Házenkářky slaví hladkou výhru na úvod kvalifikace o ME

23. 10. 2013 20:00
Svěřenkyně Jana Bašného od začátku diktovaly tempo a o své výhře rozhodly už během první půle.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Drštička

Most - České házenkářky vstoupily do kvalifikace mistrovství Evropy drtivým vítězstvím 35:20 nad Portugalskem. Svěřenkyně Jana Bašného od začátku diktovaly tempo a o své výhře rozhodly už během první půle. V druhém utkání kvalifikace se Češky v neděli představí na palubovce Polska.

České hráčky v Mostu od začátku naplňovaly roli velkých favoritek a s papírovým outsiderem skupiny si pohrávaly. Uklidnil je hned dobrý vstup do zápasu. Po sérii rychlých útoků vedly po deseti minutách 7:1 a portugalský trenér sáhl k prvnímu oddychovému času.

Češky mohly brzy prostřídat sestavu

Český nápor tím ale nijak nezbrzdil. I když kouč Bašný brzy prostřídal sestavu, jeho svěřenkyně s chutí kombinovaly a přes prostupnou portugalskou obranu exhibičními akcemi zvyšovaly skóre. Domácí celek trochu ubral až po dvaceti minutách, kdy vedl už dvouciferným rozdílem. Portugalky pak dokázaly do přestávky ztrátu nepatrně snížit.

Po změně stran už šlo jen o to, jak vysoká bude česká výhra. Propastný rozdíl mezi oběma soupeři se projevil hlavně v druhé části druhého dějství. Hostujícím hráčkám ubývaly síly, stále víc nestíhaly v obraně, a Češky tak nakonec zvýšily až na konečný rozdíl patnácti branek.

"Splnili jsme cíl, který jsme si dali. Povedlo se to díky výbornému začátku. Získali jsme náskok a potom relativně v klidu dohrávali zápas do konce, abychom se mohli připravit na nedělní zápas s Polskem," řekl trenér Bašný v České televizi.

Hráčky splnily taktické pokyny kouče

Potěšilo ho, že hráčky do puntíku splnily taktické pokyny. "Hráčky byly schopny zahrát přesně to, co jsme si řekli. Doufám, že se nám to bude dařit i v těch těžších zápasech jako třeba v neděli proti Polkám," dodal Bašný, kterého mohlo mrzet snad jen sedmnáct technických chyb.

V druhém utkání třetí kvalifikační skupiny obhájkyně titulu Černohorky podle předpokladů porazily Polsko. Z každé skupiny se dostanou na evropský šampionát v roce 2014 první dva týmy.

Češky v kvalifikaci usilují o třetí postup na velký turnaj po sobě. Vloni si zahrály na evropském šampionátu, na konci minulé sezony pak postoupily na mistrovství světa.

Kvalifikace mistrovství Evropy házenkářek:

Skupina 3:

ČR - Portugalsko 35:20 (17:8)

Nejlepší střelkyně: Chrenková 6/1, Hrbková 5, Luzumová 5/1 - Valenteová 4. Rozhodčí: Florescuová, Dutaová (obě Rum.).

Sestava ČR: Raníková, Satrapová - Knedlíková, Keclíková, Chrenková, Poznarová, Salčáková, Růčková, Kutlvašrová, Vítková, Hrbková, Martinková, Luzumová, Štěrbová, Crhová, Selucká.

Černá Hora - Polsko 25:21 (11:11).

1. ČR 1 1 0 0 35:30 2
2. Černá Hora 1 1 0 0 25:21 2
3. Polsko 1 0 0 1 21:25 0
4. Portugalsko 1 0 0 1 20:35 0