Házenkářky remizovaly v Srbsku a drží druhé místo v kvalifikační skupině

13. 3. 2016 20:13
Národní celek zůstal ve čtyřčlenné skupině před závěrečnými dvěma červnovými zápasy na postupovém druhém místě o bod před Ukrajinou a dva body za vedoucím Srbskem.
Kristýna Salčáková
Kristýna Salčáková | Foto: Alex Wipf/chf.cz

Kraljevo - České házenkářky nečekaně remizovaly ve čtvrtém utkání kvalifikace mistrovství Evropy v Srbsku 28:28 a spravily si chuť po porážce ve středečním vzájemném duelu ve Zlíně. Národní celek zůstal ve čtyřčlenné skupině před závěrečnými dvěma červnovými zápasy na postupovém druhém místě o bod před Ukrajinou a dva body za vedoucím Srbskem.

Na prosincové mistrovství projdou z každé skupiny první dva týmy a nejlepší celek z třetích míst. Reprezentace se na závěr kvalifikace na začátku června nejprve představí na půdě beznadějně poslední Itálie a poté bude hostit Ukrajinu.

Češky začaly lépe než ve středečním duelu ve Zlíně. Národní tým zlepšil obranu, hrál mnohem agresivněji a zaskočil favorita povedeným nástupem. Mezi tyčemi se také více dařilo brankářce Raníkové, která v sobotu oslavila 35. narozeniny.

Hostující celek si tak v úvodu udržoval mírný náskok, který v 19. minutě po podstřelu od kapitánky Luzumové narostl už na čtyřgólové vedení 10:6.

Pak ovšem bulharští sudí odpískali českému týmu dvakrát technickou chybu, poté spornou sedmičku a Krpežová-Slezaková v 25. minutě srovnala. Radosavljevičová dokonce vzápětí otočila stav, ale do kabin se nakonec šlo za nerozhodného skóre 15:15.

Po změně stran se oba celky střídaly v jednobrankovém vedení, až ve 44. minutě po trefě Salčákové z křídla si Češky vytvořily náskok 23:21. Jenže vzápětí sudí poslali hostující tým do oslabení a Srbsko otočilo stav. Georgijevová zvýšila na 25:23, ale reprezentantky se nevzdaly a Stellnerová v 58. minutě v přesilovce srovnala na 27:27.

Na další srbský gól stihla odpovědět minutu před koncem Malá, a když pak Krpežová-Slezaková nedala necelou půlminutu před koncem za stavu 28:28 sedmičku, mohly Češky dokonce zaútočit na senzační vítězství nad stříbrným týmem ze světového šampionátu v roce 2013. Poslední akci ale ani po oddechovém času nedotáhly a připsaly si bod.

Utkání kvalifikace mistrovství Evropy házenkářek 2016:

Srbsko - ČR 28:28 (15:15)

Sestava a branky ČR: Raníková, Satrapová, Müllnerová - Kordovská 4, Knedlíková 2, Keclíková 1, Salčáková 4, Růčková, Ryšánková, Hrbková 6, Luzumová 2, Malá 4, Jeřábková 1, Adámková, Stellnerová 4, Janoušková.

Nejvíce branek Srbska: Krpežová-Slezaková 9. Rozhodčí: Dojčinov, Gorecov (oba Bulh.). Sedmimetrové hody: 9/7 - 4/4. Vyloučení: 5:3.

Ukrajina - Itálie 36:23 (15:6).