Házenkářky vyhrály na Ukrajině a přiblížily se postupu na ME

11. 10. 2015 18:43
Markéta Jeřábková pálí v duelu proti Ukrajině.
Markéta Jeřábková pálí v duelu proti Ukrajině. | Foto: Alex Wipf/chf.cz

Užhorod - České házenkářky po středečním vysokém vítězství nad Itálií vyhrály i druhý zápas kvalifikace mistrovství Evropy. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného zásluhou zlepšeného výkonu po přestávce zvítězily na Ukrajině 24:20 a udělaly výrazný krok k postupu na šampionát do Švédska.

V dalším utkání kvalifikace přivítají reprezentantky v březnu Srbsko. Na závěrečný turnaj ve Švédsku projdou první dva celky z každé skupiny a nejlepší tým z třetích míst.

Češky začaly v Užhorodu výborně. Bleskově si vytvořily tříbrankový náskok a v šesté minutě vedly 4:1. Jenže pak přišlo velké trápení v útoku. Bašného tým skoro dvanáct minut střelecky mlčel a Ukrajinky mezitím otočily skóre.

České hráčky byly v útoku dál bezradné, nevěděly si rady s domácí obranou a pálily z dálky a z nepřipravených pozic. Ukrajinky naopak daly několik laciných branek ze střední vzdálenosti a těsně před přestávkou získaly pětigólové vedení, které v poslední sekundě první půle zkorigovala Adámková.

Po změně stran ale hostující tým výrazně přidal. Přitvrdil v obraně, a když v 36. minutě snížila Luzumová po individuální akci na rozdíl jedné branky, vzal si ukrajinský trenér oddychový čas. Rozjeté Češky tím však nezbrzdil a v 39. minutě Knedlíková otočila stav.

Hostujícímu celku se vrátila pohoda z úvodu utkání a těsně před polovinou druhého dějství zvýšil na 18:16. Skórovala netradičně obranářka Štěrbová, která se dnes rozloučila s reprezentační kariérou. Vzápětí se prosadila zkušená Luzumová a Češky vedly o tři branky.

Role na hřišti se zcela obrátily a Ukrajinky, které na úvod kvalifikace vysoko prohrály v Srbsku, se najednou vůbec nemohly prosadit v útoku. V 52. minutě upravila Keclíková ze sedmičky už na 21:17 a závěr už Češky bez problémů zvládly.