svých třiačtyřiceti letech dosáhl mezník sto padesát odpalů za plot. Matěj Hejma v květnu oslaví dvacáté šesté narozeniny a pokud by vydržel v nastoupeném tempu, tak jednou bude koruna Krále homerunářů patřit jemu. Ten však tomu moc nevěří.

„Mám sice před sebou dlouhou kariéru, ale myslím si, že to číslo Pavla Budského je nedotknutelné,“ uznává kvality baseballového Jágra. „Pája má za sebou skvělou kariéru a ještě dnes patří k neobávanějším a nejsilovějším pálkařům v lize. Naprosto reálně si jeho číslo neodvážím atakovat.“

Eagles Praha, za který Matěj v Extralize nastupuje, se netají tím, že by se v blízké budoucnosti chtěl stát nejlepším baseballovým týmem v hlavním městě. Bude to mít však velmi složité, což potvrzuje i sám hráč.

"Kotlářka má velmi mladý a ambiciózní tým, takže to budeme mít těžké. My jsme letos přivedli spoustu talentovaných hráčů a tým určitě půjde nahoru. Máme nového trenéra, který přinesl řád a respekt. Ambice máme nejvyšší a budeme chtít překvapit a dostat se co nejvýše.“

Protože je baseball v Česku stále amatérským sportem, tak se mu i Matěj věnuje při práci. S vystudovaným obchodním právem pracuje jako akviziční manažer v jedné z pražských developerských firem. Možná i proto ani neuvažuje o tom jít hrát do některé z profesionálních soutěží.

"Zatím to není mým snem. Trošku přemýšlím nad tím, že bych si dal v zimě kratší pauzu od kancelářského života a zahrál si v Austrálii. Ale nic konkrétního zatím neřeším,“ uzavřel Matěj Hejma.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá v úterý ve 04:11. Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy