10. 12. 2012 17:33
České házenkářky ve svém čtvrtém vystoupení na evropském šampionátu podlehly Dánsku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bělehrad - České házenkářky začaly své působení v osmifinálové skupině mistrovství Evropy porážkou od výběru Dánska 33:30.

Stejně jako v duelu základní skupiny proti olympijským šampionkám z Norska ovšem jednoho z favoritů šampionátu řádně potrápily a ještě ve čtyřicáté minutě dokonce vedly o branku, jenže Seveřanky v závěru zapnuly, odskočily až na pětigólový rozdíl a vítězství si již pohlídaly.

Opět skvělý český úvod

České házenkářky stejně jako v předešlých duelech vstoupily do zápasu skvěle, rychle vedly 2:0 a Dánky se jen těžko dostávaly do tempa.

Jenže když se rozjel stroj jménem Norgaardová, favoritky zápas otočily a po celou první půli dokázaly držet české soupeřky na distanc. Těm kromě velkého počtu ztracených míčů dělala největší problém brankářka Toftová, která si udržela v průběhu celého zápasu téměř 50procentní úspěšnost zákroků.

Kvůli těmto faktorům nedokázaly české hráčky několikrát využít hluchého období soupeřky na otočení skóre a poprvé na šampionátu prohrály první půli (12:13).

Naděje zmařilo velké množství ztrát

Scénář druhé půle byl té první velmi podobný. Velký nástup Češek, otočení skóre na 18:17 ve 38. minutě, po kterém ale následovalo několik nepovedených útočných akcí a odskočení favoritek postupně až na pětibrankový rozdíl.

České hráčky se sice nadechly v závěru k velkému náporu, necelé dvě minuty před koncem byl rozdíl tříbrankový, navíc měly svěřenkyně kouče Bašného k dispozici útok a přesilovku, jenže...

Parádní českou kombinaci zastavila famózním zákrokem Toftová a z brejku přidala 33. branku vítězek Kristiansenová. Snížení Kutlvašrové už na vítězství favoritek nic změnit nemohlo.

České hráčky tak v osmifinálové skupině zůstávají nadále bez bodu, proti trojnásobným mistryním Evropy ale ostudu rozhodně neudělaly. Ve druhém duelu se utkají v útery ve stejný čas s Francouzkami.

A jedině vítězství může Češky udržet v boji o senzační postup do čtvrtfinále evropského šampionátu.

Mistrovství Evropy v házené žen v Bělehradě - nadstavbová skupina I:

ČR - Dánsko 30:33 (12:13)

Sestava a branky ČR: Raníková, Satrapová - Knedlíková 6, Keclíková 1, Chrenková 3, Poznarová 3, Salčáková 1, Růčková, Kutlvašrová 6, Černá 1, Vítková 2, Hrbková 3, Martinková 1, Štěrbová 3, Selucká, Matoušková.

Nejvíce branek Dánska: Norgaardová 10. Rozhodčí: Florescuová, Dutaová (obě Rum.). Sedmimetrové hody: 4/2 - 2/2. Vyloučení: 0:4.

1. Norsko 2 2 0 0 49:45 4
2. Dánsko 3 2 0 1 87:84 4
3. Francie 2 1 0 1 51:45 2
4. Srbsko 2 1 0 1 54:52 2
5. Švédsko 2 1 0 1 44:50 2
6. ČR 3 0 0 3 73:82 0