Házenkářky vezou ze Slovinska cennou remízu a drží šance pro postup na ME

1. 10. 2017 19:41
Ze Slovinska se české házenkářky budou vracet s dobrou náladou. Po remíze 28:28 totiž drží druhé kvalifikační místo pro postup na mistrovství Evropy.
Česká házenkářská reprezentace.
Česká házenkářská reprezentace. | Foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz

Celje (Slovinsko) - České házenkářky uhrály v druhém utkání kvalifikace mistrovství Evropy cennou remízu 28:28 na půdě Slovinska. Po dvou z šesti zápasů čtyřčlenné skupiny tak mají na kontě v součtu s úvodním domácím vítězstvím nad Islandem tři body a figurují na postupovém druhém místě.

Vedle Islandu a Slovinska je zbylým kvalifikačním soupeřem vysoce favorizované Dánsko, které zatím ve dvou zápasech neztratilo ani bod. Na evropský šampionát v příštím roce do Francie postoupí z každé čtyřčlenné skupiny dva týmy, které doplní nejlepší celek z třetích míst.

Kvalifikace pro český tým pokračuje v březnu dvěma duely s Dánskem. Mezitím se reprezentantky v prosinci představí na světovém šampionátu.

"Ten dnešní bod může mít v konečném účtování cenu zlata," uvedla pro svazový web kapitánka Kristýna Salčáková. "Na úvod kvalifikace získat tři body, tak to je velice dobré. V rozhodující fázi kvalifikace tyto body oceníme," doplnil trenér Jan Bašný.

Zápas ve Slovinsku, s nímž by se české hráčky měly podle papírových předpokladů prát o druhé místo ve skupině, přinesl několik rozdílných fází. Lépe do něj vstoupily domácí házenkářky a běhavou hrou dělaly soupeřkám problémy.

V úvodních dvaceti minutách si dokonce vytvořily až pětibrankový náskok, ale ještě do přestávky o něj skoro přišly. Češky se totiž zlepšily v obraně v poločase ztrácely už jen jeden gól.

Po změně stran ještě Slovinky chvíli vedly o tři branky, ale pak přišel velký obrat. Růčková ve 43. minutě srovnala na 21:21 a Salčáková následně dvěma góly poslala český tým do vedení. Domácí hráčky však znovu otočily stav a v dramatické poslední minutě nakonec rozhodla o remíze Hrbková.

"Před zápasem bych bod bral, ale teď panují smíšené pocity. Prvních 20 minut nebylo podle našich představ, pak jsme byli lepším týmem a několik minut před koncem drželi dvoubrankový náskok. Mohlo to být i lepší než získat ten bod, ale sportovně musím uznat, že remíza je svým způsobem zasloužená," řekl po utkání český trenér Jan Bašný, jehož svěřenkyně usilují o třetí start na velké akci po sobě.

Utkání 5. skupiny kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2018 házenkářek ve Francii:

Slovinsko - ČR 28:28 (15:14), Island - Dánsko 14:29 (4:13).

1. Dánsko 2 2 0 0 57:36 4
2. ČR 2 1 1 0 58:51 3
3. Slovinsko 2 0 1 1 50:56 1
4. Island 2 0 0 2 37:59 0